Co dělat, když se náš ledovec rozpouští?


1 bod

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 04.12.2022

Náš ledovec se rozpouští   John Kotter

Co dělat, když se náš ledovec rozpouští?

 

Proč jsem si knihu vybrala?

Kniha mi byla doporučena jako hezká a čtivá bajka, která mi jednoduše (na příkladu kolonie tučňáků) ukáže fungování lidí a jejich činnosti i role v rámci fungování v týmu.

 

O čem kniha je?

Náš ledovec se rozpouští je, jak jsem již zmínila, skutečně bajkou v celém smyslu tohoto slova. Složité koncepty z knih Leading Change či The Heart of Change zjednodušuje a představuje je čtenáři doslova kouzelným způsobem, který je navíc obohacený o krásné obrázky.

Příběh se točí okolo Freda. Fred je nepříliš zajímavým či důležitým tučňákem v rámci jeho kolonie. Fred je ale velmi samostatný a výborný pozorovatel. Všimne si tedy jako první že se ledovec rozpouští a tučňákům hrozí nebezpečí.

Fred je chytrý a je mu jasné že většina tučňáků, především potom těch vedoucích, mu nebude chtít věřit. Ohrožění kolonie je velká věc, která by potenciálně změnila celé fungování kolonie (organizace) a před tím je jednodušší dělat, že to nevidíme.

Fred proto vymyslí plán. Jde za Alicí. Alice je součástí rady, která kolonii řídí. Je odvážná, dravá, není přirozený leader, jelikož na to není dostatečně trpělivá, ale má velké slovo a nebojí se.

Alice po té přesvědčí většinu rady, včetně nejvýše postaveného tučňáka, Luise.

Luis je přirozený leader. Uvědomí si možnost hrozby a pro budoucnost své kolonie sestaví akční skupinu na nalezení řešení. Tato skupinka obsahuje dokonalý mix proto, aby mohla fungovat.

Luis – vůdce, který je sdružující a trpělivý

Alice – dravá a energetická, žene věci kupředu

Fred – dobrý pozorovatel a iniciátor

Buddy – sympatický tučňák, který toho příliš neví, ale je skvělým řečníkem

Profesor – velmi chytrý a metodický

Tam, kde má jeden ze skupinky nedostatky, druhý ho doplňuje. Autor nám na tomto faktu ukazuje ideální rozložení rolí v týmu a důležitost týmové spolupráce. Člověk sám o sobě nemůže obsáhnout všechny role a tak je dobré se držet toho, v čem vynikám a pomoci tak společnosti.

Zahájí pak osm kroků:

1.     Vyvolali v ostatních tučňácích pocit naléhavosti → vytvořili potřebu

2.     Sestavili tým

3.     Vytvořili plán (vizi) a strategii k jejímu dosažení

4.     Komunikovali s kolonií a donutili většinu přijmout jejich vizi + jednoduchá hesla

5.     Delegovali práci na ostatní kolonie a zároveň je zapojili

6.     Oslavili úspěchy

7.     Ale neslavili moc – stale měli před sebou vizi a začali pracovat usilovněji

8.     Ačkoliv opustili ledovec, nadále pracovali aby změna byla dlouhodobá a kočovný způsob života se tučňákům vryl do kulturního povědomí

 

Co si z knihy odnáším

-         Představu o ideálním sestavení týmu

-         Kotterův model 8-mi kroků

-         Inspiraci nebát se měnit sebe a věci kolem, ačkoliv změna může zasáhnout až do základního nastavení → nebát se bořit zaryté systémy a modely chování

-         Myšlenku, že pokud nás něco zvenku přitahuje, ale není to pro nás, můžeme se nechat inspirovat (kočovný racek)

 

V čem se mi kniha líbila a komu bych jí doporučila

Náš ledovec se rozpouští je velmi čtivá a jednoduchá knížečka, která ale ví, co chce čtenáři předat a daří se jí to. Člověk (čtenář) díky ní jednoduše pochopí i složitější koncepty a zároveň je velmi inspirativní. Tím, jak je krátká, se k ní budu ráda vracet a určitě bych ji doporučila naprosto komukoliv. Je to knížka o změně a o životě, který je jí plný.



Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

24.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 1

Kategorie: Učení

Body: 1

Kategorie: Učení

Body: 1

Kategorie: Učení

Body: 1

Sleduj nás na sociálních sítích: