Řízení platební schopnosti podniku


3 body

Hodnocení: 80 %

Přidáno: 23.03.2022

Řízení platební schopnosti podniku   Mária Režňáková

Řízení platební schopnosti podniku – Mária Řezňáková


Řízení platební schopnost podniku je stěžejní součást řízení organizace. Na řízení platební schopnost podniku dohlíží finanční manažer a vedení celé společnosti.


Řízení hodnoty podniku

Hodnotový management vychází z předpokladu, že cílem podniku je růst jeho hodnoty, díky kterému je podnik schopný generovat budoucí zisk. Koncept hodnotového managementu má dvě varianty: shareholder value (navyšování hodnoty pro vlastníky) a stakeholder value (navyšování hodnoty pro zainteresované strany.

Cashflow se může jinak nazývat jako „hotovost“. O cashflow se mluví z dvou hledisek, je to buď přehled o peněžních tocích minulých a plánovaných, nebo ukazatel sum a zůstatku příjmů a výdajů u určité kategorie (provozní cash flow, investiční cashflow, finanční cashflow…) Cash management je řízení hotovosti v podniku, to znamená řízení hotovosti na účtech a v pokladně.

Likvidita je schopnost podniku přeměnit svá aktiva na peněžní na peněžní prostředky a těmi krýt včas všechny splatné závazky.

Likvidnost je míra obtížnosti a rychlosti přeměny majetku na peněžní hotovost.


Řízení čistého pracovního kapitálu

Majetek podniku se zaznamenává do rozvahy, kde je členěn dle účelu použití a doby vázanosti v podniku.

Čistý pracovní kapitál je kapitál určený k financování části oběžného majetku, to znamená, že je to kapitál, který firma potřebuje ke svému běžnému fungování. Podnik musí mít čistý pracovní kapitál kladný, pokud má záporný, vznikne nekrytý dluh. Zlepšení řízení čistého pracovního kapitálu má pozitivní vliv na hodnotu podniku.


Řízení obchodních úvěrů

Čtvrtina podnikových bankrotů je důsledkem pozdních plateb odběratelů.

Úvěrové riziko je riziko platební neschopnost podniku, který si vzal obchodní úvěr. Rozlišujeme tři typy úvěrových rizik – riziko platební neschopnosti, riziko nevůle (nevůle splácet úvěr bez zřejmého důvodu) a riziko opozdilých plateb úvěru.

Bodovací systém (bonita) je hodnotící systém vyhodnocující úvěrovou schopnost zákazníka. Ukazatele shrnují důvěryhodnost zákazníka. U obchodních společností se využívá tzv. obchodní rating, který poskytují agentury zaměřující se na komplexní rozbor celé společnosti, kdy vyhodnocují například vedení společnosti, vztahy s obchodními partnery a finanční ukazatele.

Pět C úvěru, které musí poskytovatel prověřit:

·      Charakter – ochota zákazníka splatit závazky z úvěru

·      Kapacita – schopnost zákazníka splatit závazky z úvěru z provozního cashflow

·      Kapitál – finanční rezervy zákazníka

·      Jiný majetek – majetkové záruky pro případ selhání

·      Podmínky – ekonomické podmínky v oboru zákazníkova podnikání


Řízení zásob

Zásoby (suroviny, materiál, zboží, zvířata…) patří do oběžných aktiv. Oběžná aktiva jsou buď finanční nebo hmotná.

Zásoby jsou kapitálem firmy, se kterými se pojí značné náklady na jejich pořizování i skladování. Je cílem každé firmy mít co nejmenší zásoby a snížit tak náklady. Pro řízení zásob se nejčastěji využívá metoda ABC, kdy se zásoby rozdělí podle jejich celoroční spotřeby a podílu na celkové spotřebě. V A jsou zásoby, které se na spotřebě podílejí nejvíce, v B jsou zásoby, které se podílejí středně a v C se nacházejí zásoby, které se podílejí nejméně.


Cash management

Cash management se zabývá činnostmi a opatřeními, které vedou podniku plnit své závazky. Důvodů k držení hotovosti je několik, například bezpečnost (hotovost slouží jako rezerva pro nečekané události), kompenzační motiv (vyplývá z požadavků bank) nebo transakční motiv (zajištění obchodních operací).

Cah pooling je soustředění přebytků peněžních prostředků na centralizovaném účtu/účtech s možností využívání kontokorentu. Cash pooling je nástroj řízení hotovosti, který efektivně řídí hotovostní pozice na bankovních účtech a snižuje úrokové náklady a poplatky spojené s bankovními službami. Cash pooling může být fiktivní a reálný.


Řízení kursového rizika

Fluktuace mohou snížit náš výnos, nakupování u zahraničních akcií může ovlivnit naší chuť investovat do akcií.

Kursové riziko – změna jedné měny vůči druhé


Co si z knihy odnáším? Co jsem využila v praxi?

Z knihy si odnáším nové pojmy, díky kterým dokážu konkrétně pojmenovat procesy a metody v řízení podniku. Také mi kniha doplnila znalosti z teorie, kterou jsme probírali na Training session (bonita, obchodní rating, pět C úvěru). Dozvěděla jsem se, že zásoby se musí také řídit, protože jejich pořizování a skladování má náklady, které chce každý podnik snížit na minimum.



Hodnocení: 80 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: