Osobní vize


2 body

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 22.12.2023

Konec prokrastinace   Petr Ludwig

Kniha Konec prokrastinace mě nesmírně překvapila. Nečekal jsem, že by mi mohla být příliš užitečná, ale opak byl pravdou. A to zejména díky sestavení osobní vize v úvodu knihy, kterou jsem zpracoval velmi pečlivě a čerpám z ní pravidelně dodnes. Právě na tuto část se zaměřím ve své eseji, jelikož ji považuji za zcela zásadní pro kohokoli.


Začnu ale u zbytku knihy. Celkově ho považuji za zajímavý, nicméně příliš mnoho z něj přímo neaplikuji, protože jsem pro to zatím neměl potřebu. Je plný nástrojů a technik, které pomáhají s time managementem a vyšší efektivitou práce, a skutečně si myslím, že název knihy odpovídá jejímu obsahu. Zmíním jen nástroj ToDo-Today, což je v podstatě převedení todo listů do myšlenkové mapy, propojení pomocí šipek a vyznačení barvami.


V úvodu knihy je popsán detailní návod pro sestavení osobní vize a v mém případě fungoval skvěle. Celkově jsem tvorbou osobní vize strávil dost přes 10 hodin a stále ji nepovažuji za prozatím hotovou (kompletně hotová by podle knihy neměla být asi nikdy, protože se bude pořád vyvíjet podle naší životní situace). Nástroj se skládá ze pěti kroků:

Osobní SWOT analýza. Jedná se o klasickou SWOT analýzu, ale zaměřenou na sebe. Na první pohled se to zdá snadné, ale když se do toho člověk ponoří naplno, zjistí, že sepsat si 10-15 slabých stránek, které budou mít nějaký hlubší smysl, nebo přijít na skutečné hrozby a najít své příležitosti, není jen tak. Osobně mi to ale pomohlo si ujasnit některé věci o sobě.

Seznam osobních úspěchů. Zamyslet se v mladém věku nad věcmi, které jsou pro mě skutečně důležité nebo se mi povedly, nemusí rovněž být úplně snadné. Když se snažím přemýšlet do budoucna, bude pro mě opravdu důležitý nějaký úspěch ze střední školy, který asi nebude mě ani nikoho jiného zajímat?

Analýza motivujících činností. Dělí se podle knihy na čtyři skupiny: činnosti přinášející rozvoj, činnosti vytvářející odkaz, činnosti pomáhající budovat vztahy a činnosti ega-2.0. Tato část je klíčová už pro samotné přemýšlení nad svou vizí a životním smyslem. Definování činností v těchto čtyřech skupinách dokáže určit, co je pro mě skutečně důležité a v čem vidím smysl. Při psaní této eseje jsem si všiml, že jsem po příchodu na Tiimiakatemia vlastně přerušil všechny své činnosti v sekci budování vztahů a nenahradil jsem je doposavad dostatečným způsobem (týmové podnikání je skvělé, ale je to jen jedna z činností ve vztazích), takže mi to dalo podnět se nad tím více zamyslet.

Beta-verze osobní vize. První krok k sestavení samotné vize. Součástí by mělo být vše, co je pro nás podstatné. Jako osnova slouží 4 otázky:

  1. Jaký je váš nejoblíbenější citát? Jaká myšlenka s vámi silně rezonuje?
  2. Jaké jsou vaše tři nejdůležitější životní hodnoty?
  3. Čemu chcete věnovat čas svého života? Jaké činnosti chcete ideálně dělat?
  4. Jak můžete být užiteční lidské společnosti? Jaké činnosti ego-2.0 můžete dělat?

Finální podoba vize. Autor nabízí řadu tipů k jejímu sestavení, u mě ji tvoří z většiny výše popsané čtyři kroky (i když ji stále nepovažuji za finální).



Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: