Cesta k vítězství


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.04.2022

Cesta k vítězství   Pat Riley

Cesta k vítězství

Proč právě ji?


Kniha mě zaujala hned od začátku, co jsem se o ní dozvěděl. Díky tomu, že se rád zabývám týmovou problematikou, tím jak správně nastavit, aby tým dobře fungoval, a od malička sportuji a sport celkově miluji, je tahle knížka přesně pro mě. Nemohl jsem se dočkat, až si na tuhle knihu najdu čas a celou si jí přečtu. Měl jsem od knihy velká očekávání a mohu vám už teď dopředu říci, že kniha splnila nad míru moje očekávání.


Co jsem si z knihy odnesl?


Kniha je popisuje vývojové fáze amerického slavného basketbalového týmu Lakers, kteří se stali postupně nejúspěšnějším týmem právě především díky týmový spolupráci a dobrý chemii. V knize se objevují krátké citáty malé úryvky, které vždy shrnují nejdůležitější poznámky z kapitoly.


Kapitoly:

1.     PRVOTNÍ VZESTUP

2.     CHOROBNÁ ZTRÁTA SOUDNOSTI

3.     ZÁKLADNÍ ÚMLUVA

4.     POHROMA

5.     ZARÁŽKA

6.     PRŮLOM

7.     SEBEUSPOKOJENÍ

8.     MISTROVSTVÍ

9.     ZVÝŠENÍ SÁZKY

10. ROZBITÍ JÁDRA

11. JDE SE DÁL


1.    PRVOTNÍ VZESTUP


Prvotní vzestup jedná o období růstu. Tento vývoj je velmi jednoduchý a prostý, avšak stejně si myslím, že mnoho týmu s ním často zápasí. My sami v JBS - cooperative se k tomuhle bodů stále vracíme. Jde převážně o to, že v některých chvílích není pro jednotlivé členy týmu na prvním místě tým v podnikatelském a vzdělávacím světě. Tomuhle musíme do budoucna zabránit a jít tomu naproti, abychom postupně došli k týmovému úspěchu.


Podílení se na společném úspěchu je důležitější než pocit vlastní nenahraditelnosti. Abychom toho dosáhli, musíme tomu dlouhodobě věřit a začít především sami u sebe, protože klidně i jenom jeden  snažící se člověk může ovlivnit a strhnout k sobě i ostatní členy týmu prahnout po týmovém úspěchu a společně pak spolu sdílet společné úspěchy.  


2.    CHOROBNÁ ZTRÁTA SOUDNOSTI


U chorobné ztráty soudnosti, bylo krásně popsané pomocí paretova pravidla, kde pravidlo říká, že lidé, kteří vytvářejí 20% společného bohatství, začnou být postupně přesvědčeni, že si zaslouží 80% ocenění. K přirovnání k týmu to znamená to, že čím více je úspěšný jeden jedinec týmu, na kterého je směřována všechna pozornost, tím více je rozmrzelost slabších v týmu -> rozvracení v týmu.


Myslím si, že jsme se u nás v týmu s tímhle problémem úplně nesetkali, ačkoliv si myslím, že se v jednu dobu mezi prvním a druhým semestrem se objevovaly náznaky špatných prvků z prvního zákona. Bylo to období, kdy pár našich starších členu říkalo především věkově mladším členům skoro každé druhé TS, že mají o mnoho více zkušeností a výsledku než oni a jsou díky tomu Key players v týmu. V podstatě se jedná o pravdu, jenže co jsem se časem dozvěděl od jednotlivých mladších členů z týmu, bylo to, že díky tomuhle neustálému povyšovacímu efektu to spíše začalo házet negativní dopad na náš tým, kdy si většina lidí myslela, že v týmu není užitečná a nedosahuje takových kvalit jako oni.


 3.    ZÁKLADNÍ ÚMLUVA:


Vyjádření společné vůle a cílů, které váže lidi a tým dohromady a jdou si za svým snem. U nás bych tuhle vývojovou část přirovnal k týmovému kontraktu, kdy si společně ucelíme naše cíle a přání, kterých bychom chtěli v blízké i dlouhé době dosáhnout společně v týmu  a mít tak něco, co bude celý tým hnát neustále dopředu.


V našem týmu jsme bohužel celý rok s týmovým kontraktem bojovali. V prvním semestru jsme týmový kontrakt neřešili a mysleli si, že máme všichni jeden společný cíl a vizi, avšak se časem ukázalo, že opak byl pravdou a v druhém semestru jsme zjistili, že se jako tým dále nemůžeme tak rychle posouvat, pokud nebudeme v týmu sjednoceni a nebudeme respektovat naše nastavené cíle a pravidla.


4.    POHROMA


Pohromám se v podstatě nikdy nemůžeme vyhnout a je to věc, na kterou se nemůžeme úplně nikdy pořádně připravit. Postihne nás vždy z nenadání, ale je na nás jak se vždy k pohromě postavíme. Jsou dvě možnosti, které mohou nastat. Buď se tým s pohromou nedokáže srovnat a díky tomu se dlouho bude trápit a muže situace dojít až do špatného konce. Druhá možnost je ta, že si tým řekne, že se z pohromy může nejvíce naučit a ponaučit se z předešlých chyb, aby se daná situace už neopakovala. Ne vždy je lehké zvolit jen tak druhou možnost, ale pokud se chceme do budoucna co nejvíce posunout dopředu a být co nejvíce silný, tak musíme vždy zvolit, co nejdříve druhou variantu. U nás v Tiimi jsme k tomu tak vedeni a jsem za to nesmírně rád, protože člověk se vždy nejvíce naučí z vlastních a ostatních chyb. 


5.    ZARÁŽKA


Zarážka v podstatě vypovídá o předešlé kapitole, kde jsem popisoval první možnost z pohromy. Jedná se o strach z předešlých pohrom a obav, že v blízké době nastane další. Tým se začíná podceňovat a členové týmu podceňuji jak sebe, tak i ostatní. Tenhle problém musíme, co nejrychleji odstranit, protože časem začne zarážka extrémně tým zpomalovat a tým začne stagnovat, ne-li se zhoršovat.  Například v knize se tým neustále bál a podceňoval se proti soupeřům z Bostonu, u kterých si mysleli, že je nikdy nemohou porazit a jsou tak odsouzeni navždy druhým místům.

 

6.    PRŮLOM


U téhle kapitoly je tým na pokraji svých sil a nevidí světlo na konci tunela, avšak najednou z ničeho nic přijde nový impuls/znamení, které týmu přinese úplně nový impuls a celý tým nakopne k cestě za jejich vysněnými cíli a začne se psát nová historie týmu.


Myslím si, že my na úplný průlom zatím stále ještě čekáme. Myslím si, že nám velmi pomůže, když se nám povede první velký celotýmový úspěch, který přesvědčí celý tým, že všechna ta dřina, kterou do té doby do týmu dávali, za to vše stála a uvědomíme si, že jsme opravdu na správné cestě za ještě větším úspěchem.  


Pro nás menší průlomový zlom byl ten zlom, kdy jsme zavedli novou organizační strukturu. Tým najednou začal o hodně více fungovat a členové týmu naprosto věřili našemu JBS, kam směřujeme a to byl ten počáteční impuls, že je vše možné a musíme se bát případných změn. Díky nešťastným okolnostem jsme zpátky průlomu spíše klesli na zarážku a čekáme znova na průlomovou věc. I když se zdá, že jsme tam, kde jsme byli před pár měsíci, tak tomu opravdu tak není. Víme, že se nám jeden menší průlom povedl a opravdu víme, že nová organizační struktura funguje. I když přišlo v krátkém sledu mnoho pohrom na tým, které jej na chvíli pozastavily, tak teď ale už víme, co do budoucna neudělat, abychom se z průlomu zpátky nevrátili do zarážky.


Závěr



Další kapitoly zatím rozebírat nebudu, protože si myslím, že jsme s týmem do téhle fáze ještě nedošli. Až se nám povede další průlom a uvidím, že tým došel do další vývojové části, tak zreflektuji další vývojové kapitoly. Jsem velmi rád, že jsem si knihu přečetl a těším se, až naše poznatky z knihy s mým úžasným kamarádem Tedem Vytiskou přednesme celý třídě. Dávám velký palec hore a knihu určitě budu dále doporučovat!



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

24.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 1

Kategorie: Učení

Body: 1

Kategorie: Učení

Body: 1

Kategorie: Učení

Body: 1

Sleduj nás na sociálních sítích: