Čtyřhodinový pracovní týden


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 05.12.2022

Čtyřhodinový pracovní týden   Tim Ferriss

Čtyřhodinový pracovní týden


Proč právě ji?


Díky mé velké časové vytíženosti jsem hledal přesně takovou knížku, která mi pomůže zlepšit můj Time management a lépe si uspořádat celý svůj den i život. Stíhat tak díky tomu jak obě dvě vysoké školy, biatlon, další koníčky a mít i volný čas na své přátele a rodinu. Po doporučení z vyššího ročníku jsem se rozhodl přečíst právě tuhle knihu.


Co jsem se dozvěděl?


Proces DEAL

D definice

E eliminace

A automatizace

L liberation (osvobození)


Proces DEAL nám pomůže se zamyslet nad naším životem a stanovit si, jak chceme doopravdy žít. Každé slovo má určitý význam, který nám pomůže se správně rozhodnout. Obsahují spoustu rad a metod, jak být efektivnější a produktivnější.


Za mě metoda DEAL je určitě zajímavá, avšak spoustu rad v současné chvíli nemohu aplikovat a nevím, jestli se i s některými ztotožňuji.

Krásný příklad je mít vlastní asistentku. Určitě je to super věc, která nám ulehčí spoustu práce, avšak v tuhle chvíli si v JBS cooperative nemohu dovolit mít svojí asistentku. Možná Milan by mohl být můj sekretář:)


Efektivnější den


Pár typu, jak alespoň trochu zefektivnit svůj den a čím se většinou řídím od přečtení téhle knížky.


Omezte čtení a psaní e-mailů, jež jsou největším zdrojem vyrušování v moderním světě. Pokud jste například v acount sekci jak já, tak se vám musí určitě stávat, že často domlouváte a zařizujete zakázky a zákaznické schůzky přes mail. Vypněte si tak nejlépe zvukový signál příchozí zprávy (pokud není něco akutní samozřejmě). Čtěte poštu jen dvakrát denně v poledne nebo těsně před obědem a poté až ve čtyři hodiny odpoledne. Tímto načasováním docílíte, že budete mít k dispozici většinu odpovědí na e-maily, které jste předtím odeslali. Nikdy nezačínejte den tak, že otevřete elektronickou poštu. Místo toho nejpozději v 11 hodin dokončete nejdůležitější úkol dne - zabráníte tak tomu, aby se přestávka na oběd nebo vyřizování e-mailů stala záminkou a výmluvou umožňující odložit jeho realizaci na později


Naučte druhé lidi, aby byli výkonní a efektivní


1.     Stejně jako pozdrav při telefonickém hovoru, i komunikace prostřednictvím elektronické pošty by měla být efektivní a měla by se vyhýbat zbytečným debatám. Namísto „Můžeme se sejít v 16.00?" je lepší napsat „Můžeme se sejít v 16.00? Pokud ano, tak... Pokud ne, navrhněte prosím tři jiné termíny, které vám vyhovují." Struktura „pokud..., tak..." je tím důležitější, čím méně často čtete e-maily. Zabráníte tak pravděpodobně zbytečnému dopisování, kdy se nakonec shodnete na jednom termínu.


2.     Schůzky a porady by se měly konat pouze s cílem rozhodnout o předem definovaných situacích, nikoliv s cílem definovat problém. Pokud vám někdo navrhuje, že byste se měli sejít nebo si domluvit čas a pohovořit si po telefonu", požádejte ho, ať vám pošle e-mail s tím, o čem chce hovořit, abyste si mohli vytvořit jasnou představu o smyslu celé záležitosti


Příklad: Zni to dobře. Můžete mi prosím e-mailem poslat kompletní agendu naší schůzky, tedy témata a otázky, jimiž se budeme zabývat, abych se mohl co ... nejlépe připravit? Moc by mi to pomohlo. Předem děkuji


3.     Když už jsme u 30 minut, pokud jsou osobní jednání nebo telefonický rozhovor absolutně nezbytné, omezte čas jejich trvání. Nenechte jednání vyznít do ztracena a snažte se, aby bylo co možná krátké. Jsou-li jednotlivé záležitosti dobře vymezeny, rozhodování by nemělo zabrat více než půl hodiny. Občas se zmiňte o tom, že máte další povinnosti (je dobré uvádět čas, který zvýší věrohodnost vašeho konstatování, např. v 15.20 je lepší než o půl čtvrté"), a veďte ostatní k tomu, aby se soustředili na projednávané záležitosti a nesklouzávali ke společenské konverzaci nebo se neodchylovali od tématu.


4.     Vaše pracovní místo je váš hrad nedovolte nahodilým, neohlášeným návštěvníkům do něj vniknout.


Trik jak lépe zamezit tomu, aby vás někdo zbytečně neotravoval, když se potřebujete soustředit, je si nasadit sluchátka, a to dokonce i tehdy, když zrovna nic nechcete neposlouchat. Pokud se vás i tak někdo pokusí vyrušit, předstírejte například, že s někým telefonujete. Dejte si prst na pusu, řekněte něco jako „Slyším tě“, do mikrofonu pak řekněte „Můžete laskavě chviličku počkat?", obraťte se k „narušiteli“ a zeptejte se ho: „Ahoj. Co pro tebe můžu udělat?" Místo toho, aby za vámi zašel později, snažte se ho přimět k tomu, aby vám během pěti vteřin řekl, o co jde, a pokud to je nezbytné, aby vám poslal e-mail.


Je fakt zajímavý to pozorovat a určitě doporučuji tenhle trik zkusit. Někdy se i díky tomu hezky zasmějete, když zjistíte, jak v té dané situaci ostatní rychle reagují. Plus se i někdy dozvíte zajímavé věci, co vedle vás lidi říkají, když si myslí, že posloucháte písničky.


* pokud nevíte, co si večer pustit za film, tak neváhejte o filmu “Stážisti“, je to super oddechovka a objevuje se tam i tento trik se sluchátky.:)


Závěr

Kniha za mě není špatná, ale ani nejlepší. Asi mě tolik neoslovila, na druhou stranu pár věcí od té doby používám a ve výsledku jsem víceméně našel to, co jsem potřeboval zjistit. Palec dneska spíše něco mezi, protože znám určitě více tříbodových knížek, které mi předaly o hodně více. No nic, jdu se vrhnout na další knížku. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: