Hluboká práce


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 18.03.2024

Hluboká práce: Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě   Cal Newport

V této eseji rovnou přecházím na ATP a uvažuji o tom, jak implementovat hlubokou práci do mého studia. Beru v potaz informace a rady obsažené v knize a většinu z nich popisuji jako dílčí části celého procesu hluboké práce.

Pracuju hluboce

Na hlubokou práci mám vyhrazené, když nepočítám víkendy, pondělí, středu a pátek. To jsou dny, kdy mám od rána až do odpoledne prostor. Cítím, že se lépe soustředím, když pracuji hned od rána, proto budu bloky pro hlubokou práci směrovat od 9 do 12 hodin.

Dále potřebuji klidné a nerušené místo – pro mě je vyhovující tichá místnost v TAPu, další možností je technická knihovna, k těmto místům už mám pozitivní vztah a dobře se mi zde učí.

Pro rychlejší zaplutí do hluboké práce (a udržení se v ní) jsou klíčové rituály – já si třeba dělám čaje. Měl bych si do TAPu koupit vlastní čaj, ať fur nekradu a taky abych měl jistotu, že tam bude a bude pro mě vyhovující. Úkol: Kup jeden zelenej a jeden bylinnej čaj. V jedné pauze bych mohl obejít celou PEFku – rituál na prokrvení a uvolnění svalů. Ukončující rituál pro mě bude obědová pauza.

Pro hlubokou práci je důležitá kontinuita. Z mého pohledu bych v těchto blocích měl řešit větší a náročnější problémy, kterým se budu věnovat v horizontu týdne až dvou. Ideální týden vypadá takto: V pondělí vytvořím plán a cíle pro bloky hluboké práce a začnu na nich pracovat, ke konci prvního bloku reflektuji a přehodnocuji cíle. Ve středu ustavičně pracuji a v pátek finišuji a ke konci posledního bloku reflektuji. Úkol: Zapracuj tuto ideu do mustru na plán týdne.

Důležité je při hluboké práci zamezit drhnutí. V pondělí, před začátkem bloku, bych si měl udělat i rešerši, co vše za materiály budu potřebovat a měl bych je shromáždit na místo práce. Cíle musí mít metriky! Vidím, že pondělí je trochu obsáhlejší než zbylé dny a je potřeba i trochu jiný způsob práce, vyhradím si proto v pondělí ke třem hodinám ještě jednu navíc.

Neměl bych zapomenout na ideu Cabin in the woods. Jednou za čas bych měl změnit prostředí, střídání NTK a ČZU je dobrý způsob, ale chce to i časem odjet dál, mimo civilizaci.

Po této části autor popisuje praktické rady pro práci obecně. Popíšu a rozpracuju ty, které chci implementovat.

Obecné zásady

Musím umět vypnout. Chodit do přírody. Dát pauzu vědomé práci. Pro mě to je sport, možná četba. Poslední týdny jsem byl vždy na víkend mimo prahu, to je také dobrá praxe. Když to nejde i procházka v lese se psama je super. Každopádně klíčem je nebýt workoholik (to poznám tak, že mám přátele, travím s nima čas, sportuji a škole nevěnuji více než 40h). Vypínací rituál, tedy způsob, kterým ukončuji prácovní den, je důležitou podporou pro to umět vypnout. Můj vypadá takto: Pracuji maximálně do 17:30, potom mohu jen číst. Zkontroluji Tasks a zapíšu tam nápady a úkoly z hlavy. Podívám se do kalendáře, zvědomím si, co mě čeká večer a další den. Naposledy zkontroluji Teams a odpovím na nejdůležitější (vsuvka: způsob odmítání práce: Jasně odmítnu = řeknu „ne“, nebudu zabíhat do detailu a nic nebudu nabízet omluvou). Vyslovím: „Tak dneska hotovo! Díky Berte.“

Důležitá myšlenka: „Vždycky zbyde nedodělaný úkol. Stačí mít však jen jistotu, že jsem nic nezapomněl.“

Opusťte sociální sítě

Poslední co chci v této eseji zmínit je moje zkušenost z opuštění soc. sítí. Když jsem otevíral Google, automaticky jsem klikl na f, pak enter a už jsem projížděl Facebook (Haha, jo, trochu se stydim, ale popisuju jinej problém, tak to nechme stranou.), když jsem se konečně od FB odtrhl, následoval klik na i… Rozhodl jsem se z něj odhlásit, to stačilo, protože heslo mám random a nepamatuju si ho. Po týdnu jsem se k němu vrátil a zjistil jsem, že mi nic neuteklo. Takže super, jsem zas o něco spokojenější a efektivnější! Mám z toho radost. Už je to asi třetí týden a pořád mi to nevadí, jednou za čas se tam přihlásim a projedu, a pak se zase odhlásim. Doporučuji. Jediný co mi trochu chybí jsou posty ČT24, místo toho teď chodim na seznam, což mě taky začíná srát, protože tam jsou mega negativní zprávy. Mohl bych se naučit chodit přímo na web ČT24 nebo jestli máte nějaký jiný způsob jak se dostáváte k aktualitám, dejte mi vědět. Díky.Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Jiné

Body: 1

22.06.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 2

21.06.2024

Kategorie: Jiné

Body: 0

18.06.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

18.06.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

18.06.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

18.06.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: