7 Návyků skutečně efektivních lidí


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.11.2021

7 Návyků skutečně efektivních lidí   Stephen R. Covey

Proč jsem si vybral tuhle knihu?


Tuhle knihu jsem si vybral po doporučení koučů Jany a Zdeňka, kteří nám říkali, že jednu z prvních knih bychom si určitě měli přečíst 7 Návyků skutečně efektivních lidí. Proto jsem se hned do ní vrhnul a už teď vám mohu prozradit, že vůbec toho zpětně nelituji. 


Měl bych vám na začátku říct, co znamená P a PS, protože s tím se budete setkávat téměř celou knihu. 

= Je to rovnováha efektivnosti.

P = produkce požadovaných výsledků

PS = produkční potenciál


Příklad z knihy: 

Skutečná efektivita závisí na dvou věcech: na tom, co se vyprodukuje(zlaté vejce), a na zdroji nebo produkčním potenciálu (husa).

 

1.      NÁVYK – BUĎTE PROAKTIVNÍ


První návyk se zabývá přijímáním odpovědnosti za svůj život. Je to docela velmi složité téma a myslím si, že většině to může dělat problém. Měli bychom docílit toho, aby naše chování bylo produktem rozhodování na základě našich zvolených hodnot, místo podmínek a pocitů. 


Každý má tendenci radši házet vinu na druhé, na okolí, než aby uznal, že za to může třeba právě on a ponaučil se z vlastních chyb. 


S proaktivitou se setkávám už delší dobu. Díky sportu, který dělám už několik let, jsem se mnohokrát potkal s neúspěchy a nepovedenými závody. Měl jsem vždy tendenci se na něco vymluvit, proč to nešlo a že za to v podstatě nemohu. Ale když jsem si jednoho dne uvědomil, že pokud já něco nezměním a ne ostatní, tak se nikdy nezlepším. A mohu vám říct, že od té chvíle jsem se jak sportovně, tak i mentálně hrozně posunul. 

Vždy první hledejme chybu u sebe a případně poté až u ostatních.


Doporučení z knihy:

Po celý den pozorně sledujte, jak mluvíte a jak mluví ostatní lidé. Jak často používáte a slyšíte reaktivní obraty - „Kdyby jenom”, „Nemohu”, „Musím”?


2.      Návyk – ZAČÍNEJTE S MYŠLENKOU NA KONEC


U druhého návyku se krásně dozvíme, jak je důležité si stanovovat cíle. Pokud při stanovní nějakého úkolu/tématu si vždy nestanovíme a neřekneme si naše finální výstupy/cíle, dost pravděpodobně pak nepoznáme, jestli jsme už našeho cíle dosáhli anebo ještě ne. Protože pro každého může finální výstup znamenat něco jiného. 


Tenhle návyk můžeme krásně využít v našich projektech, ale také i v našich osobních životech. Protože pokud si neuvědomíme, čeho bychom v životě chtěli dosáhnout a čeho nikdy nebudeme litovat, tak se nám pak může stát, že si ve stáří uvědomíme, že jsme nebyli například spokojený se svojí prací a už je pozdě to změnit. 

Myslím si, že je k tomu krásný příklad Learning contract.


Doporučení z knihy:

Udělejte si čas na to, abyste se mohli odpoutat od běžných, každodenních činností, a začněte pracovat na svém osobním poslání.


3.      Návyk – To nejdůležitější dávejte na první místo


Tento návyk je víceméně spojený s Time managementem. Zaměřuje se na to, abychom uměli prioritizovat své úkoly a myslím si, že je to pro každého další krok k tomu, abychom byli více produktivní.


U tohohle návyku se především podíváme na Coveyho kvadrant. Abychom správně chápali tento kvadrant, měli bychom vědět, co přesně znamená důležitost a naléhavost. 



Kvadrant se skládá ze čtyř částí, ale nás především zajímá, abychom se dostali do druhé části, který se týká plánování. Omezíme tím tak činnosti s nízkou prioritou a budeme tak moc, co nejvíce efektivně organizovat svůj čas. 


Musím ale upozornit, že vždy musíme být schopni reagovat na danou situaci a pokud přijde něco důležitého a naléhavého, tak se pode toho zařídit, aby nedošlo k nějakým problémům. 

  Coveyho kvadrant - Neuron consulting, s.r.o.


Doporučení z knihy:

Naplánujte si následující týden. Začněte tím, že si zapíšete své role a cíle, které chcete příští týden realizovat. Potom sestavte plán jejich realizace. Na konci týdne zhodnoťte, jak vám váš plán umožnil v každodenním životě realizovat hodnoty a cíle, které jsou pro vás důležité, a v jaké míře jste dokázali v souladu s nimi jednat (uchovat si vnitřní integritu).

 


4.      Myslete způsobem výhra – výhra

Měli bychom se vždy domluvit tak, aby to byl výsledek přínosný pro obě strany. Neměla by pro nás existovat možnost výhra-prohra nebo prohra-výhra. Pokud se nedohodneme, tak je lepší žádná dohoda, než abychom prohráli! Cílem je se podívat na problém z hlediska druhé strany. Poté bychom si měli společně určit, co je pro obě strany přijatelné a výhodné.


Myslím si, že tenhle návyk můžeme krásně využít v našich počátečních projektech, kde při jednání budeme jednat jen způsobem výhra – výhra a vyvarujeme se tak počáteční prohře. 


 Doporučení z knihy:

Sestavte si seznam toho, co vám brání používat paradigma výhra – výhra častěji. Zamyslete se, co byste mohli udělat v rámci svého okruhu vlivu, abyste některé z těchto překážek odstranili.


5.      Návyk – Nejdříve se snažte pochopit, potom být pochopeni.


Základem tohoto návyku je nejdříve porozumět druhému, pochopit ho, být empatický a až potom vyjádřit svůj názor. 


Většině se stává, že nedokážeme pořádně naslouchat a porozumět druhému a vždy si radši zvolíme pro nás lehčí cestu a začneme dotyčné osobě radit a doporučovat, aniž bychom se do ní první vcítili. 


Tenhle návyk bychom měli přesně využívat na hodinách TS. Myslím si, že v současné době na tom v týmu pracujeme a jsme na správné cestě, aby všichni n.5 používali.


Doporučení z knihy:

Vyberte si vztah, o němž se domníváte, že váš vklad na citovém kontu je záporný. Snažte se pochopit a popsat celou situaci z pohledu druhé strany. Své poznatky si zapište. Až se znovu dostanete do kontaktu s daným člověkem, naslouchejte mu a snažte se ho pochopit. Porovnávejte to, co slyšíte, s tím, co jste si zapsali. Nakolik správné byly vaše předpoklady? Opravdu jste ho chápali?


6.      Návyk – Vytvářejte synergii 


Využívejte odlišnost a silné stránky druhých lidí a dojděte k lepším možnostem. Pochopte, že každý je jiný a vše nemusí vnímat stejně jak vy a může vás v mnoha věcech doplnit. Dosáhněte společně vždy stavu, kdy 1+1 = 3,6,9.


Myslím si, že tímhle se řídí celá Tiimi a je to jeden ze základních pilířů v dialozích a projektech. Pokud synergii nebudeme dobře a efektivně používat, tak nebudeme tolik rychlí a nebudeme se posouvat rychle dál.


Doporučení z knihy:

Přemýšlejte o někom, kdo obvykle vidí věci jinak než vy. Uvažujte, jak by bylo možné tyto odlišnosti využít jako odrazového můstku k nalezení řešení typu třetí alternativy. Snažte se oprostit od svého pohledu na věc a zjistit, co si myslí o některém současném projektu nebo problému, a vážit si jeho odlišného pohledu na věc.



7.      Návyk – Ostření pily


Nezapomínejme na péči sebe sama. Měli bychom si pravidelně obnovovat síly, které se skládají ze čtyř dimenzí podstaty: fyzická, mentální, duchovní, společenská/citová. 


Na návyk 7 se pojí všechny předchozí návyky a jsou na něm závislí. Měli bychom si pravidelně návyky osvojovat, aby se z nich u nás skutečně vytvořil. Pokud nějaký návyk zanedbáme, projeví se to pak časem i na všech ostatních. 


Doporučení z knihy:

Vytvořte si seznam aktivit, které by vám pomohly udržet si dobrou fyzickou kondici, byly v souladu s vaším životním stylem a dlouhodobě vás těšily.


Závěr

Knihu by si měl každý přečíst, kdo se chce zlepšit v osobním růstu. Kniha je čtivá, ale také náročná. K osvojení 7 návyků bychom si měli dopřát čas a mít vůli, abychom si z nich začali dělat každodenní rutinu a postupem času si z toho vytvořili návyk. 


Už teď se snažím všechny návyky na sobě aplikovat a snad se mi je co nejdříve povede osvojit. Knihu si určitě ještě někdy přečtu, protože si myslím, že jsem vše nepochotil a určitě je dobré si časem připomenout, jak být efektivní.







Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (2):



Jonáš - 09.04.2022 - 13:04


Kubo tvá implementace návyků jde na tobě vidět. Rostěš. Zajímalo by mne jak bys zhodnotil návyk 5 v TS nyní? Líbí se mi jak do eseje vkládáš i vlastní zkušenosti a tvé názory, jen tak dál!

Jonáš - 09.04.2022 - 13:04


Kubo tvá implementace návyků jde na tobě vidět. Rostěš. Zajímalo by mne jak bys zhodnotil návyk 5 v TS nyní? Líbí se mi jak do eseje vkládáš i vlastní zkušenosti a tvé názory, jen tak dál!

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: