GimiTimi vs. SCRUM (agilní metody řízení projektů)


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 01.02.2023

Agilní metody řízení projektu   Zuzana Šochová, Eduard Kunce

Agilní metody řízení projektů

 

 

Proč jsem si knížku vybrala?

Knížku jsem si vybrala, protože jsme někdy ke konci listopadu měli TS na projektové řízení a poprvé jsem se pořádně setkala s Agile. Od té doby se mi metody na kterých je založen čím dál tím více začali propojovat s tím jak fungujeme v TAPu a začali mi dávat mnohem větší smysl než vodopádové řízení. Potřebovala jsem si tedy ujasnit teorii, abych věděla co všechno to zahrnuje. Ke knížce jsem koukala i na pár yt videí a pak si přečetla i další knížku. Proto své znalosti rozdělím do 2. částí. V první (tato esej) chci zareflektovat na fungování GimiTimi vs. Agile. A v druhé části (další esej) chci sepsat co jsem použila v projektu a jak to dopadlo.

 

Dobrý shrnující článek teorie je zde https://www.crystalloids.com/about-us/how-we-work

 

Co mě v knížce zaujalo?


Think BIG, act small, fail fast, Learn rapidly


metoda ESVP - jde o metodu reflexe, kdy se jednotliví členové sami ohodnotí do jedné z této role:

Explorer - k meetingu přistupuje aktivně, hledá nové věci, chce se něco dozvědět, chce učit a zlepšovat.

Shopper - poslechne si co je na programu, a je rád, když si nějaký nápad odnese, ale přílišnou aktivitu nepřebírá

Vacationer - je rád, že si odpočine od každodenní práce. Meeting jako takový ho moc nezajímá, ale bere ho jako zpestření. Zapojuje se jen vyjímečně

Prisoner - má pocit, že byl donucen přijít. Je tu jen proto, že musí, a radši by se věnoval něčemu jinému.

 

GimiTimi vs. Agile

Jaké procesy máme v TAPu respektive u nás v týmu a jak jsou podobné s těmi v agilním řízení (SCRUMu)?


Slovník scrumu

na úvod sem vložím stručný scrum slovník pro lepší orientaci a pochopení měco propojení (viz. obrázek níže)

Stakeholders - jsou jedinci, skupiny či jiné firmy nebo organizace nějak svázané s organizací. Je to tedy kdokoliv, kdo nějakým způsobem přichází do kontaktu s vaší firmou a jeho život nebo fungování vaše firma nějakým způsobem ovlivňuje. Je jedno, jestli je ovlivnění přímé nebo nepřímé.

Product Goal - popisuje budoucí stav produktu, který slouží jako cíl pro Scrum tým, který plánuje směrem ke splnění tohoto cíle.

Produck backlog - Má ho na starost Product Owner, měl by být ale přístupný všem. Jednotlivé položky Product Backlogu odpovídají jednotlivým funkcionalitám produktu, tedy něčemu, co přináší zákazníkovi hodnotu. Týmu je umožněno podílet se na Product Backlogu a přispět tak tomu, že jim práce bude vyhovovat a zákazník dostane to nejlepší možné.

Scrum team - Scrum tým je nejen self-organized, ale i multifunkční a vzájemně zastupitelný. Tým se sám rozhodne, kdo na čem bude pracovat, kdo komu pomůže a kterou znalost by si měl začít pozvolna budovat, aby byl jako celek co nejefektivnější

Scrum master - Mezičlánek mezi týmem a jakýmkoliv rušivým elementem zvenku. Jeho cílem je vytvořit samostatný, efektivní a spokojený self-organized tým. Zodpovídá za dodržování principů agile.

Product owner - Vlastník produktu, definuje priority, má na starosti Business Value a ROI produktu. Je zodpovědný za Product Backlog.

Sprint - Sprint je fixní časový úsek, který má tým na to, aby dosáhl cílů Sprintu

Sprint Goal - Jednou z nejdůležitějších částí Scrumu je Sprint Goal, tedy cíl Sprintu. Je to taková malá vize na jeden Sprint.

Sprint backlog - obsahuje prioritní funkcionality, které se tým zavázal dodat v rámci Sprintu.

Reflexe na sprint - Během Sprint Review se snažíme získat zpětnou vazbu na dokončené User Stories. Prezentujeme pouze dokončené User Stories. Tedy ty, které mají splněná akceptační kritéria, fungují

Daily scrum - Tým se sejde pravidelně každý den a sdílí informace o tom, na čem pracovali včera, na čem budou pracovat dnes a jestli mají se svým úkolem nějaké problémy, o kterých by tým měl vědět.

 

Scrum jsem se pokusila zhodnotit s procesy, které u nás v GimiTimi děláme. Vzala jsem náš tým jako produkt takže produktem jsme my sami jako jednotlivý členové GimiTimi - celek

Stakeholders jsme my jakožto vlastníci týmové společnosti (GimiTimi) a product goal je srovnatelný s naším společným týmovým cílem – což je cesta co jiné země do Tiimi za businessem s 600 000,-

Product backlog pak obsahuje jednotlivé věci, které nám napomáhají k cíli. Shrnula jsem to do TRP – jednotlivé věci jsou pak blíže rozepsané ve sprint backlogu – to co bychom měli dělat

Sprint nepočítáme jako sprinty, které jsou nastavené celokomunitně, což znamená 2,5 měsíce, 11 knižních bodů, 10 zákaznických, 1BG, 7 222,- 2 crossy,

My jsme si tyto metriky rozplánovali do 1 měsíce a fungujeme na bázi jednoho měsíce. Každé TS před HC si dáváme zpětnou vazbu a teď od února zkoušíme náš nový bodovací systém. Takže Sprint je pro nás v délce jednoho měsíce a Sprint backlog je náš bodovací systém (jsou to naše nastavená KPI, co bychom tu podle nás měli dělat, jak měříme výkonnost a obsahuje věci, které si myslíme, že pokud budeme plnit tak nás dostane k našemu týmovému cíli.) Plní ho každý z nás členů GimiTimi podle prioritizace.

Chybí nám daily scrum – který bychom v našem pojetí vzali jako agilní stand upy 2x týdně na TS – na kterém bychom hodnotili na čem momentálně pracujeme, co nám brání a na čem budeme pracovat příště.

 

Sprint review a sprint retrospective jsou pak naše reflexní TS kde hodnotíme naši práci, splněné věci a ty které chybí. Rozsvítí se tabulka a každý jednotlivě vytváří závazky a cíle na další měsíc. Probíhá prioritizace backlogu, na co je potřeba se teď zaměřit.

Zde je ukázka našeho bodovacího systému, který se snažíme aplikovat. Nahoře jsou vypsané všechny aktivity, které se hodnotí. Jsou rozděleny na fixní a měnící se. Za určité aktivity dostáváme body (dle jejich důležitosti a potřeby motivovat lidi je začít dělat). Minimální hranicí, kterou by měl mít každý Gimísek je prozatím zkušebních 800 bodů. Pokud je člověk pod 800 dostává se na tzv. PIS (program intenzivní starostlivosti) je to zkrátka intenzivnější pomoc jedinci – je mnoho variant jako třeba častější individuální koučování nebo mentroing od zkušeného Gimíska. Pokud ani v dalším měsíci nezvládne mít min. počet bodíků posílá se mu obsílka o hlasování o vyhození.

 

Jednotlivé věci psané v legendě jsou jednotlivé itemy ze sprint backlogu.

 

Co se týče týmu a rolí – snažíme se o tvorbu self-organized týmu, to je stejné. Scrum master je u nás Kouč, který hlídá vzdělávání a týmový učení se. Zároveň dodržuje a hlídá metodiku – jelikož by měl být certifikovaný. Což tedy u nás není, ale měl by být. Jako product ownera jsem zvolila našeho Teamleadera, který zodpovídá za prioritizaci a drží vizi produktu (tedy naší vizi)

 


Zhodnotila jsem i hodnoty scrumu, a přijde mi že nám schází commitment a focus. Nemáme dostatečnou důslednost a proto ještě stále třeba nejsou naše závazky a měsíční cíle dostatečně SMART a nelpíme na jejich dodržení. Spoustu lidí se ještě stále obává nových změn a špatně se přizpůsobuje.

 

Výstupy a závěry

Tak jak jsem se pokusila napasovat scrum na gimitimi mi vyšlo, že nám schází 2 věci. Nastavování měsíčních cílů (jakožto cílů jednotlivých sprintů) a agilní standupy na TS (náhradou za daily scrum). O měsíční cíle jsme se již v minulosti pokoušeli, ale moc nám nešli. Koneckonců tu byl i tlak od koučů abychom je na HC prezentovali. To byl asi základní problém, dělali jsme je jenom kvůli HC a né z vnitřního popudu. Co se týče daily scrumu/agilních stadupů myslím si že by mohli být dobrým řešením na existující problém toho, že o sobě navzájem nevíme kdo co dělá. A pokud spolu přímo nespolupracujeme v projektu nevíme, kdo na čem dělá a pak to působí, že nepracujeme. Přitom to jenom nevidíme. Takže to vidím jako dobré řešení.

 

Prosím dejte mi zpětnou vazbu, jestli a jak jste moji esej pochopili. Kde jsou mezery, co vám nedává smysl atd.

Dik fik 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jonáš Plichta - 01.02.2023 - 20:53


Za mne moc hezky pasována medotika Scrumu na TAP a i přínosná reflexe, jak to máte v Gimitimi. Naprosto souhlasím, že zařazení standupů v podobě rychlého přehledu na TS, by mohlo vyřešit vaši situaci, že nevíte kdo co dělá. Tuším, že jsme se s Vaškem bavili, že k tomu by mohla sloužit orientace, která by měla být ještě před začátkem TS. Jen moc nevím co bych rozporoval. Za mne jsi mi spíše rozšířila pohled s TeamLeaderem v roli productownera. Pro rozšíření by bylo i zajímavé váš productbacklog naplnit úkoly ze všech projektů/ plánům k naplnění vize a následně na sprint učinit v týmu planning pocker.... ale to je už asi vyšší level. Jinak jsem zvědav co vyvine z vaší iterace na bodíkový systém. Držím vám palce v progresu ;)

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: