17 zákonů


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 06.07.2023

The 17 Indisputable Laws of Teamwork   John C. Maxwell

Existuje online test 17 zákonů, na ten se vykašlete a rovnou si přečtěte celou knihu. Taková byla moje zkušenost. Samotný test vám bez kontextu knihy nic nedá. Z knihy jsem si odnesl řadu poznatků nejen do pracovního života, ale i do toho osobního. Musím říct, že mít tuto knihu povinou ke zkouškám ve druhém semestru, mi pomohlo. Díky tomu jsem se nad každým zákonem zamyslel a reflektoval ho. 

Níže vkládám moji reflexi na tři zákony, vybral jsem témata vyloučení členů, obětování se pro tým a zaznamenávání pokroku. Věřím, že naše týmová zkušenost s těmito zákony může být velmi užitečná pro další ročníky v Tiimi. 


5. The Law of the Chain

           V průběhu roku jsme dvakrát vyloučili členy týmu. Poprvé v prvním semestru, což jsem popisoval v prvním portfoliu. A podruhé na konci druhého semestru.

           V týmu jsem zaregistroval nespokojenost s odváděnou práci Jenny i Báry. Tento konflikt jsem ale spíše ignoroval a když se ke mně dostal doporučil jsem, aby se sdílel spíše s lidmi, kterých se týká. Situace došla až do stádia, kdy se Jenny a Bára rozhodly přestoupit do jiného týmu, načež jsme je z týmu vyloučili. Rozhodnutí holek jsem nechápal. Proč nekomunikovaly problémy v týmu, proč se rozhodly pro tak razantní změnu? I přes to, že mi jejich chování přišlo nevhodné, chtěl jsem se o problému dozvědět víc a s dalšími kroky počkat, nicméně tým byl většinově zajedno, že by měly být vyloučeny.

           Rozhodnutí zpětně považuji za správné. Bára a Jenny udělaly kroky, které je od týmu odloučily a ony se svou vůlí vlastně z týmu vyloučily samy.

           Nikdy poté jsme se ovšem nedostali k reflexi této situace, kterou jsem žádal. Nevíme, jestli jsme udělali chybu už v původní komunikaci s Jenny a Bárou, jestli jsme je neférově osočili v Halo Theory, při níž musí být člověk velmi opatrný a citlivý. Jestli jsme jejich názory neušlapali. 

Jsem si jistý jednou situací, kterou jsme udělali jako tým špatně. Tu jsem popsal a označil za nepřípustnou ještě při debatě o vyloučení členů. Další týmové reflexi se mi bohužel nedostalo. Stejně jako v prvním semestru si proto nejsem jistý, jestli týmové kroky byly správné. Nicméně vím, že náš tým je silný a výsledek těchto situací nám pomohl. Možná proto jsem tolik nedbal na organizaci reflexe.

Díky této situaci dbám na pravidelnou zpětnou vazbu a dokážu se lépe vyjádřit, když mi situace nebo postoj člena nevyhovuje. Vím, že někteří členové pochybovali o ukončení studia, mým úkolem je podpořit je. Nezanedbávat pečování o své členy, k tomu mi pomůže pravidelné 1v1 sezení.


10. The Law of the Price Tag

Ray Kroc: As soon as you're green, you're growing. As soon as you're ripe, you start to rot.

 

Od začátku studia jsem si dával pozor na to, abych oddělil školu a osobní život. V té době jsem si ale neuvědomoval, že cestou za novými dovednosti a zkušenostmi v oblasti podnikání budu tvořit také tým. Věřím, že jsme na dobré cestě k tomu být High Performance Team a jsem ochotný této vizi obětovat čas a svoji energii. Zároveň jsem si ale vědom hodnot a povinností, které mám v osobním životě a přes které moje práce pro tým dál pokračovat nemůže.

Bojím se, že mám tendenci k destination disease, kterou autor popisuje. Jsem si sice vědom toho, že se po celý svůj život budu učit a nikdy se nedostanu do fáze, kdy si budu myslet, že už nemám, co bych se učil nebo že se učit už nepotřebuji. Jenomže v mém případě je problémem spokojenost, lenost a flegmatismus. Myslím, že bych se toho stále mohl učit víc, jen se ne vždy dokážu dostat do proaktivní fáze a většinou radši zůstanu v komfortní zóně, kde mi je dobře a nic mi nehrozí.

           Naštěstí jsem si díky prvnímu roku studia v TAPu uvědomil, že mi nic nebude darováno a pro každou věc, kterou budu chtít získat, budu muset něco udělat. Podobně se to píše v této kapitole: „There can be no success without sacrifice.“

           Na prázdniny si vytvořím reading plan, abych si udržel návyk čtení, měl možnost poznávat a získat nové informace. Budu se muset zamyslet, čemu bych se chtěl věnovat v příštím roce, co mě baví a naplňuje, v čem bych chtěl podnikat, díky tomu budu mít přehled o tom, jakou literaturu vybrat. A zároveň budu mít směr, kterým se chci zlepšovat (výstup z komfortní zóny). 


11. The Law of the Scoreboard

V TAPu i našem týmu existuje mnoho ukazatelů (Scoreboard) pro zjištění stavu pokroku. Metodika je tvořena Rocket Modelem, který je rozdělen do čtrnácti procesů (více v knize The Team Coach’s Best Tools). Týmový pokrok měříme tabulkou TRP, která ukazuje kolik času trávíme ve škole a jakým činnostem se každý člen věnuje, zároveň díky ní vyhodnocujeme metriky (zákaznické schůzky, crossfertilizace, BG). Dále reflektujeme na uplynulý měsíc a stanovujeme si cíle na ten nový.

Z individuálního hlediska používám Learning Diary (moje zápisy z TS a dalších týmových aktivit). Vím, že by pomohlo, kdybych jednotlivé zápisy revidoval a doplnil o další informace. Nezabralo by mi to ani hodinu a já bych si navíc díky tomu probraná témata mohlo zopakovat a nastavit další postup v nich. 

Tvořím si každý semestr Learning Contract s reading plánem, ty ale v průběhu semestru zapomínám reflektovat, a tak po pár měsících nejsou aktuální a já se jimi už neřídím.

Dalšími ukazateli jsou Skill Profile, esej banka, dokumenty osobního rozvoje: roční až pětileté cíle, reflexe na předešlý rok, osobní vize, silné a slabé stránky, osobnostní testy. Zkrátka si myslím, že ukazatelů máme jak v týmu, tak individuálně dost. Je však potřeba zapracovat na jejich vyhodnocování, abychom z nich získali podstatné informace.

Akční kroky jsem už lehce popsal. Musím se naučit revidovat své poznámky, a protože ihned po skončení TS nebo akci na to nemám sílu, poznamenám si do TODO, že se k revizi musím vrátit, předpokládám, že tento krok bude stačit. Learning Contract píšu na jeden semestr, myslím si, že jeho nejlepší kontrolou bude reflexe každý měsíc například v rámci reflexního TS. Tuto metodu vyzkouším v průběhu prázdnin, kdy bude Learning Contract volnější a pro mě bude tak snazší ho dodržet. Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Jiné

Body: 1

22.06.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 2

21.06.2024

Kategorie: Jiné

Body: 0

18.06.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

18.06.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

18.06.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

18.06.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: