Dialog


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 14.12.2023

Dialogue: the art of thinking together   William Isaacs

Proč jsem si knihu vybral:

Knihu jsem si vybral, protože ji potřebujeme celý tým přečíst k rocket modelu a zároveň jsem se o dialogu, jako o jednom z „nástrojů“, který nenej na TS využíváme, chtěl dozvědět více.


Obsah:

"Dialog: The Art of Thinking Together" je kniha, která se zabývá hloubkovým průzkumem dialogu a jeho roli v osobním i profesním rozvoji. Autor začíná s historickým přehledem, zdůrazňující, jak v minulosti byla komunikace centrálním prvkem pro osobní rozvoj, kdy lidé trávili čas vyprávěním příběhů a sdílením zkušeností, což pomáhalo budovat pevné a smysluplné vztahy.

Autor poté přechází k důležitosti dialogu v současnosti, zdůrazňující, že v moderním světě, který je zaměřený na efektivitu a rychlé výsledky, je často opomíjen. Dialog zde není jen prostředek komunikace, ale základní lidská potřeba, která přináší pocit spojení a porozumění mezi lidmi. Autor argumentuje, že v dialogu spočívá klíč k hlubšímu porozumění a vzájemnému souznění.

Kniha se dále věnuje rozdílům mezi dialogem a diskusí, a poukazuje na to, že obě formy komunikace jsou důležité, ale mají odlišné účely a přístupy. Dialog je prezentován jako prostředek pro sdílení perspektiv a prohlubování porozumění, zatímco diskuse slouží k efektivnímu rozhodování a řešení problémů.

Další důležitou součástí knihy je zdůraznění různých rolí, které lidé v dialogu zastávají. Autor vysvětluje, jak rozdílné pozice – jako jsou iniciátor, oponent, následovník, a pozorovatel, přispívají k dynamice a výsledku dialogu. Tyto role jsou klíčové pro porozumění tomu, jak dialogy probíhají a jak mohou být efektivně vedeny.

V knize je také zdůrazněna potřeba rozvíjet schopnosti, jako jsou aktivní naslouchání, empatie, a otevřenost k novým perspektivám, které jsou nezbytné pro úspěšný dialog. Autor nabízí praktické rady a strategie, jak tyto dovednosti rozvíjet a jak je aplikovat v každodenním životě i profesionálním prostředí.

Závěrem poskytuje náhled na to, jak může dialog přispět k řešení širších společenských problémů, a zdůrazňuje, že dialog není jen nástrojem pro osobní rozvoj, ale může mít i širší dopady na společenskou soudržnost a vzájemné porozumění.


ATP:

Asi nejklíčovejší věci z dialogu, co se snažím rozvíjet a pochopit je naslouchání. Pamatuji si, když jsme měli první TS s Vaškem, nikdy předtím jsem nezažil, že by někdo do takové míry naslouchal mým myšlenkám, a naopak já jsem dokázal neskutečně vstřebávat myšlenky ostatních. Bylo to pro mě fascinující, a to jsem ani netušil, že nějaký dialog probíhá. Od té doby už nějaký čas uběhl a já zjisti, že to s nasloucháním není tak jednoduché. Klíčem naslouchání je plně vyslechnout protistranu bez toho, abych si při hovoru už rovnou tvořil odpovědi nebo otázky, které řeknu. A to mi právě doposud dělá problém. Když protistrana povídá často se začnu zamýšlet nad jejími slovy a porovnávat je se svými názory a nápady. Potom mi často unikne důležitá myšlenka nebo informace která mi doposavad do kontextu chyběla a já začal vymýšlet otázku, jak se na ní doptat. Chci se tedy na tento svůj nedostatek nadále zaměřit a trénovat se v umění naslouchání. Budu se zaměřovat především na předčasné souzení/přemýšlení nad vyslovenými myšlenkami. Budu se je snažit nejdříve pochopit díky celému kontextu rozhovoru a teprve pak se doptávat.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: