Kniha v první časti teoreticky popisuje příčiny selhávání týmu a vše je názorně popsáno na případových studiích, díky kterým je snazší si uvědomit procesy a následky.
5 PŘÍČIN SELHÁVÁNÍ TÝMU
Kniha může být skutečně užitečná v analýze svých týmů, a proto se pokusím reflektovat na náš tým dle knihy a znění pěti příčin…
1. Absence důvěry - “Trust is the foundation of real teamwork.”, “The fact is, if we don’t trust one another, then we cannot be the kind of team that ultimately achieves results.“
V našem týmu se snažíme dbát na otevřenost a transparentnost a právě proto cítím, že jsme si to od samého začátku nastavili tak nejlépe, jak jsme mohli. Prosazujeme dávání a přijímání zpětné vazby kdykoli a od kohokoli. Snažíme se řešit problémy ihned, jakmile nějaký roste, abychom jej efektivně podchytili.
Aby byla důvěra skutečně pevná a čistá, jak je nutné být k týmu otevřený. Uvědomuji si, že ne všichni jsou k dalším lidem otevření, nebo pouze k tomu nejsou naučení – i na takové členy je třeba myslet a rozvíjet je k tomu s respektem.
2. Lhostejnost vůči výsledkům - ego, “The key is to make the collective ego greater than the individual ones.”
Jak zmíním u příčiny č. 4, tak náš tým je zaměřen více na výsledky v rozvoji, než na finanční výsledky. Snažíme se inspirovat metodikou pro to, abychom se stali vysoce výkonným týmem. Samozřejmě je nutné najít mezi těmito výsledky balanc, jelikož to (nejen dle metodiky) jde ruku v ruce. Na tom pracujeme a už jen to, že každou akci zreflektujeme nám předá míru uvědomění.
3. Obava z konfliktu (because of the lack of trust)
Ačkoli se snažím prosazovat otevřenost vůči konfliktům, tak zde vnímám mé osobní nedostatky a prostor ke zlepšení. Uvědomuji si to a snažím se na tom pracovat. Troufnu si říct, že se postupně zlepšuji, ale ne bleskově.
V tom mi právě opravdu moc pomáhá tým, který cítí, kde jsem si nejistý a dokáže situaci podchytit a pomoct mi, za což jsem vděčný.
4. Nedostatek loajality (& to failture to buy in to decisions)
Jako současný TL týmu vím, že nejvíce našeho času věnujeme našemu rozvoji a posunu. Proto metodika je něco, čím se rádi zabýváme, poznáváme a implementujeme. Jedním aspektem je například vize a cíle, na které dbáme, proto po reflektování na prvně nastavenou vizi jsme si uvědomili nedostatky a dopuštěné chyby. V návaznosti jsme tomu kladli nejvyšší prioritu, abychom všichni znali naší cestu.
Dle týmu je cesta skutečně nepostradatelná a souvisí s motivací a spoluprací. K tomu, abychom byli loajální, děláme maximum, i na úkor finančních výsledků, protože se chceme posouvat.
5. Vyhýbání se zodpovědnosti - “We have to hold each other accountable.“
Uvědomuji si, že tahle příčina je něco, na čem pracuji a budu pracovat v našem týmu. Nesmíme se bát hledat příležitosti, protože to je právě to, co nás může posunout. Téhle příčiny jsem si vědom, jelikož mám tendenci se v případech pasivity týmu (v ojedinělých situacích) chopit zodpovědnosti – neberu v situaci ohled na mé ostatní povinnosti a časovou vytíženost. Druhým faktem v takové situaci je to, že někomu můžu sebrat příležitost jen proto, že se například bál zodpovědnosti chopit – toho jsem si též vědom a nyní je to bod, který skutečně musím vylepšit, aby každý měl prostor k příležitosti. K tomu mi pomůže vyšší míra responzivity týmu.
MYŠLENKY
Konflikty (konstruktivní) – jsou nutnou a nepostradatelnou součástí každého týmu, je však nutné se jimi zabývat v rané fázi.
Meeting – v rámci meetingů je důležité kvalitně připravovat agendu (společně) pro to, aby se každý cítil komfortně a že každý se může k tématu připravit. Dvě týmová pravidla během meetingů: be present, and participate. Pokud je současné téma řešení irelevantní pro jednotlivce, je nutné to zmínit. Z toho důvodu je nutné se věnovat přípravě. K uvolnění atmosféry je dobré klást několik otázek, netýkající se byznysu.
Consensus – nedělat kompromisy, jelikož ani jeden nebude spokojen. Avšak pokud jímž není to nejrychlejší přirozené řešení – v takových případech může být řešením.
Politika – je to, když lidé volí slova a jednají podle toho jak chtějí, aby na ně reagovali druzí.
“Ale” – Ujistěte se, že druhou větu nenavazujete slovem “ale”.
Boost – k opětovnému nastartování týmu může stačit i pouze samotný sport a týmové aktivity. Zaměřit každého člena na své silné stránky, než na ty slabé – tak je možné rozvíjet potenciál.
Konflikt – Každý dobrý film zahrnuje konflikt. Bez něho se nezajímáme o charaktery postav a toho, co se stane.
Důvěra – Pokud si nebudeme v týmu důvěřovat, nemůžeme začít konstruktivně, otevřeně a logicky řešit konflikty. V týmu klademe na otevřenost důraz. Remember, teamwork begins by building trust. And the only way to do that is to overcome our need for invulnerability.
Tým – Firma může mít jakékoliv prostředky, avšak pokud tým nespolupracuje jako tým, tak společnost nedosáhne úspěchu. Úspěch týmu je něco více, než úspěch jednotlivce.
Vibrace – entusiasmus je potřeba šířit.
Lídr – zaměřen na úspěchy týmu (zmiňovat je, chválit tým, uznávat a podporovat úspěch). Je pro něho největším potěšením disciplína a dochvilnost týmu (zodpovědnost každého).
ZÁVĚR - ATP:
Knihu doporučuji všem (nejen leaderům) a věřím, že ji čtou jedinci, kterým záleží na svých týmech a zajímají se o jejich rozvoj. Kniha jim předá mnoho praktických rad, jak se situace mohou rozvinout a jak v nich postupovat.
Dle reflexe (zmíněné výše) mi právě díky této knize vyplynulo dost nedostatků a akčních kroků, na které se zaměřím.