Bohatý táta, chudý táta
Po doporučení mnoha mých spolužáku jsem nemohl vynechat ve svém seznamu knížek právě tuhle velmi zajímavou knížku. Kvůli časové vytíženosti jsem si radši zvolil variantu audioknihy, před normální knížkou.
Proč právě ji?
Pokud toho moc nevíte o podnikání a finanční gramotnosti a chtěli byste alespoň trošku zjistit, jak to ve světě chodí, je přesně pro vás tahle kniha. Autor vypráví o rozdílech bohatého táty a chudého táty a obecně proč k tomu ve světě dochází, že většina velmi vzdělaných a velmi šikovných lidí není tak úspěšných a pracují spíše pro peníze a ne naopak. Vysvětlení jsou velmi srozumitelné a myslím si, že každý pochopí, co tím chce autor říct.
Hlavní myšlenka knížky
Hlavní myšlenka knihy je pochopit základy finanční gramotnosti. Rozdíl mezi bohatými a chudými lidmi je převážně ten, že chudý lidé nerozumí finanční gramotnosti a investují svoje peníze více do pasiv, místo aktiv. Čím se uzavírá bludný kruh a dotyčný pracuje pro peníze a ne, že peníze pracují pro něj. Mnoho chudých lidí si myslí, že když investuje do majetku (auto, dům, …), tak investuje do aktiv, jenže to se mýlí. Dům a auto nám peníze nevrací.
Aktiva = nám do naší kapsy peníze vkládají
Pasiva = nám z naší kapsy peníze vytahují.
Díky čtyřem základním pravidlům, který nazýváme finanční inteligence, se můžete časem stát “bohatým tátou“ a ne chudým
1) Finanční gramotnost – schopnost číst čísla
2) Investiční strategie – nauka o vydělávání peněz penězi
3) Trh – umět porozumět nabídce a poptávce
4) Zákon – mít znalost státních a korporátních pravidel
Umět prodat svůj produkt.
Zaujala mě myšlenka autora, kdy se zeptal posluchačů, kdo umí udělat lepší hamburger, než jaký si můžete koupit v McDonaldu. Většina posluchačů bez váhání řekla, že umí udělat lepší. Ale proč teda nejsou lepší než McDonald? To všechny zarazilo a uvědomili si, že má Robert pravdu. Odpověď je jednoduchá. Většina vymýšlí, jak produkt udělat co nejlepší, ale zapomíná, jak funguje trh a jak správně produkt prodat. Můžete mít sebe lepší hamburger(produkt), ale když nebudete chápat finanční inteligenci, nikdy nebudete stejně dobrý, jak druhý, který má horší produkt, ale má přehled o trhu.
Je zapotřebí zmínit, že pro všechny podnikání není a jsou někteří lidé, kteří radši pracují pro peníze. Není na tom nic špatného, ale pokud chceme něco změnit a být kvalitními podnikateli, musíme se vyvarovat všem těmhle chybám.
Vzdělání, praxe
V knize byly hezky napsané rozdílné názory obou tátu na vzdělání. Oba zastávali, že je velmi důležité, abychom se pečlivě vzdělávali, jenže každý na to měl trošku jiný pohled. Chudý táta považoval za důležité se ve škole dobře učit a získat dobré zaměstnání a vysoký titul, zatímco bohatý táta naopak říkal, že to nejdůležitější se ve škole člověk nenaučí. Sám autor za svůj život vyměnil mnoho zaměstnání, a to jen kvůli tomu, že se chtěl zlepšit ve všech odvětvích a využít vzdělání v praxi. Což mi celkově připomíná náš studijní obor.
Co jsem si z knihy odnesl?
Z knížky jsem si odnesl mnoho poznatku, které mě zas mohou posunout o kus dál. Ani jsem se nenaučil tolik odborných názvu, ale spíše mi kniha otevřela oči, jak finanční gramotnost funguje a čemu by se měl nejlépe každý člověk vyvarovat. Určitě bych se chtěl do budoucna více dozvědět o tomhle tématu a dopodrobna se naučit orientovat ve finanční inteligenci, kterou pak začnu praktikovat v praxi v našich projektech.
Závěr
Za mě by si měl knihu každý přečíst/poslechnout, kdo chce v budoucnu něčeho dosáhnout. Musíme, ale vždy brát v potaz, že se nesmíme ve všech situacích přesně řídit, co je řečeno v knize.
Můj názor je takový, že bychom měli investovat většinu svého výdělku do aktiv (akcie, nemovitosti, pozemky, …), ale také do pasiv. Měli bychom si najít rovnováhu mezi pasivy a aktivy, aby byla rizika eliminována.
Poslouchání audioknihy bylo příjemné a mile mě překvapilo. Knihu si můžete pustit na Spotify, kde je dlouhá cca 2h 45 min.
Za mě palec hore a jdu se vrhnout na další zajímavou knížku.