Čtyři dohody


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 16.02.2022

Čtyři dohody   Miguel Ángel Ruiz

Čtyři dohody, Miguel Ángel Ruiz


Proč jsem si knihu vybrala?


Tuto knížku jsem si vybrala spíše na oddechnutí. Miguel v knize zmiňuje čtyři dohody ve kterých je zdroj špatných životních návyků, které nás připravují o radost a zbytečně pak trpíme.


Dohoda první – Neber si nic osobně!


Tuhle situaci jsme nejspíš zažili všichni. Pohádali jsme se s partnerem, kamarádem nebo rodiči a pak jsme dlouhé hodiny přemýšleli nad tím, co jsme měli říct lépe nebo jinak, abychom druhou osobu přesvědčili nebo ukázali, že jsme pravdu měli my. Jenže z nás dvou neměl pravdu ani jeden.


„Nic z toho, co nám lidé říkají nebo dělají, se ve skutečnosti netýká nás – všechno je to o nich.“


Když někdo o mně řekne, že jsem hloupá, je to pouze názor dané osoby založený na omezených informacích o mě. Ne všichni znají můj příběh a neznají mě tak dokonale, aby věděli, co jsem zač. Proč si tedy od ostatních lidí brát něco osobně, když neznají celou pravdu?


„Jediným důvodem, proč si ceníte názorů druhých lidí a berete si je osobně, je to, že jste otevřeni jakýmkoli lichotkám, kterých se Vám dostane.“ 


Abych si nebrala tolik věci osobně, měla bych si definovat své hodnoty a hlavní životní cíle. Musím jednoduše vědět, kdo jsem a poté nebudu už potřebovat souhlas a kývání hlavou od druhých lidí. Poté mi nic z toho, co ostatní řeknou, neublíží.


Dohoda druhá – Nevytvářej si žádné domněnky!


Věřím, že tato dohoda by vyřešila spoustu problémů v dnešní společnosti. Spousta vztahů v dnešní době byla zničena z důvodu vytváření domněnek. Miguel apeluje na to, že bychom se měli ptát, nikoliv předpokládat. Já osobně mám obrovské množství domněnek a dost s touto dohodou bojuji. Teď již ale vím, že je potřeba se ptát. Energii mi to neubere, nikdo mě snad nezbije. Bolet mě to bude, pokud se nezeptám. Jediná špatná otázka je ta, na kterou se nezeptám. 

         Když si to řeknu na příkladu z našich TS nebo podílení se na projektu s týmem. Někdy se zdálo, že vše šlo jako po másle, ale také se naskytla možnost se na něco zeptat. Má hlava začala šílet a vytvářela si domněnky, výsledek byl takový, že jsem se na dané věci raději nezeptala, jelikož jsem si myslela, že budu vypadat hloupě. Proto si stojím za tím, že je lepší se raději zeptat než toho později litovat. K tomuto bych sem ráda nasdílela video z rozhovoru se Simonem Sinkem: https://www.youtube.com/watch?v=FopnEc213Vc


JE V POŘÁDKU BÝT IDIOTEM 


Dohoda třetí – Nehřeš slovem


Jednoduše, buď opatrný, jakým způsobem se vyjadřuješ a co říkáš sobě a ostatním. Když si představíme zasazení semínka. Několik dní zasazené semínko zůstává malé a po nějaké době zalévání začíná semínko růst. Po několika letech se ze semínka stává silný strom, který nepoškodí ani tornádo. Proč to sem píšu? Stejně jako semínko se pomalu mění v silný strom, mohou mít i naše slova stejný vliv na nás i na ostatní. Můžeme zvýšit naši pozitivitu a sebedůvěru v našich životech. 


Dohoda čtvrtá – Vždy dělej vše, jak nejlépe dovedeš!


S touto dohodou, která je v knížce zmiňovaná docela bojuji. Někdy je dost těžké posoudit, co je mé nejlépe. Je to relativní. Pokud se však soustředím pouze na peníze nebo nějakou odměnu (výsledek), která na mě čeká po odvedení práce, nejsem schopná výkon udělat na 100 % a tu cestu si neužiji. Nejlepší je, se soustředit na tu cestu ke splnění cíle, ne co mě čeká po splnění cíle. 


ATP 


Snažím se dělat to nejlepší, ale dělám spoustu chyb. Někdy dělám na 100 % a někdy jen na 10 %. Každý den není posvícení a jsem s tím naprosto ztotožněná. Přeci jsme jen lidi.

Po přečtení knihy jsem se snažila dohody dodržovat, někdy jsem je porušila. Dohody si stačí připomenout a pokračovat s nimi dál. Někdy si říkám, že ty dohody je těžké dodržovat, protože jsou v rozporu, v co věří naše společnost. Většina z nás dělá pravý opak těchto dohod – hřeší svým slovem, berou si věci moc osobně, vytvářejí si nesmyslné domněnky a nesnaží se dělat nejlépe, jak sami dovedou. Každý z nás je součástí dnešní společnosti. Jak se říká, každý z nás je průměrem pěti lidí, se kterými trávíme nejvíce času. Je třeba si vybírat svou společnost velice pečlivě, abychom ty dohody mohli zkusit dodržovat.  



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: