Good2Great


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 23.03.2024

Jak z dobré firmy udělat skvělou   Jim Collins

Tuto knihu čtu, díky inspiraci z Rocket Modelu a na TS budeme o ní vést dialog – implementovat nabyté poznatky v praxi naší firmy. Proto esej spíše charakteru teoretické přípravy na Training Sesh (avšak včetně ATP v závěru) …


Tři důležité aspekty transformace z dobré na skvělou: disciplinovaní lidémyšlení a jednání.


Čím se kniha zabývá?

  • Vůdcovství 5. úrovně – lídři nejsou celebritami a těmi neznámějšími, naopak skromnými a tichými
  • KDO, až potom CO – správní lidé na správném místě (vůdce 4. úrovně řeší nejprve co, až potom kdo)
  • Fakta – Stockdaleův paradox: neztrácet víru v dobrý konec (a současně konfrontujte pravdivými fakty)
  • Ježčí koncepce tří kruhů – V čem mohu být nejlepší?Co pohání můj ekonomický motor?Pro co mám vášnivé nadšení?
  • Disciplinovaná kultura s etikou – lidi (netřeba hierarchii), myšlení (netřeba byrokracie), jednání (netřeba kontroly)
  • Technologie v pozadí – primárním hybatelem jsou správní LIDÉ
  • Bod zvratu a dynamická hybná síla – žádné velkolepé programy, superinovace


Cesta k „vůdci 5. úrovně“ – empirismus (nikoliv ideologické zjištění)

  • Silná osobní pokora s intenzivní profesionální vůlí
  • Usměrnit potřeby svého ega (neznamená to nebýt ambiciózní, ale chovat se ve prospěch instituce pro budoucí generace & sebereflexe)
  • Ukázka duality: skromnost + nebojácnost
  • „já“ -> „my“
  • Nevymlouvat se na smůlu, zdůrazňovat štěstí


Důležité, komu platíme, ne jak… Peníze nejsou tím motivačním stimulem, největší odměnou pro pracovníky je struktura, která je smysluplná. Nezapomínejte na to odměňovat včas, abyste dostali správné lidi na svou loď.


Přísnost vs. bezohlednost – jednat přísně (ne bezohledně) znamená, že lidé se nemusejí obávat, že přijdou o svá místa a mohou se tak plně soustředit na práci. Proti bezohlednému jednání stojí: nechat lidi trápit na jednom místě, okrádat je o čas bez náplně. 

Základní pravidla:

1) V případě pochyb neklaďte definitivní rozhodnutí a hledejte dál; 

2) Pokud cítíte potřebu změny, nastavte ji; 

3) Nasazujte nejlepší lidi na největší příležitosti, nikoli problémy.



Správná a PRAVDIVÁ fakta jsou zásadní pro činění správných rozhodnutí. Falešné naděje jsou tím, co lidi demotivuje… Jak vytvořit atmosféru plnou pravdy?

1) Veďte pomocí otázek, ne odpovědí – otázky vedou k pochopení

2) Používejte rozhovor (dialog) – dejte možnost vyjádření se

3) Analyzujte chyby, BEZ obvinění – potřebujete najít příčinu problému

4) Mechanismus „červeného praporku“ – zvednutí praporku znamená zastavení činnosti a vyjádření svých názorů, postřehů, zkušeností a návrhů (reality check) – použití max. 1x


Blížíme se průlomu – Ježčí koncepce: Liška umí mnoho věcí, ježek je však zaměřen na jednu velkou. Ježčí dovedností je pronikavý vhled do struktury a rozeznávat základní schémata, čímž si zjednoduší život (identifikují nejpodstatnější, ignorují zbývající). Poradní sbor, tým 5-12 správných osob, se opakovaně pomocí tří otázek a dialogu snaží pochopit správnou cestu organizace (hodnoty: respekt, argumentace, různé pohledy, manažerská skupina).



„Měli bychom dělat pouze to, pro které se můžeme nadchnout.“


Kultura společnosti – Budujte kulturu plnou lidí, kteří v rámci tří kruhů (Hedgehog concept) provádějí disciplinované kroky fanaticky shodné s ježčí koncepcí.

  • Myšlenka svobody a odpovědnosti – disciplinovaní lidé
  • Osoby se sebekázní – disciplinované myšlení
  • Kultura disciplíny není tyranským prostředím – disciplinované jednání


Stejně důležitý (ne-li důležitější) jako TO-DO list je mít TO-STOP list – tedy seznam věcí, se kterými je nutné přestat.


Setrvačník, aneb samovolná hybná síla k úspěchu (vytyčení cílů) funguje, když správní lidé jsou na správném místě a dělají to, co je naplňuje. Fakt potenciálu přemění ve fakt výsledků.


ZÁVĚR – ATP:

The Hedgehog Concept používáme v týmu s oblibou, nejen že je vhodnou vizuální technikou k podpoře kreativního myšlení, ale současně je koncipovaný pro podporu pochopení klíčových rozměrů – v čem a kde bychom se měli profilovat, a to bezkonkurečně (osobně, i firemně).

V našem týmu jsme s konceptem pracovali na co-worku, jehož cílem jsme si potřebovali ujasnit naše individuální představy a pocity pro objevení společných zájmů, a tak maximalizovat výkon týmu.

Tyto kruhy pomohou identifikovat technologie, které zapadají do otázek ježčího konceptu – pokud ano, využijme je jako akcelerátor pro stav „z dobrý  skvělý“.


Inspiraci z knihy si také odnáším seznam věcí, se kterými je potřeba skoncovat (to nám bylo řečené na Leadership Programu). S tím začnu ihned. To-do listy jsou mou každodenní činností. Je tento seznam skutečně hodnotnějším než tím s úkoly, které je nutné provést? 


V epilogu mě zaujaly otázky…

1) „Jakou roli hraje představenstvo při transformaci dobré firmy ve skvělou?“ – Představenstvo hraje klíčovou roli při výběru vůdců 5. úrovně

2) „Kde a jak začít?“ – Seznamte se se všemi poznatky jako celistvou množinou, jednotlivý poznatek sám o sobě skvělou organizaci netvoří. Začněte s principem „nejprve KDO“ a přitom následujte vůdcovství 5. úrovně.


Transformátoři „z dobré na skvělé“ jsou motivováni tvůrčí potřebou a vnitřním nutkáním dosáhnout nefalšované dokonalosti pro dokonalost samou. (Budovači průměrnosti jsou motivováni strachem)


Tato kniha Good to Great je stavebním kamenem, jak dosahovat trvale skvělých výsledků, a předchůdcem pro koncepci vytrvalosti z knihy Built to Last, kterou si plánuji přečíst. Tou by se měla firma trvale udržet na pozici “skvělá”. Říká… “Objevte své základní hodnoty a účel (důvod existence, nad rámec zisku) a zkombinujte je s dynamikou zachování kvalitpodněcování pokroku.”


Cílem (knihy) je vytvořit organizaci schopnou přetrvat a přizpůsobovat se po mnoho generací vůdců, a to autonomně. Která bude neustále inspirativní. Proto musíme dělat to, v čem máme vášeň!


Čtení mi znovu připomnělo myšlenku začínat v každé akci s otázkou „PROČ?“, stejně jako kniha Simona Sinka. Na otázku „proč“ však není potřeba hledat odpověď, když děláme to, v čem jsme nadšení… Hledejme odpověď na otázku „JAK?“.


Jaká práce mi dává pocit, že se nemusím snažit tvořit skvělost?



PS: Uvědomil jsem si mé skutečné potěšení faktem, že knihy “doporučené” Rocket Modelem (vzdělávacím nástrojem Tiimiakatemia) jsem měl doma, na poličce. Do té doby mě nelákaly, neměl jsem potřebu s nimi začít až do chvíle, než mi byly představeny metodikou Tiimi. A za to jsem teď vděčný…



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Marketing

Body: 2

29.10.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 3

26.10.2024

Kategorie: Inovace

Body: 3

25.10.2024

Kategorie: Koučování

Body: 3

25.10.2024

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Sleduj nás na sociálních sítích: