Jak mít úspěšný tým?


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 23.04.2024

17 zákonů týmové spolupráce   John Maxwell

Jak mít úspěšný tým?

1. Zákon nevyhnutelnosti: Jeden je příliš málo na dosáhnutí velkých výsledků. Tým jde vždy víc do šířky i hloubky.

Proč tedy zůstávají sólo hráči? Jsou v našem týmu sóloví hráči? A jsem já sólovým hráčem? Proč lidé pochybují o síle týmu a bojí se mu plně důvěřovat?

Tento zákon zdůrazňuje důležitost překonání ega, nejistot, naivity a temperamentu a plného přijetí spolupráce.

Akční kroky:

Co nám v týmu může bránit spolupráce? Za mě je to rozhodně důvěra a společný čas.

Upravujeme proto agendu cabinu, děláme neplánované nahodilé teambuildingy a bavíme se do hloubky o tom, co se v týmu děje. Týmová zpětná vazba a vyřešit to, kam dál náš tým bude směřovat – týmový cíl – je to, co náš tým teď potřebuje.

2. Zákon celkového obrazu: Jak nám pomáhá cíl a vize?

Tento zákon zdůrazňuje důležitost sdílené vize a cílů týmu a vnitřní motivaci ke společnému úsilí.

Akční kroky:

Budeme reflektovat na cabinu? Je naše vize dostatečně konkrétní a motivuje nás každý den? Vyhovuje nám cíl na tři roky a žádný menší průběžný?

K tomu bych řekla, že za mě ani jedno u nás v týmu nefunguje. Minulý týden na TS jsme zjistili, že ani jeden člen ji nezná. Zde se nabízí otázka, zda-li je chyba u vize nebo v týmovosti. Původně jsem chtěla napsat, že naše vize není dostatečně konkrétní, aby nám každý den určovala směr a motivovala nás. Teď když nad tím přemýšlím, tak mi přijde, že vize, kterou máme je v pořádku. Chyba je spíš v našem týmovém cíli. Je velmi abstraktní a dlouhodobý, taky nepříliš realistický. Což není úplně motivující, nějaké checkpoints nebo menší mezicíle by rozhodně pomohly. Nicméně do reflexe musím zahrnout i situaci, která probíhala předtím, než jsme nějaký cíl měli. Dlouho jsme byli totiž bez cíle a pořád se řešilo, kdy už ho mít teda budem a proč ho nemáme a že bychom ho mít měli. Ano, vnímám, že je hodně důležité vědět, kam tým jde, jinak jsme skupina jednotlivců. Zároveň ale přemýšlím, jak by měl náš cíl vypadat. Protože nad tím se zamýšlelo 17 lidí poměrně dost intenzivně již mnohokrát a k ničemu jsme nedošli. Akorát jsme řešili, kam jdeme místo toho, abychom reálně někam šli, pak se pozastavili a zreflektovali, jestli to je to, co chceme. Teď aktuálně někam jdeme. Mnohem víc se focusujeme na akci, projekty a hlavně na pozitivní motivaci, která právě z našich činů a výsledků plyne. Stanovování cíle na sílu nikam nevedlo. Až bude mít někdo z našich 17 členů potřebu téma otevřít, jsem si jistá, že ho otevře.

3. Zákon správného místa: Jak mohou jednotlivci najít své místo v týmu?

Tento zákon zdůrazňuje potřebu identifikace a využití individuálních sil a talentů v týmu.

Jak na to? Experimentovat a zkoušet různé role, úkoly a zodpovědnosti v rámci týmu a v komunitě. Primárně hledat příležitosti k rozvoji týmu, ale i osobnímu růstu, jelikož tyto zkušenosti přispívají týmu nejvíc. Zkoušet co nejvíc věcí.

Akční kroky: Brát si pravidelně různé úkoly, týmové role, zkoušet a měnit projekty, ukončovat je a ujímat se role komunitních.

Zatím plním vše úspěšně, AK je tedy pokračovat.


4. Zákon Mt. Everestu: Proč se týmová práce stává nezbytnou s rostoucími výzvami?

Tento zákon zdůrazňuje nezbytnost kolektivního úsilí při řešení těžkých výzev a dosahování ambiciózních cílů.

Tento zákon mě hodně vrací k zákonu o vizi a cílích. To je podle mě nástroj, díky kterému můžeme tuto týmovost podpořit. Koneckonců už se tak stalo. Velmi úspěšný byl ambiciózní cíl s fakturou. A čím vyšší cíl, tím větší motivace v tomto případě. I náš první cíl – splnit metriky – koneckonců spolupráci mezi členy týmu podpořil a nasměroval. Jen se musí určit dostatečně smysluplný, abychom ho chtěli plnit po celou dobu.

Akční kroky: Načíst si něco, poptat se dalších téček, jak si stanovit v týmu smysluplný cíl. Na začátku nového semestr otevřít téma cíle.

5. Zákon řetězu: Jak síla týmu souvisí s jeho nejslabším článkem?

Tento zákon zdůrazňuje vliv individuálních slabých stránek na celkový výkon týmu a důležitost jejich řešení.

Jak má vypadat nejslabší článek týmu a jak určit hranici, co už v týmu nechceme? Vskutku složitá otázka.

Aktuálně pro to máme poměrně účinný nástroj zpětné vazby. Jednou měsíčně hodnotíme subjektivně přínos týmu. (Přesné fungování metody viz. týmové portfolio.) Za mě je na tom nejúčinnější, že ji děláme často a pravidelně. Je třeba sledovat vývoj nejslabších článků, abychom si byli schopni určit, zda-li to je to, co v týmu chceme anebo ne. Zároveň díky tomu nic nezahnívá a nedostává se do extrémů a učíme se nenechat se ovlivňovat prvním dojmem, ale hodnotit výkon za poslední dobu.

Akční kroky: Akční krok je pokračovat v pravidelné zpětné vazbě. 17 subjektivních pohledů dává dohromady jeden objektivní, který vyjadřuje, co tým aktuálně potřebuje a cítí. Zatím jsme dělali dvakrát, tudíž žádné velké AK ani vyhodnocení z toho nebylo, ale AK je určitě pokračovat a pracovat s daty, která již brzy budeme mít k dispozici.

6. Zákon katalyzátoru: Co podporuje pokrok v rámci týmu?

Tento zákon zdůrazňuje roli katalyzátorů – jedinců, kteří tým posunují vpřed svými činy a mindsetem.

Tento zákon u nás funguje podle mě dobře. Díky peer leadershipu se zapojují všichni, kdo chtějí. Zároveň to, kolik lidí se zapojuje je skvělý ukazatel zdraví týmu. Podle mě je nereálné očekávat, že v jeden moment budou mít všichni extrémně aktivní období, zásadní je ale naši aktivitu sledovat a pracovat s ní a dokud je proaktivní větší část týmu, je to v pořádku. Momentálně fungujeme podle mě dobře.

Akční kroky: Neblokovat jejich práci a dát prostor jejich metodám, návrhům. Nechat se inspirovat a snažit se být taky co největším katalyzátorem.

Začít měřit a vyhodnocovat naší proaktivitu.

7. Zákon kompasu: Tento zákon vyzdvihuje důležitost vize, která určuje týmu směr.

Tento zákon se hodně prolíná s druhým, vizi jsem reflektovala už tam.

8. Zákon shnilého jablka: Jak negativní postoje ovlivňují dynamiku týmu? Tento zákon zdůrazňuje škodlivý vliv negativních postojů na morálku a výkon týmu.

Zdůrazňuje důležitost pozitivní motivace, hell yes přístupu. Motivuje nás řešit věci včas a konfrontovat se, dávat si zpětnou vazbu a bavit se o věcech.

Akční kroky: Dát si v týmu zpětnou vazbu a vyhodnotit z ní akční kroky. V plánu je pravděpodobně Švecův bazén a upomínky.

9. Zákon vzájemné odpovědnosti: Proč je vzájemné důvěřování důležité v týmu? Tento zákon zdůrazňuje důležitost důvěry a odpovědnosti mezi členy týmu, zejména v kritických situacích.

Největší kompliment, který vám může někdo dát, je to spolehnutí se na vás.

Akční kroky: Otevřeně komunikovat (i pocity!), spoléhat se na ostatní v kritických situacích. Travte s týmem čas a poznávejte se.

10. Zákon cenovky: Jaké oběti jsou nezbytné pro úspěch týmu? Tento zákon zdůrazňuje důležitost obětavosti a obětí při dosahování společných cílů.

Tým nedosáhne jeho potenciálu, pokud za to nezaplatí nějakou cenu.

Cena týmové práce/být ve vítězném týmu:

obětavost

časový závazek

osobní rozvoj

nesobeckost

Vysoká cena není garancí vítězství. – Důležitá je cesta, pokud tě nebaví cesta, nemá to ten smysl. – Trust the process.

Jako UniWave dokážeme měřit nějaký časový závazek. I na časovém závazku se může zrcadlit přístup a to měříme TRPem – to je objektivní zpětná vazba zaměřená na datech.

Zamyslete se nad osobními prioritami a závazky. Identifikujte oblasti, kde osobní oběti mohou přispět k úspěchu týmu.

Akční kroky: Po TS na 17 zákonů zařazujeme týmovou zpětnou vazbu na cabin. Máme za sebou skoro 5 měsíců sbírání dat v TRP, proto je třeba data začít nějak vyhodnocovat a pracovat s nimi. Každý měsíc s daty pracujeme na reflexním TS a snažíme se obnovit pravidelný čtvrteční checkpoint nebo si na nějaké pravidelné bázi promítat TRP výsledky. Vše je k debatě na TM.

Objektivní zpětnou vazbu zaměřenou na datech (TRP) doplňujeme subjektivní zpětnou vazbou (Přínos pro tým) jednou měsíčně, abychom byli opravdu schopni posoudit, zda-li obětujeme dost.

11. Zákon světelné tabule: Pochopení současné situace je klíčové pro informovaná rozhodnutí a dosažení cílů. Když tým ví, na čem je, může se dle toho zařídit. Je třeba definovat úspěch.

Světelná tabule pomáhá pochopit situaci, hodnotit, dělat rozhodnutí apod.

Co je k tomu třeba?


Aktuálně náš tým hodně automatizuje a zavádí mnoho nových metod. (viz. týmové portfolio) Například well being, přínosy apod. Metriky i checkpoints se tedy ještě hodně mění, usazují a testují, získáváme teprve první data a sběr dat nějakou dobu trvá. Nicméně o to víc se zamýšlíme nad přínosem a snažíme se metody posouvat a vylepšovat.

Pravidelný checkpoint je první reflexní TS v měsíci.

Akční kroky: Udělat naše aktuální metriky více měřitelné. Brainstormovat s dalšími členy, jak bychom to mohli udělat. Aktuálně také čtu Budoucnost organizací, což je kniha, ze které se snažím také načerpat nějaké techniky a metody. (Pochází z ní například celý dotazník na přínos.)

12. Zákon střídačky: Zákon, kterému rozumím rozhodně nejméně. Naše půl hodinová diskuze na TS šla do hloubky a ukázala, že každý chápeme jinak. Tudíž se špatně reflektuje.

Silný tým je založen na pevném základu různých talentů a dovedností. Vždy zvítězí tým s lepší střídačkou. Jde o vzájemný respekt - vidíš oporu i v lidech.

Současně hrajete spoustu her – v některých jste leader a v některých jste na střídačce – opora v týmu – jsme schopni si vzájemně pomoct a zastoupit. Vzájemně jsme informovaní o našich projektech a aktivitách, abychom si byli schopni pomoct a spoléháme se na sebe. Každý je někde víc aktivní a někde víc pasivní.

Ideálem je být co nejvíc informován o týmu, abychom byli schopni v různých projektech a úkolech zastoupit.

Akční krok: Projektová TS pravidelně. Vzhledem k tomu, že projekty jsou náš hlavní nástroj a practisem trávíme nejvíce času, je v našem zájmu si zrovna tuto část co nejvíce sdílet.

13. Zákon identity: Sdílené hodnoty jsou základem stmeleného týmu.

Porovnejte hodnoty týmu s vašimi osobními hodnotami, abyste zajistili soulad. Komunikujte a posilujte sdílené hodnoty uvnitř týmu.

To, že na hodnoty hledíme se ukázalo při schvalování jednoho projektu, který právě z důvodu, že nebyl v souladu s hodnotami týmu neprošel.

Aktuálně mě nenapadají žádné akční kroky, radši se jimi budu více zabývat tam, kde je větší potřeba.

14. Zákon komunikace: Otevřená, upřímná a efektivní komunikace je zásadní pro podporu spolupráce a důvěry uvnitř týmu.

Co je důležité?


Komunikace u nás v týmu:


15. Zákon náboje: Kvalita vedení významně ovlivňuje výkon a morálku týmu.

Tým by měl mít leadera.

Leader je často jeden, ale leadership týmu je sdílený!

Momentálně se podílíme na leadershipu všichni, čímž podporujeme volnost, svobodu a kreativitu v tom, co děláme. V moment, kdy u nás leadera nikdo dělat nechce, nevidíme důvod to tlačit na sílu.

Akční krok: Reflektovat na peer leadership a dovzdělat se v oblasti leadershipu na TS 16.5. Dočíst a následně napsat esej na Budoucnost organizací (kniha o samořídících organizacích).


  1. Zákon vysoké morálky

Když vyhráváš, nic nebolí. Když máš výsledky cítíš se dobře a když se cítíš dobře, máš výsledky.

Morálka u nás v týmu:


  1. Zákon dividend

Investice do týmu se postupně kumulují.

Není to o tom posouvat ten tým skrz ždímání jednotlivců, ale lidi o posun jednotlivců skrz ten tým. (Například v týmu Kaamos si všímám toho, že hodně tlačí tým, ale nesoustředí se na jedince, proto jsou občas více vyčerpaní a přehlíží work-life balance. Minimálně to tak působí, plus jsem v kontaktu s mnohými.)

Naše družstvo je jen prostředek k posunutí nás samotných. Učíme se skrze podnikání a ne primárně podnikat.

Jseš investor nebo ten do koho je investováno? A kde je ta hranice, do koho už neinvestovat? Zatím nevíme.


Akční kroky: Začít oslavovat týmové úspěchy. Napsat ke každému členovi dva talenty - v čem je dobrý.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: