Co je to Pátá disciplína?


3 body

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 09.01.2023

Pátá disciplína   Peter M. Senge


Tuto knihu jsem si vybrala, jelikož máme celý jeden předmět věnující se učícím se organizacím a Pátá disciplína je knihou, která se nimi zabývá. Představuje jejich ideu ve velmi praktické a stravitelné formě. Zároveň jsme měli TS jednotky zaměřené na jednotlivé disciplíny, a tak bylo důležité se “vyzbrojit” odpovídající teorií. 

 

1.OSOBNÍ MISTROVSTVÍ 

V první části se věnujeme osobnímu mistrovství. Kniha tento pojem definuje jako disciplínu osobního růstu a učení. Několikrát je taktéž zmíněno, že se jedná o nikdy nekončící proces. To je velmi podstatné uvědomění. Jen neustálým zdokonalováním sama sebe se můžeme vyvíjet a přizpůsobovat světu kolem nás. Osobní mistrovství nás také nutí učit se pracovat sám se sebou a být mistrem osobní disciplíny. 


2.MENTÁLNÍ MODELY 

Mentální modely jsou zakořeněné představy o světě. Určují, jak svět vidíme a jak v něm jednáme. Rozpoznáním a přenastavením mentálních modelů dostaneme úžasnou sílu nastavit sami sebe tak, jak potřebujeme, abychom se posouvali kupředu. Jedná se například o zobecnění stylu “všichni podnikatelé jsou hamižní”. Je nutné je neustále podrobovat introspekci. 


3.SDÍLENÁ VIZE 

Další předpoklad fungující učící se organizace. Jedná se vizi, se kterou se ztotožňují všichni lidé v učící se organizaci, a je pro ně aktivizující. Nedílnou součástí je naše osobní vize, ze kterých se následně pravá sdílená vize vytvoří. Sdílená vize se nedá nikomu přednést, ani vnutit a je naprosto normální, že pro všechny členy organizace je tu jejich vlastní modifikace, se kterou se oni sami hluboce ztotožňují. Tvorba sdílené vize je proces, který se nedá uspěchat. 


4.TÝMOVÉ UČENÍ 

Týmové učení je proces, který výrazně zrychluje proces učení člověka jako jednotlivce. U týmového učení je důležitý předpoklad, že každý jedinec praktikuje osobní mistrovství a má co předat ostatním. Pak se naše znalosti nesčítají, ale násobí. 


5.SYSTÉMOVÉ MYŠLENÍ 

Systémové myšlení je syntézou všeho již zmíněného. Jedná se o disciplínu, která nám pomáhá vidět věci v souvislostech a jako celek. Umožnuje účinně měnit sebe a věci kolem nás. 

 

Pojmy: 

Vize = to, čeho chceme dosáhnout 

Současná skutečnost = kde se nacházíme teď vůči tomu, o co usilujeme 

Tvůrčí napětí = vzájemné srovnání vize a současné skutečnosti 

Skoky abstrakce = přecházím od pozorování k zobecnění  

Levý sloupec = vyslovení toho, co obvykle neříkáme  

Poslání = naše odpověd na otázku “proč?”  

Hodnoty = naše odpověd na otázku “jak?”  

Sdílená vize = první krok, jež umožňuje lidem začít spolupracovat  

Odvaha = odhodlání dělat vše, co je třeba, k dosažení vize  

Angažované zaujetí = postoj vůči vizi, jedinec jí chce a zasazuje se o její realizaci  

Rozhodný souhlas = postoj vůči vizi, jedinec jí chce a udělá vše, co bude možné v “duchu zákona”  

Skutečná svolnost = postoj vůči vizi, jedinec vidí přínosy vize a dělá vše, co se čeká a i více  

Formální svolnost = postoj vůči vizi, jedinec vcelku vidí přínosy vize a dělá vše, co se čeká, ale nic víc  

Zdráhavá svolnost = postoj vůči vizi, jedinec nevidí přínosy vize, ale nechce přijít o práci, a tak dělá téměř vše, co se čeká  

Nesouhlas = postoj vůči vizi, jedinec nevidí přínosy vize a nebude dělat nic, co se čeká  

Lhostejnost = Ani pro vizi, ani proti ní, nezájem a lhostejnost 

 

ATP: 

V našem týmu rozhodně aktivně využíváme všech z pěti disciplín. Vychází to z metodiky Tiimiakatemie a tak je používáte v rámci studia ještě dřív, než byste si to mohli sami vůbec uvědomit. 

V rámci osobního mistrovství používáme Skill profile a Learning contract. Oba tyto nástroje nám pomáhají stanovovat naše osobní cíle a udržovat v sobě tvůrčí napětí.  

Co se týče mentálních modelů, k jejich odhalování a případnému odbourávání dochází během Traning Sessions, kdy si v týmu navzájem sdílíme své pohledy a myšlenky na dané téma, ideálně formou dialogu. 

Ke sdílené vizi se stále snažíme dojít. Je to proces, který nemůže být nijak časově vynucený. Zatím jsme si stanovili (a již jednou revidovali) svoje osobní vize, jejihž syntézou by sdílená vize měla vzniknout. 

Týmové učení také probíhá v rámci Training Sessions a pomocí Crossfertilizací. Proces učení se nesčítá, ale násobí. Nezbytným předpokladem, aby týmové učení mohlo probíhat, je osobní mistrovství a dostatečná příprava.  

Systémové myšlení je prvek, který se snažíme v našem týmu aplikovat, a to pomocí všeho výše zmíněného. Každý máme svoje očekávání a svoje vnitřní motivace. Je ale důležité se sjednotit a vnímat sebe jako součást celku, aby to všechno fungovalo. 

 

Závěr: 

Tato kniha je velmi dlouhá, ale plná informací a poskytuje nám dostatečný vhled do fungování učících se organizací. Rozhodně nestačí přečíst si jí jen jednou, a tak se k ní budu často vracet. 



Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: