Proč jsem si tuto knihu vybrala?
Ve čtyřech dohodách odhaluje don Miguel Ruiz zdroj
omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému
trápení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód
chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody,
opravdového štěstí a lásky.
Existují tisíce dohod, které jsme uzavřeli sami se
sebou, s jinými lidmi, s naším snem života, s Bohem, se společností, s
partnerem, s dětmi. Ale nejdůležitější jsou ty dohody, které jsme uzavřeli sami
se sebou. V těchto dohodách si říkáme, kdo jsme, co cítíme, v co věříme a jak
se chceme chovat.
Dohoda první
Nehřešte slovem
Silná a nejdůležitější dohoda
Hovořte jako osobnost. Říkejte jen to, co si myslíte. Vyhýbejte se užívání slova proti sobě nebo k pomlouvání druhých. Užívejte sílu slova ve jménu lásky a pravdy. Užívejte slovo správným způsobem a vždy myslete s láskou. Je důležité si uvědomit sílu slov. Jen pouhá myšlenka je tak silná, že když ji vyšleme a nezformulujeme ji správně, může se obrátit proti nám. Tak to funguje i s přáními. Vyřčené slovo má pak o to větší sílu, protože nejde vrátit zpět.
Dohoda druhá
Neberte si nic osobně
Nikdo nedělá nic kvůli nám. Co druzí říkají a dělají je projevem jejich vlastní situace a snů. Ať se kolem nás děje cokoliv, neberme si to osobně. Bereme to osobně, protože souhlasíme, s čímkoliv co řekneme. Jakmile souhlasíme, prostupuje námi jed. Nazýváme to osobní důležitost neboli braní věcí osobně, je maximální výraz sobectví, protože vychází z domněnky, že všechno se týká „nás“. Myslíme si, že my jsme za všechno zodpovědní, to vzniká v průběhu naší výchovy. Když si bereme něco osobně, činíme tak na základě předpokladu, že ostatní vědí, co je v našem světě, a pokoušíme se vnutit jejich světu náš svět. Když si bereme věci osobně, cítíme se uražení a naší reakcí je obrana našich názorů, což vede ke konfliktům. Protože cítíme potřebu mít pravdu a dát ostatním najevo, že se mýlí, snažíme se je přesvědčit tím, že prezentujeme své názory.
Třetí dohoda
Nevytvářejte si žádné domněnky
Domněnkami vytváříme spoustu emocionálního jedu, protože obvykle naše domněnky začneme i šířit.
Vždy je lepší klást otázky, než šířit domněnky. Chaos v naší mysli pak vede k tomu, že si všechno chybně vysvětlujeme a všemu špatně rozumíme. Vidíme a slyšíme jen to, co chceme, nevnímáme věci, tak jak jsou. Jsme navyklí snít, aniž bychom byli zakotvení ve skutečnosti. Když pak vyjde najevo pravda o významu té věci a náš sen praskne jako bublina, zjistíme, že to nebylo tak, jak jsme si mysleli.
Čtvrtá dohoda
Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete
Naše činnost se mění od okamžiku k okamžiku; bude vypadat jinak, když jsme nemocní, než když jsme zdraví. Dělejme však ze všech okolností vše, jak nejlépe dovedeme, a vyhneme se zbytečným soudům a lítosti.
Tato dohoda umožní ostatním třem, aby se staly hluboce zakořeněným návykem. Čtvrtá dohoda je o vykonávání prvních tří: Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete. Za všech okolností dělejme vše, jak nejlépe dovedeme, ne více a ne méně. Ale mějme na mysli, že naše nejlepší konání nebude v každém momentě stejné. Špička našeho výkonu kolísá s každým okamžikem podle okamžité nálady. Mění se i s postupem delšího času. Jak se budou zakořeňovat návyky čtyř nových dohod, bude naše činnost lepší než dříve.
Můj výstup
Nehřešte slovem
Neberte si nic osobně
Nevytvářejte si žádné domněnky
Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete
Dohody z této knihy jsou mi známe, jelikož to není první kniha o duchovním rozvoji, která se mi dostala do rukou. Po přečtení této knihy vím, jak jsou všechny čtyři dohody propojené a jejich dodržování nám může přinést klidný a šťastný život. Vše co děláme, co říkáme a nad čím přemýšlíme děláme s láskou. Bereme vše, situace, lidi takové jaké jsou a nesoudíme. Láska je nejsilnější energií a je tak jednoduché jí použít.