Time management


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 01.01.2023

Moderní Time management   Kevin Kruse

Knihu jsem se rozhodla přečíst, protože jsem si celý život myslela, že svůj čas umím zvládat na jedničku, ale poslední dobou jsem neměla čas vůbec na nic, v noci jsem nemohla spat, přes den jsem se zase nemohla soustředit a takhle to bylo furt dokola. Zkrátka jsem chtěla vědět, jak by bylo možné zvládat dvě práce, školu, fitko, spánek a k tomu i rodinu a přátelé, slyšela jsem v jednom podcastu o téhle knize a přečetla ji, tady jsou nějaké poznatky…


Na začátku je nutné si uvědomit, že čas je pro všechny stejný, pro každého má den 24 hodin, nikdo nemůže vrátit čas zpátky, nemůžeme si ho koupit, ale můžeme ho darovat, můžeme ho ztrácet, musíme si uvědomit, že čas je pro nás nejcennějším majetkem. 


PŘESTAŇTE VYTVÁŘET SEZNAM ÚKOLŮ

U téhle kapitoly jsem byla trošku zmatená, protože už od základní školy jsem si dělala seznamy úkolů, co za jaký den musím splnit, ale i když jsem věděla, že splním tak 3 úkoly z 10 stejně jsem s tím nepřestala… nikdy jsem si neuvědomila, jak stresující je každý den ztrácet čas psaním úkolů, které nikdy neplním, výzkum prokázal, že 41% bodu ze seznamu se nikdy nedočká splnění, jak sám autor v knize uvádí. Také uvádí, že 50% bodů ze seznamu lze vyřídit do jednoho dne, mnohé z nich do jedné hodiny od jejich napsání na seznam. 

Proč si teda nepsat seznam?

  1. Nekonkétní - mezi body nerozlišujete kolik minut, který úkol zabere, tudíž je velmi pravděpodobné, že si vyberete nějaký jednoduchý a rychlý í a těžší necháte “na jindy”
  2. Preferování - seznam úkolů nás podněcuje k preferování úkolů, naléhavých před důležitými
  3. Stres - když s sebou nosíme papír plný věcí,neustále nám to připomíná, že je ještě spousta věcí, které jsme neudělali, poté si připadáme neustále přetížení, nemůžeme usnout, protože náš mozek se stále zabývá úkoly ze seznamu. 


=> Efekt Zeingarnikové - termín, který se opírá o studie, které prokazují, že nedosažené cíle způsobují vtíravé a nekontrolovatelné myšlenky.


Takže víme, že si nemáme dělat seznam úkolu, co máme tedy dělat? 

= plánovat kalendář

Ne, nebudeme psát seznam úkolů d o kalendáře, ideální je vzít si kalendář a celý den si naplánovat do 15 ti minutových bloků, tato cinnost vám umožní dosáhnout hodnoty 95 na úerceltilu vysoké organizovanosti. Pokud něco nemáte v kalendáři, tak to nevyřídíte. Pokud to v kalendáři máte, vyřídíte to, ať se děje, co se děje. 



ŘÍKEJTE “NE”

Tahle kapitola se mi velmi líbila, protože mi “dodala odvahu” říkat ne, možná to zní jako klišé, ale já nikdy neumím někoho odmítnout a to nejsem žádný, (zatím) žádný úspěšný frajer. 

Autor vysvětluje, proč je pro nás tak těžké říkat ne, bojíme se, že se na nás lidé budou zlobit (to je zrovna můj případ) nebo, že nám dělá dobře když můžeme dát najevo ochotu, důvodů je mnoho, ale ja s tím úplně nesouhlasím, nemyslím si, že je správné říkat na všechno ne, jako autor, myslím, že když je někdo v nouzi a žádá nás o pomoc, je naše “povinnost” mu pomoci…


Každé “ano” znamená “ne” něčemu jinému

Tohle jsem si vlastně nikdy neuvědomila, i když je to logické a stává se mi to denně.

Jde o to, že bychom si odpověď měli vždy nejprve rozmyslet.

Slova úspěšných


Vezměme si to do praxe, když mě třeba kamarádka požádá, abych ji v sobotu večer pomohla se stěhováním a já na sobotu nemám žádné plány, řeknu ano, ale 2 dny před tím dostanu pozvání na super koncert, na který jsem hrozně chtěla, nemůžu tam, protože jsem už slíbila kamarádce, že ji pomůžu se stěhováním, musím slib dodržet a přijdu tak o koncert.  


Paretovo pravidlo 

80 % výsledku se zakládá na pouhých 20 % činnosti.


Když zabrousím do osobnější oblasti a zamyslím se, nad svým 80/20


poznámka:

Líbí se mi, jak autor u každé kapitoly přidává citace od “velmi úspěšných lidí”  a také vždy na konec kapitoly přidá větu “jak to platí pro vás, pokud jste”: podnikatel, vedoucí jednotky, podnikatel na volné noze, student a rodič v domácnosti, autor vždy položí otázku z dané kapitoly na každou jmenovanou skupinu.


Quotes:

Dám sem i nějaké citáty ohledně TM, které se mi zalíbily.


 – Eleanor Rooseveltová

– Charles Darwin



ZÁVĚR - ATP

Kniha se mi četla opravdu dobře, hodně se mi osvědčilo psát esej přímo u čtení, takže to Vám můžu doporučit, nestane se mi tak, že na něco zapomenu.

Líbilo se mi, jak autor bral příklady z praxe a ukazoval i osobnější stránku, všechny jeho rady budou určitě užitečné, těším se, až je budu moci otestovat v praxi.

Jediné, co bych vytkla je střed knihy, ten mi přišel docela, nechci říct zbytečný, ale vlastně jo, přišlo mi, že bych se bez toho obešla.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

29.12.2024

Kategorie: Marketing

Body: 3

29.12.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

28.12.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

28.12.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 3

28.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

24.12.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: