Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele


1 bod

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 27.10.2021

Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele   Mark Manson

Proč jsem si knihu vybrala?


Není tajemství, že si vybírám knihy dle obalu, ale zde mě přesvědčil název, který není zrovna obvyklý. Zároveň o sobě vím, že jsem salámista aniž bych na to četla knihu, proto se v tomto oboru mohu ještě více vzdělat, zjistit a doplnit své mezery. 


Co jsem si z četby odnesla? Co jsem se díky knize naučila?





  1. lekce - Nesnažte se.


Když jsou mi věci jedno a přijmu je tak jak jsou, ušetřím sobě i svému okolí mnoho stresu a času, s tím se mi pojí dosti omývané téma Selflove v dnešní době. Kvůli sociálním sítím máme větší tendenci se porovnávat s ostatními, kteří mají dokonalý život na fotce, ve finále se může jednat o šarádu pro Instagram. Vyspělí budeme až ve chvíli, kdy nám bude vše u prdele. Stejně jako žena, která je bohatá, nemá potřebu o svém majetku mluvit či ho okatě dávat všem pod nos. 


“Důležité si najít sračky, které nás baví.”



  1. lekce - Štěstí je problém


Jsme přirozeně naprogramování k tomu trpět a být nespokojení, protože bolest je největší hnací motor. Život je určitým utrpením, jen je každé jiné. Běžně totiž ve chvíli, kdy dosáhneme cíle jsme uspokojeni pouze na krátkou dobu a hned se snažíme najít nový smysl života. Opravdové štěstí je až v ten moment, kdy najdu utrpení, co mě baví. Jakou bolest tedy chceš ve svém životě ?


“Problémy jen tak nikdy neodejdou, jen se mohou zlepšit “



3. lekce - Nejste výjimeční

Každý je v dnešní době něčím výjimečný, tím pádem vlastně nikdo není. S tím se pojí lekce 1., pokud doopravdy v nějakém oboru neexcelujeme, měli bychom přijmout, že jsme průměrní. Ulevíme, tak sami sobě.




4. lekce - Hodnota utrpení.


Trpíme-li ptejme se proč. Já sama mám tendeci, když něco nejde nebo není podle mých představ obviňovat spíše okolí a hledat důvod proč to nevyšlo a neptám se, co jsem mohla udělat jinak. Pokud najdeme to nejmenší utrpení pro nás, jsme vlastně šťastní lidé. Líbil se mi zde příklad o Davovi Mustainovi, který je velmi bohatý a úspěšný kytarista v kapele Megadeath, ale v jednom z rozhovoru přiznal, že se stále vidí, jako někdo, kdo byl vykopnut z Metalici. Nikdy nejsme spokojeni s tím, co máme.



5. lekce - Vždy si vybíráte.


Tato lekce se mi propojuje s knihou Pravidla úspěchu a to přijmete odpovědnost za Váš život. Pokud si tento fakt uvědomíme je pro nás spoustu věcí jednodušších, přestane totiž vinu házet na ostatní. S tím, ale přichází i fakt, že pokud nám do cesty přijde nějaký problém aniž bychom si tento daný problém vybrali či byl nějak spojen s činností, kterou vykonáváme, máme tendenci vše vzdát. Nevybrali jsme si totiž tento problém. 


“S velkou odpovědností, přichází i velká moc.”




6. lekce - Pletete se úplně ve všem.


Jen já ma pravdu a přes to nejede vlak. Myslím, že každý jako jedinec toto zažil, ať už byl on sám v roli advokáta či naopak. Umět uznat chybu a popřít tak naše ego je velice težké a ve chvíli, kdy se tento zvyk naučíme používat odejde (troufnu si říct) polovina problémů. Zde třeba mohu říct, že mi Tiimi dost pomohla “nemít vždy pravdu”, díky TS a obecně tomu, že jsme tým více lidí nemůžu prosazovat pouze svůj názor, nejdříve si poslechnu ostatní až poté se snažím mluvit. 



7. lekce - Selhání je cesta vpřed. 


Zde bych asi řekla jedno slovo AAR. Pokud rozjede projekt, který je propadák, ale umíme se z něj poučit, je to pro nás více přínosné, než pecka fungující projekt. Vychytáme všechny mouchy a jsme připraveni reagovat na více možných fuck upů. Není ostuda prohrát či nemít pravdu, ostuda je neumět to přijmout. 




8. lekce - Je důležité říkat NE. 


Většina z nás je vychovávána k pomoci druhým, tudíž mnohdy upřednostníme je před námi samými. Řekneme ANO ze slušnosti a poté jsme na tom sami biti. Máme omezený čas a všech čas je vzácný, proto bychom ho neměli plýtvat na věci, které nechceme dělat, pojďme se tedy naučit říct NE. 


9. lekce - Na konci všichni umřeme. 


Tato lekce se úzce pojí s předchozí. Protože nevíme dne ani hodiny, měli bychom svůj čas investovat rozumně. Každý chce měnit svět k lepšímu a stihnout to a to, ale co když budeme tak dlouho plánovat až nic nestihneme zrealizovat ? Pojďme dělat věci, tak abychom si na smrtelné posteli mohli říct, co vše jsme zažili a ne, co jsme nestihli. 



Závěr 


Musím říct, že mě po dlouhé době kniha za jeden bod velice bavila. Poslouchala jsem ji v rychlosti 1,75 a občas i 2,0, to již byla výzva, ale i tak jsem si odnesla spoustu informací. Jako odchová kniha před spaním nebo na vypnutí hlavy byla skvělá. 

Zároveň bych chtěla více používat osmou lekci a to říkat NE. Bylo a je to pro mě stále problém a mnohdy udělám něco jen, protože mě někdo požádá. Zrcadlo mi bylo nastaveno i na konzultaci s panem Zajíčkem, který tuto mou vlastnost nakousl a upozornil, že se jedná o můj život a ničí jiný. 


Kdyby si chtěl někdo knihu poslechnout:

https://www.youtube.com/watch?v=qiR45fbTZGU&t=12427s



Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



- 08.06.2023 - 15:07


Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: