K této knize jsem se dostal skrze sdílení znalostí s týmem. Obsah a výhody knihy jsem několikrát zaslechl na našem TS a chtěl jsem tak metodu 80/20 vyzkoušet a pochopit. Stejně tak mám problémy s prioritizováním úkolů a teorie z této knihy mi dala výbornou možnost změnit mé nastavení a seznámit se s potřebnou teorií .
Z 80 % našich příjmů pochází 20 % našich zákazníků
80% našeho času nosíme 20% našich bot
Tento vzorec 80/20 definoval italský ekonom Wilfredo Pareto a proto je znám jako Paretovo Pravidlo. Podle tohoto pravidla pochází 80 % výsledků z 20 %. Poměr 80/20 není fixní a tak se může s malým rozdílem lišit na základě okolností avšak podstatná je myšlenka , že malé procento vždy vytváří ten největší výsledek.
Můžeme uplatnit Paretovo pravidlo téměř na jakoukoliv situaci, abychom zvýšili svoji produktivitu. Pro příklad, pokud máme 10 úkolů na den , pak splněním dvou úkolů vyprodukujeme větší výsledky než při řešení všech zbývajících 8 dohromady. Realitou ale je že mnozí odkládají 20 % svých úkolů , které jsou nejcennější a plodí veškeré úspěchy. Místo toho jsme zaneprázdněni nejméně 80% triviálními úkoly , které přispívají velmi málo nebo vůbec.
Pro správné uchopení metody 80/20 ve třech krocích
1. Napsat si 10 úkolů na papír
2. Pak se zeptejte sami sebe , pokud mohu splnit 1 z úkolů během 24 hodin , který z nich bude mít nejpozitivnější účinek na můj život
3. Vyberte druhý nejdůležitější úkol
Lidé se zdají být zaneprázdnění celý den ale zároveň toho zvládnout dokončit velmi málo. Je to pro to, že pracují na úkolech které mají nízkou nebo žádnou hodnotu a mezi tím kdy se vlastně snaží vyhýbat se zmíněným 20% nejtěžším kolům. Ty nejtěžší úkoly jsou ty nejcennější a mají moc změnit celou budoucnost.
ATP : Vždy se zeptám sám sebe ,zdali je tento úkol v oblasti 20% mé činnosti nebo je to v horní části 80%. Vždy odolávejte pokušení začít těmi nejlehčími a nejmenšími věcmi.