Tuto knihu jsem si vybral na doporučení od kamaráda z práce, který mi říkal, že mu pomohla být efektivnější – rozhodně tedy kniha není o tom, že budete pracovat 4 hodiny týdně a zbylých 164 hodin budete odpočívat.
Kniha přináší proces DEAL, který se skládá ze slov definice, eliminace, automatizace a osvobození (liberation). Musíme začít definicí a jasně si říct stav našeho aktuálního života, definovat si své strachy a pravidla. Jedině po této definici můžeme vystoupit ze své komfortní zóny a překonat tak své strachy. V této části je nám představen prakticky nový životní styl. Hodně se mi zde líbil citát od Oscara Wilda: ,,Vše populární je chybné”.
U eliminace se již zcela klasicky, jako snad u všech jiných knih, setkáváme s Paretovým pravidlem. Je nutné odstranit vše neproduktivní, protože tím akorát zbytečně ztrácíme čas. Je důležité ale rozpoznat, co spadá do těch 20% produktivní práce a tomu věnovat maximum svého úsilí. Novinkou pro mě bylo Parkinsonovo pravidlo, které nám říká, že každá práce nám zabere tolik času, kolik je na ní vyhrazeno času. Z toho vyplývá důležitost deadlinů. Docela zajímavá je zde i myšlenka informační diety, to si myslím, že mi hodně v životě chybí, protože mám ze všeho hrozný FOMO a chci vědět vždy všechno a nejlépe hned teď.
U dalšího bodu – automatizace je doporučení delegovat. Delegovat to, co delegovat jde, ale zároveň u toho hlídat samozřejmě náklady. Obecně je tato část hodně zaměřená na peníze, jen úplně nesouzním s delegací práce do zemí 3. světa. Zajímavý zde byl graf – anatomie automatizace, ale za mě byla celá tato část trochu přitažená za uši.
U osvobození se bavíme o práci z domova, jak se zbavit pout k jednomu jedinému místu. Je zde důležité uvědomit si, že to není možné bez sebekázně a velmi vysoké efektivity práce mimo pracovní místo. Zalíbil se mi k tomu tento citát: ,,Svoboda znamená odpovědnost. Právě proto z ní má většina lidí hrůzu.”
Co bych u této knihy rád vypíchl, jsou otázky ze strany autora. Není to poprvé, co se s podobným v knize setkávám, ale u daných otázek jsem se musel fakt zamyslet a myslím si, že když se dokážu překonat a budu se na ně ptát sám sebe denně, tak to může mít pozitivní vliv.
ATP a shrnutí
Některé prvky této knihy jsem již začal aplikovat do svého života - např. stále více pracuju z domova a zároveň u toho zůstávám produktivní, snažím se aktuálně sestavit seznam činností a najít, které z nich bych mohl vypustit. Co mi prospělo hodně, byl ten citát: ,,Vše populární je chybné”, protože mě navedl na skvělé myšlenky ohledně mého projektu a celá ta kniha bych řekl, že mě probudila jakýsi plamínek podnikatele, který ve mně kdysi dávno byl.
Jediný, co bych podotknul, přijde mi nerozumné dávat do knihy milion odkazů a tipů na různé online služby, protože se hrozně rychle vyvíjí a kniha, tak působí neaktuálně.