Týmové role v práci
Tuto knihu jsme se rozhodl přečíst, protože mám v plánu začínat jak celotýmový projekt, tak projekt v menším týmu a opravdu mi na tom záleží. Pokud chce člověk aby tým fungoval, je potřeba si o týmové práci nejdříve něco zjistit a hlavně i dobře členy týmu zanalyzovat. Když člověk v týmu zná ostatní členy a ví co jim jde a jak se k nim chovat, je vše jednodušší.
Belbinovy role
Vyhledávač zdrojů
Člověk, který je takový objevitel nových možností a kontaktů. Je to velice důležitá a pro rozvoj projektu nezbytná vlastnost. Vyhledávač miluje komunikaci, tvorbu nových kontaktů, hledání dodavatelů a obchodních partnerů. Je potřeba myslet na to že do této činnosti nebude zapálený do konce života a po prvotnímu nadšení se musí posunout na něco dalšího.
Koordinátor
Je to člověk se skvělo vlastností vést lidi. Dokáže dobře zadávat úkoly a ví jak na lidi působit aby dělali to co je potřeba. Může se zdát, že je to negativní vlastnost, ale není tomu tak. Takový člověk je sice trochu manipulátor, ale umění zadat dobře práci a vést lidi je velice potřebný a důležitý sklil.
Inovátor
Člověk, který se rád zaměřuje na řešení náročných úkolů. Je velice nápaditý a dokáže myslet out of the box. Nejde mu však tolik komunikace a určitě na projektu nedokáže moc pracovat sám, protože se nezaměřuje na vedlejší nenáročné úkoly. Bývají velice zamyšlení a zaneprázdnění.
Usměrňovač
Je to velice pružný, aktivní a dynamický člen týmu. Dokáže skvěle makat a hlavně vydržet i pod náporem stresu. Nebojí se nových výzev a má odvahu na překonání i velkých překážek. Může mít však špatný dopad na ostatní členy týmu v tom, že si z nich může dělat srandu že nic nedělají nebo, že nejsou dostatečně efektivní.
Analytik
Je to člověk realistický a promýšlí všechny věci do hloubky. Snaží se najít všechny možnosti a cesty, jak splnit daný úkol. Má přesný úsudek. Člověk u kterého se nemusíte obávat, že se bude určovat na základě citů. Stačí aby úkol dával z logického hlediska smysl a pustí se do něj. Vyhovuje mu však spíš práce solo a ne komunikace s lidmi. Komunikace ho totiž unavuje.
Týmový hráč
Je to velice společenský člen týmu, který miluje práci v týmu, komunikace a je prostě rád ve společnosti. Je dobrý v realizovaní nápadu a hlavní výhoda, že je schopný i realizovat nápady ostatních ne jen své. Je však poměrně nerozhodný a nerozhuduje se úplně na základě logického uvažování.
Realizátor
Velice důležitý člen týmu. Má skvělou disciplínu, je velice proaktivní a dokáže se pro něco nadchnout, ale hlavně je velice efektivní. Nerad však mění své pracovní procesy a vyhovuje mu rutinní práce. Takže pokud se blíží pro tým nějaké velké změny tak se z toho realizátor zblázní.
Dotahovač
Opravdu velice důležitá a obdivuhodná součást týmu. Je skvělé, že má někdo skvělý nápad, ale pokud není v támu nějaký dobrý dotahovač, tak se nikdy nic nedodělá. Je to pečlivý člověk, který potřebuje vše perfektní a nedá si pokoj dokud není vše hotové. Může však podléhat velkému stresu. Stresuje ho totiž když něco nejde podle představ nebo, když se tým dostane do slepé uličky.
Specialista
Najde si obor ve, kterém se naprosto zdokonalí. Je profesionální a na 100% zapáléný do toho co ho naplňuje. Je však využitelný pouze v úzké nabídce procesů. Nechce dělat něco co je mimo jeho kompetence a ani mu tyto činnosti nejdou. Je třeba ho opravdu dobře zasadit.
ATP
Určitě je třeba tyto role brát s rezervou, protože, každý člověk je originál a nejde ho hned šoupnout do nějaké škatulky. Je však potřeba vědět jaké jsou hlavní skupiny lidí a hledat v lidech podobnosti s těmito skupinami. Je třeba dobré vědět, že v týmu je potřeba jak někdo se skvělými nápady, tak dotahovač, který dobrý nápad přivede k životu. Je podle mne i poměrně prospěšné si na začátku tvorby týmu dát test na tyto role, aby každý věděl na čem je a jak se k ostatním chovat.