Cesta ke štěstí


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 21.03.2023

Cesta ke štěstí   Jeho svatost dalajláma, Howard C. Cutler

Proč jsem si vybral tuto knihu?

Jednou za čas mám tendenci přečíst si knihu, která se netýká marketingu, psychologie či financí a tak sáhnu po něčem “duchovnějším”, abych si lehce odpočinul. Dalším důvodem bylo doporučení od kamaráda mimo Tiimi, který má tuto knihu velmi oblíbenou. 


Co jsem si z knihy odnesl?


Co je to vlastně štěstí? V knize je štěstí popsáno jako “blažený stav mysli”. Jde zde o to, jak dokážeme celkově na svět nahlížet. Zda li vidíme problémy, nebo příležitosti. Můžeme sklenici vidět plnou, nebo poloprázdnou. Štěstí lze také docílit dle Dalajlámy usilováním o pěstování si pozitivního duševního života, kterému pomáhá například soucit, empatie a altruismus.


Je velmi důležité přemýšlet nad vlastní myslí a tím, jak celkově o životě smýšlíme. Tato disciplína zahrnuje veškeré naše vnímání života ve všech jeho aspektech. 


Bylo velmi zajímavé pozorovat extrémní rozdíly mezi Dalajlámou a psychiatrem H. Cutlerem. Na rozdíl od Dalajlámy byl u Cutlera vidět západní pohled na štěstí. Vysvětloval zde různé pohledy z hlediska psychologie, jak si vypěstovat pozitivnější myšlení. Součást tohoto by dle něj mělo být aktivní převzetí odpovědnosti za své vlastní činy a štěstí. Další věcí je také aktivní pozitivní ovlivňování světa kolem sebe. → Převzetí odpovědnosti za činy byl v našem týmu velký problém. Je hezké vidět, jak se to prolíná nejen s pracovní morálkou ale také se samotným štěstím. 


Lidé v moderní době si přestali pěstovat pozitivní vnitřní vlastnosti. Jsou jimi například odpuštění, vděčnost či soucit. → Připomnělo mi to praktickou metodu, kterou jsem praktikoval v řádu měsíců s názvem “Minuta vděčnosti”. Spočívala v každodenním ranním připomenutím si, za co všechno jsme v životě vděční. Tuto metodu zkusím do svého života opět zahrnout. :) 


Pěstováním vnitřního klidu a všímavosti můžeme usměrnit naše emoce a najít štěstí, i když se nacházíme ve špatné životní situaci. → První kniha, která se mi při čtení vybavila byla “Všímavost” od Marka Wiliamsa. Z této knihy je ideální “vypíchnout” meditaci. Ať už se jedná o meditaci samotnou nebo třeba rozinkovou, pomáhá mi to v horších chvílích se soustředit a zamyslet, zda to co dělám je opravdu to, co dělat mám. Měl bych ji zařadit do svého každodenního života i s minutkou vděčnosti. Také mi to z této knihy připomnělo takzvaný všímavý režim, kdy se snažíme přijmout věci tak, jak jsou.


Strach a hněv lze odstranit opět všímavostí a kultivací vnitřního klidu.


Celkově „Umění štěstí“ poskytuje podnětné zkoumání povahy štěstí a toho, jak jej lze pěstovat v našich životech. Nabízí praktické rady a poznatky, které mohou jednotlivcům pomoci vytvořit si pozitivnější pohled na život a najít větší smysl a naplnění.


Štěstí také může být ve formě dočasného potěšení či vzrušení. → Toto mi připomnělo efekt hormonu dopaminu, na kterém jsme všichni závislí. Jedná se totiž o intenzivnější stimul, který je ale krátkodobý. Může se jednat o nákup nové věci, kde můžeme pozorovat krátkodobou euforii, která rychle zmizí. Toto lze dle mé zkušenosti pěstovat opět chvilkou vděčnosti, kdy si uvědomujeme co máme, nicméně se u chvilky vděčnosti ve VELKÉ většině stejně zaměřuji na nehmotné věci. 


Hodnocení knihy

U vnímání pojetí světa jako takového jsem si často představoval sebe a lidi v okolí. Každý z nás reaguje na stejné věci totiž diametrálně odlišně. Díky této knize jsem začal také vnímat problémy, které mě dlouhodobě štvaly mnohem pozitivněji, a už se nenechávám tak extrémně strhnout emocema. Jen je otázka, jak dlouho tento efekt po přečtení knihy vydrží.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: