Kreativita a její rozvoj


3 body

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 09.08.2023

Kreativita a její rozvoj   Petr Žák

Kreativitu a její rozvoj jsem si vybrala k začátku studia z toho důvodu, že jsem měla potřebu svou kreativitu trochu rozvinout i přesto, že jsem odjakživa byla vedená k užívání spíše pravé hemisféry, která je ve zkratce více tvořivá a hravá narozdíl od levé, která se zabývá logikou a čísly. 

Dále jsem cítila, že náš tým by potřeboval získat více způsobů a metod, jak být kreativní, nabídla jsem tedy, že si na toto téma vezmu TS a tahle kniha mi byla velmi dobrým průvodcem, jak k pochopení kreativity jako takové - kde a jak vznikla, jak funguje, tak ale i k různým metodám, kdy a jak každá funguje, co rozvíjí a jak řeší naše myšlenky a problémy. 



Překážky tvořivosti

Pokud chceme být kreativní nejde jen o to vzít metody a aplikovat, je zapotřebí na to svou mysl připravit a hlavně odstranit tzv. bloky. Je to jedna ze zásadních věcí, která velmi ovlivňuje, proč má někdo vyšší kvocient kreativity než jiní, kteří mají například více zkušenostmi s technikami, ale nemají odstraněné bloky. 


Tyto bloky můžeme dělit na:

  • Překážky rozvoje kreativních schopností.
  • Překážky bránící kreativitě jako procesu.
  • Překážky ovlivňující kreativitu jako postoj.


A jak jednoduše proti blokům začít bojovat?

  1. Poznat podle symptomů a pojmenovat své bloky a hlavně identifikovat jejich příčinu.
  2. Odstraňovat tyto bloky účinně, proaktivně a hlavně vytrvale.
  3. Zamezit jejich opětovnému výskytu a to jak cestou pasivní (eliminace problému v budoucnu), tak aktivní (rozvoj osobnosti, zvyšování osobního kreativního potenciálu).


Můžeme si tedy bloky kreativity představit jako nějakou nemoc a stejně tak jako nějaké nachlazení, ji správně léčit a ne jen přecházet. 


Na TS jsem tedy dala všem do přípravy těchto několik častých překážek, ze kterých si měli najít ty, které trápí je a začít, tak ''léčit''. (Můžete si zde udělat to samé.)


Kritická povaha

Druh osobnosti

Špatná dieta (ano, jsme to co jíme)

Špatná tělesná kondice

Strach

Netvůrčí způsob řešení konfliktu

Špatná stav skupiny

Vysoce vyvinuté superego

Převaha levé mozkové hemisféry

Konzervativní zvyklosti

Nevhodný způsob dotazování

Myšlenková nepružnost

Neschopnost změnit úhel pohledu

Potřeba moci a kontroly

Pesimismus

Časová tíseň

Nesouměrnost úkolu a schopností


Mě nejvíce trápí strach a nevhodný způsob dotazování.

U strachu je to konkrétně strach z odmítnutí, nezvládnutí úkolu a osobního zesměšnění. A u nesprávného dotazování jde spíše o nekvalitní znalost daného tématu, či techniky, která vede k omezení celého procesu.


U strachu jsem se tedy rozhodla radikálně jednat a jednoduše se do toho pouštět po hlavě i přesto, že moje tělo nervozitou protestovalo. 

Postupem času jsem zjistila, že tento strach u mě vznikl tím, kým jsem byla obklopena. Kdysi to bývaly lidé, se kterými jsem si osobnostně příliš nesedla, a proto se u mě tyto strachy objevily. Teď jsem však v obklopení lidí, kteří se mi za mé poněkud neobvyklé vymysli nevysmějí, ale naopak se jej snaží pochopit, či se doptají, a proto je pro mě mnohem jednodušší přemýšlet již bez omezení. 

Takže prvním krokem je tedy za mě být obklopený lidmi, u kterých nemusíte přemýšlet, zda je toto vhodné říct, či nikoliv a následně se díky jejich zpětné vazbě rozvíjet a nebát se tak projevovat podobně i se skupinami, se kterými si tak blízko ještě nejste, protože právě kreativita vás více sblíží. 


U nevhodného dotazování jsem přišla na to, že i když neovládáte znalost na 200% můžete i přesto klást otázky správně, a tak se jí právě na 200% dokonce i naučit. Jde o to naslouchat a klást otevřené otázky, které dávají mnohem více prostoru a odbouráva tak zábrany vás i vašeho protějšku a umožňují tak více variant. Funguje to i při vstupní fázi kreativního řešení problému. 



Kreativní techniky v praxi

Na TS a i mimo něj jsme se tedy rozhodli vyzkoušet pár kreativních technik. Zjistili jsme přitom, že měli vždy trochu jiný výsledek a proces kreativity a že je důležité volit na správné zadání správnou techniku. 


Asociační řády

Na odlehčení jsme se rozhodli vyzkoušet jaký je rozdíl mezi asociačními řády sériové a centrované.


Sériová je klasická asociace slovo na slovo, který každý zná. Většinou dojdeme k něčemu úplně bizarnímu a může pro nás být i docela komické v jakých souvislostech náš mozek funguje. Tuto asociaci můžeme využít ve chvíli, kdy chceme nějaký sortiment rozšířit o něco úplně nového a ve výsledku nesouvisejícího. 


Naopak centralizovaná asociace funguje způsobem, kdy si určité jedno hlavní slovo, na které vážete další. U téhle asociace jsme zjistili, že se více hodí na rozšiřování konkrétní věci například o funkce, či vzhledy navíc.  


Osbornův seznam

Dále jsme si vyzkoušeli osbornův seznam, který se velmi chytil. Je to velmi jednoduchá technika, při které se ptáte na otázky:


Co kdybychom… 

Použili jinak?

Přirovnali k něčemu?

Předělali?

Zmenšili?

Zvětšili?

Nahradili?

Přeskládali?

Obrátili?

Kombinovali?


Tyhle otázky vás donutí přemýšlet o vaší myšlence úplně jinak. Otázek se dá samozřejmě vymyslet mnohem víc. Je to jen na vás, jak kreativní budete. 

Při zkoušení téhle techniky jsme přišli na to, že se více hodí na hmotné produkty a na hotové věci, které chcete rozšířit a tím například vylepšit. 

Došlo nám však že u použití na nehmotné může být možná i její použití mnohem zajímavější a to díky hmotným vlastnostem, které by vaše služba mohla postrádat. Napřiklad na reklamní slogan (auto, které neslyšíte) nebo mzdy zaměstnancu (ubrat, přidat, nahradit..) 

Takovým menším bráškou Osbornova seznamu je SCAMMPERR, který funguje na stejný princip, ptáte se však zas trochu jinak. 


Substitute (nahradit)

Combine (kombinovat)

Adapt (adaptovat)

Modify (modifikovat)

Magnify (zvětšení)

Put to another use (použít jinak) 

Eliminate (eliminovat)

Reverse (obrátit)

Rearrange (přeskupit) 


 

6 myslících klobouků

V poslední řadě bych chtěla zmínit metodu, která nám příliš nevyšla a budeme si ji muset ještě párkrát pro její plné pochopení vyzkoušet. 

Je v ní totiž dle mého názoru velký potenciál využití k prohloubení paralelního myšlení v souvislostech, strukturálního myšlení a hlavně k oddělení ega od projevu. Tahle metoda vás má totiž odpoutat od normálního argumentačního stylu a převézt do mapovacího a nahlížet tak na problém z několika různých úhlů. 

Metoda je ideální při rozhodování ve skupině, kdy je zapotřebí, aby všechny strany byly pochopeny a veškerý rizika chyceny včas. 


Je tedy 6 kloubouků:

Bílý - objektivní fakta, čísla, informace, potřeby, nedostatky, nestranný

Červený - emoce, intuice, city, pocity, nemusí své pocity zdůvodňovat a obhajovat

Žlutý - pozitivní a konstruktivní přístup, vědomí optimismus, přednosti a hodnoty, které se snaží skupina opřít o konkrétní argumenty.

Černý - negativismus, pesimismus, proč něco nepůjde. Nejde však o vyvolávání sporů a hádek, ale přinést dávku skepticismu a pragmatismu, porovnává s reálnou situací a zkušenostmi, upozorňuje na chyby z minula, kladení negativních otázek, konstruktivní kritika opřená o fakta

Zelený - kreativní myšlení, nové nápady, má povolenou tvůrčí pauzu, laterální myšlení

Modrý - facilitátor, odstup, pozastavení se, objektivní přemýšlet o myšlení, řídí proces přemyšlení skupiny, zapisuje, závěry, shrnutí


Metoda funguje tak, že všichni mají ve stejnou chvíli stejnou barvu a vystřídají postupně všechny kloboučky. (Jenom modrý vždy musí být v průběhu jeden jako facilitátor). My jsme udělali tu chybu, že jsme měli na scéně všechny klobouky naráz, což bylo dosti matoucí. Věřím, že i takové použití je možné, ale pro začátečníky velmi obtížné. 


Je zapotřebí si uvědomit, že i přesto, že se kreativita zdá v mnoha případech jako jeden velký chaos, je to ve skutečnosti systematický chaos s řádem. Uvědomme si, že spousta kreativních technik, ve skutečnosti mají dost striktní pravidla a postup, který nám umožňuje se v chaosu našich myšlenek vyznat.


Pokud byste se chtěli ještě víc inspirovat, poslechněte si na YT, Spotify nebo Apple podcasts náš podcast o kreativitě neboli tvořivosti, který jsme si pro vás s Tiimitalks připravili! <3




Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (3):



- 29.12.2023 - 20:27


Naty - 22.08.2023 - 10:50


Tvoje eseje mě moc baví číst. Nebránila bych se, kdyby si napsala více ATP k metodám: kdy a jak si je použila nebo v čem ne/vyšli. Takhle je to jen u té poslední. Nicméně i tak díky za inspiraci. Cítím ale, že pokud budu metodu chtít použít, potřebuji si knížku přečíst celou.

Dejv - 12.08.2023 - 09:37


Díky za esej Silví. TS si pamatuju a vím, že to bylo jedno z těch živějších a zábavných TS. Metodu klobouků musíme zkusit znovu, protože jsem její fungování pochopil až teď při eseji :D Bylo docela zajímavé se znovu zamyslet na bloky které mám, tím, že jsem na to teď měl čas sám, tak jsem došel k trochu jiným odpovědím než na TS. Zároveň se mi líbí, že jsi zmínila jak důležité je prostředí ve kterém jsme, protože to je cítit nejen u kreativity, ale všeho, v Tiimi se vymýšlí věci prostě lépe než jinde :) Super esej :)

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

27.04.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 1

27.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

27.04.2024

Kategorie: Inovace

Body: 0

27.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

26.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

26.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: