Konec prokrastinace


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 10.01.2024

Konec prokrastinace   Petr Ludwig

Proč jsem si knihu vybral?

Já osobně s prokrastinací bojuji už poměrně dlouho bodu. Od příchodu na Tiimi se mi tento problém daří aktivně řešit. Pro tuto knihu jsem se rozhodl, abych se dozvěděl další metody, jak bych mohl prokrastinaci překonat. Kniha mi byla i několika členy týmu doporučena jako velice kvalitní a přínosné čtení.

O čem kniha je?

Tato kniha je velice nabitá teorií i metodami, které nám prokrastinaci vysvětlí ze širšího pohledu a jde velice do hloubky. Na začátku této knihy je kapitola, která se prokrastinaci věnuje jako celku. Zjišťujeme, že prokrastinace není lenost, jak si drtivá většina lidí myslí, ale neschopnost přemluvit sám sebe dělat činnost, kterou bychom měli nebo chtěli dělat. Podíváme-li se do historie zjistíme, že lidé odkládali povinnosti od nepaměti a nejedná se pouze o problém dnešní doby. Naše doba prokrastinaci stále více nahrává, proto je důležité se s ní naučit bojovat a překonat ji. Nikdo před námi ještě neměl na světě takové možnosti, jako máme dnes. Nůžky potenciálu jsem otevřené tak jako nikdy dřív. Více dostupných možností volby nás nevedou k větší spokojenosti, ale naopak často způsobují rozhodovací paralýzu. Kvůli ní váháme a odkládáme, mezitím náš čas utíká a v nás to vyvolává negativní emoce. V této knize nalezneme nástroje, které nám pomohou paralýzu s prokrastinací překonat. Nad nimi vyhrajeme pouze v případě, že zlepšíme svou motivaci, akceschopnost, výstupy a objektivitu.

Čím silnější bude naše motivace, tím méně budeme prokrastinovat. Ne všechny druhy motivace jsou však stejně efektivní a budou jinak působit na náš pocit spokojenosti. Pokud se jedná o vnější motivaci, máme nad sebou pomyslný bič a cukr. Je na nás vytvářen tlak, který nás nutí do věcí, které dělat nechceme. Výsledná nespokojenost ovšem ovlivňuje množství vyplaveného dopaminu, to vede k nízké kreativitě a špatnému učení. Naopak u vnitřní motivace se zaměřujeme na činnost, ne na cíl. To nám umožňuje zažívat happiness now – spokojenost s naší přítomností. Pokud budeme dělat činnosti, které dělat chceme a máme v nich dovednosti, přichází stav flow. Ten vede díky dlouhodobému vyplavování dopaminu k vyšší kreativitě, efektivnějšímu učení a pomáhá nám dosáhnout mistrovství. Jako hlavní spouštěč vnitřní motivace nám slouží osobní vize, díky které si srovnáme naše priority a sníží rozhodovací paralýzu. Spojením se s lidmi, kteří mají podobné osobní vize vzniká vize skupinová. K vytvoření osobní vize nám mohou pomoci následující metody: osobní SWOT analýza, seznam životních úspěchů nebo analýza motivujících činností.

Hlavní příčinou prokrastinace je neschopnost seberegulace (dovednost poručit si a poslechnout se). Neschopnost se uposlechnout spočívá v tom, že nám často poroučí náš racionální kodex (jezdec), ale neposlouchá emoční limbický systém (slon). Seberegulace je závislá na kognitivním zdroji, pomyslném svalu vůle, který vyjadřuje aktuální situaci jezdce. Tento zdroj je možný během dne obnovovat a dlouhodobě zvyšovat jeho celkovou kapacitu. K obnově pomáhá opakovaně během dne plánovaný odpočinek. Nástroj buzer-lístek nám umožňuje každodenně pracovat na našich zlozvycích a návycích. Zde je ale důležité dodržovat způsob kaizen – malé krůčky k velkým změnám. K vyčerpání kognitivního zdroje často vede již zmiňovaná rozhodovací paralýza. Čím více rozhodování, tím méně energie. K plánování dne, označování priorita postupné plnění úkolů nám je představen nástroj todo-today.

Tréninkem hrdinství opouštíme naší sociální a fyzickou komfortní zónu. Pokud budeme komfortní zónu opouštět, dokážeme v mnoha ohledech života dosahovat výsledků. Akceschopnost nám vyjadřuje celkovou dovednost dělat kroky k přiblížení osobní vize. Jedná se tak o opak prokrastinace.

V případě, že dokážeme naší vizi naplňovat, přicházejí emoční a materiální výstupy (jsme spokojeni a jdou vidět naše pracovní výsledky). Část mozku zvaná amygdala hledá však ve všem, co vnímáme, nebezpečí a zesiluje negativní podněty. Nespokojenost a negativní emoce jsou ovšem sociálně nakažlivé a ovlivňují náš kruh, se kterým se stýkáme. Několik selhání či negativních podnětů nás může dostat do stavu naučené bezmoci – chytíme tzv. křečka. Toho je možné dostat i tím, že budeme přeorientováni na budoucnost či negativní minulost. Jednorázový nástroj křečko-restart nás vrátí zpět na cestu poté, co nás něco vykolejilo a my se ocitli ve stavu naučené bezmoci.

Nás mozek se rozhoduje na základě mentálních modelů. Jedná se o naše představy o tom, jak náš svět funguje. To, že některým svým modelům bezmezně věříme neznamená, že jsou pravdivé. My všichni často věříme tomu, co není pravdivé. Čím více je člověk neobjektivní, tím statisticky více chybných rozhodnutí dělá. S tím můžeme bojovat vzděláváním postaveném na kvalitních zdrojích a faktech. Dále nám také pomůže zpětná vazba, kritické myšlení, zpochybňování intuice a dogmat.

Komu bych knihu doporučil?

Prokrastinace je velkým problémem dnešní doby. Mnoho z nás jí podléhá a jen málo kdo se s ní snaží něco dělat. Tuto knihu bych nedoporučil jen těm, kteří tento problém mají, ale i těm, kteří se ho už rozhodli řešit a potřebují další pomocné metody a triky, jak na to. Díky němu snížíme pravděpodobnost rozhodovací paralýzy.

ATP model

·      Nástroj osobní vize - osobní SWOT analýza

·      Akceschopnost - Buzer-lístek

- Todo-today

·      Hrdinství – jak ho trénovat

·      Výstupy – Křečko-restart (osobní růst a osobní pád)

·      Objektivita – Dunning Kruger efekt (náš mozek nás brání sladkou nevědomostí)

V této knize jsem se dozvěděl mnoho užitečných a kvalitních rad, jak se svou prokrastinací bojovat. Již jsem vyzkoušel metodu todo-today, chci zapracovat na křečko-restartu, více si dávat pozor na svou objektivitu, častěji vystupovat ze své komfortní zóny a plánuji si navrhnout buzer-lístek, abych se mohl zbavit své závislosti na nicotinu.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 3

15.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: