7 návyků skutečně efektivních lidí


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 05.12.2021

7 návyků skutečně efektivních lidí   Stephen R. Covey

Co je to návyk?



1) Buďte proaktivní. 


Máme vždy možnost volby. Nejsme nehybnou částicí v tomto světě, která se hýbe podle toho kam ji vítr zavane. Přijmout zodpovědnost za svůj život je to nejdůležitější. Změna nepřijde sama od sebe. Musíme ji jít naproti. 


Vymlouvat se na problémy x řešit je.


Pro mě osobně bylo tohle zjištění. Neměla jsem přirozeně pocit vlastní zodpovědnosti. Nejspíš mi to v dětství nebylo tolik vštěpováno. Nicméně ano, teď opravdu pociťuji, že za vše dobré i zlé v mém životě můžu já. Paradoxně je to osvobozující pocit. 



2) Začněte s představou konečného cíle 

Musíme mít opravdu přesnou vidinu, co obnáší splnění našeho cíle. Jinak nikdy  nebudeme efektivní, je to nutnost. Čeho chceme skutečně dosáhnout? 


3) Začněte s tím nejdůležitějším 


Na tohle existuje úžasná pomůcka. 4 kvadranty - viz. obrázek níže. 



Tento nástroj chci začít užívat v každodenním životě. Je to podobné jako sníst žábu hned ráno, ale dá se použít i při společné práci např. na projektu, kdy se na nás hrne jeden úkol za druhým. 


4) Myslete v duchu “win - win” 


Je pravdou, že existuje smýšlení u spousty lidí, že pokud chceme uspět, musí to být na úkor ostatních lidí. Neplatí to a nevyplatí se to. Přemýšlet v duchu výhra - výhra pro obě strany má jen výhody. Sama takhle uvažuji přirozeně, ale není od věci si to připomínat. 


5) Nejprve se snažte pochopit, až potom být pochopeným 


Další záležitost, které se opakuje napříč knihami, které jsem četla. Naslouchání je klíč. Opravdové naslouchání. Není to něco nedosažitelného, spíše si to vyžaduje připomínání. Každý máme přes den tendenci spěchat, honem, honem a říct to, co potřebuji já. Tohle není cesta, nezapomínejme na to a zpomalme


6) Dosahujte synergie 


1 + 1 = 11  


Často omýlená pravda.

Partnership rather than ownership. - P. Drucker 


7) Ostřete pilu 


Tyto návyky nebudeme moci aplikovat efektivně, jestliže nebude dbát o náš zdroj - nás samých. 


Covey popisuje 4 dimenze naší přirozenosti a to: 

  • fyzická 
  • duchovní 
  • intelektuální 
  • socio-emocionální 


Musíme se o ně starat. Autor popisuje příklad s pilou, já si vzpomněla pro mě ještě trefnější příklad z knihy Action Learning: nemůže vysušit močál, jestliže neustále bojujeme s aligátory. 

Líbí se mi, že i tuto část autor popisuje. Často mám z knih o produktivnosti pocit, že zapomínají na to, že jsme přece jenom lidi. Já mám tendenci chodit z extrému do extému, ale vím, že to není udržitelné, proto si snažím neustále připomínat, že odpočinek je důležitý. Neměla jsem to však tak v kategoriích a spíš jsem si druh svého aktivního odpočinku vybírala náhodně. Tento způsob mi připadá lepší, jelikož už nebudu nějakou “dimenzi” nevědomky ochuzovat.







Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: