Agilní metody řízení projektů


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.04.2022

Agilní metody řízení projektů   Šochová Zuzana, Kunce Eduard

Agilní management

Agile je dynamický, rychlý, interaktivní a spousta dalších zajímavých slov. Je hlavně o spolupráci, komunikaci a připravenosti na změnu. Nemá žádné striktní procesy, a přesto to není chaos. Má pravidla, které si každý tým může upravovat, tak aby se jim dobře pracovalo a byly co nejvíce produktivní.

Manifest agilního vývoje softwaru:

Jednotlivci a interakce před procesy a nástroji

Fungující software před vyčerpávající dokumentací

Spolupráce se zákazníkem před vyjednáváním o smlouvě

Reagování na změny před dodržováním plánu

Jakkoliv jsou body napravo hodnotné, bodů nalevo si ceníme víc.


Za mě je Agile hodně podobný procesům v Tiimi. Když si vezmu první bod, tak ten se dá vztáhnout na naše týmové učení. Spolupracující týmy mají lepší výsledky než individuálně pracující jednotlivci. Nejdříve musíme tvořit dobrý tým a společně si vybrat procesy a nástroje, kterými se chceme řídit.


Fungující software před vyčerpávající dokumentací-lidé preferují praktické seznamování před zdlouhavou dokumentací. To bychom mohli vztáhnout na učení se praxí. Rádi zkoušíme projekty, aniž bychom si o nich dopředu něco načetli. Naučíme se to praxí. Přesto nějaký teoretický základ je také důležitý. Proto máme na TS i teorii, která nám pomůže se v projektech dostávat dál rychleji.


Spolupráce se zákazníkem před vyjednáváním o smlouvě-nejdříve je lepší se zákazníků zeptat, co vlastně chtějí a dojít společně ke stejnému cíli. Musíme si ho trochu „vychovat“. Až poté můžeme podepisovat smlouvu. Spokojený zákazník je to nejdůležitější. Tento bod bych vztáhla na BG a projekty pro jiné firmy. Také firmu předtím nežádáme o podepsání smlouvy, ale naše spolupráce funguje na poutu důvěry.


Reagování na změny před dodržováním plánu-představte si, že by zákazník přišel na konci projektu se změnou, která by ho pomohla udržet na trhu konkurence. Odmítli byste tuto změnu a radši dodrželi termíny původního projektu? My jako dodavatelé je nemůžeme v těchto změnách držet pozadu. Chceme mít spokojené zákazníky, musíme s nimi spolupracovat na dosažení cíle. Projektové plány jsou důležité jako vodítko, ale neměly by řídit životy spolupracujících firem.


Scrum

Scrum je v současnosti jeden z nejúspěšnějších a nejpoužívanějších frameworků, jak se stát agilním. Je založen na interaktivním řízení projektů, který klade důraz na důvěru, jednotu a umění spolupráce a schopnosti jednotlivých členů. Každý z týmu má specifickou roli, která má na starosti určité úkoly. Scrum zvyšuje schopnost reagovat na případné problémy v rámci vývoje. Tým také v pravidelných intervalech získává zpětnou vazbu od klienta. Metoda je tedy velmi závislá na komunikací a to nejen v rámci týmu, ale i mezi zadavatelem. Srum můžeme využít jen tehdy, pokud máme jasnou vizi, ta totiž staví tzv. product backlog. Neboli seznam funkcionality, kterou je nutné během vývoje vykonat. Prvním krokem je tedy uchopit vizi. Na jejím základě vytvořit seznam obecnějších úkolů, které se vloží do backlogu. Celý proces probíhá ve sprintech. Na konci těchto sprintů se vždycky tým potká a sdílí, co se zvládlo a nezvládlo udělat. Tým by se také měl scházet každý den a o úkolech se informovat. Jedna z hlavních rolí je Scrum master. Ten má na starost, aby se tým soustředil pouze na svou práci. Obstarává komunikaci s okolím, vyřizuje jejich požadavky a snaží se udržovat stabilní motivaci týmu. Na vrcholu pomyslné pyramidy stojí product owner, který komunikuje se zákazníkem. Také řídí backlog.





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: