Jak z dobré firmy udělat skvělou


3 body

Hodnocení: 75.4 %

Přidáno: 08.11.2023

Jak z dobré firmy udělat skvělou   Jim Collins

Tuto knihu jsem si vybral z naprosto jednoduchého důvodu. Na čtvrteční TS jsme si zvolili téma leadership a já se na to chtěl připravit. V pondělí jsem si udělal research na internetu, kde jsem sháněl odpověď na otázku, jaké knihy si přečíst na téma leadership. Vybral jsem si pár knih, které mě zaujali nejvíce a postupně výběr zužoval až jsem došel pouze k jedné. Začal jsem sice číst v noci, ale chtěl jsem načerpat, co nejvíce můžu, abych měl čím přispět svému týmu, četl jsem až do rána, zhruba pět hodin.


Kniha naplnila to, co jsem hledal + něco navíc. Dozvěděl jsem se nové věci o leadershipu, což byl můj hlavní záměr a zároveň mě svými příběhy motivovala i inspirovala. Dozvěděl jsem se o ježčí koncepci, úrovních vůdcovství, metodě nejdříve kdo...potom co, setrvačníku a Stockdaleově paradoxu. Možná na tuto knihu bylo v mém začínajícím studiu ještě brzy, ale třeba se ještě ukáže, že tomu tak není.


Vůdcové 5. úrovně


Zajímavosti o vůdcích 5. úrovně je, že jste o nich nejspíše nikdy neslyšeli tak, jako třeba o vůdcích nižších úrovní. Je to zapříčiněno převážně tím, že jsou spíše tažným koněm než koněm na přehlídku. Tito vůdcové jsou pokorní, skromní a planou profesionální vůlí. Když se jim něco nepovede, dívají se do ''zrcadla'' a obviňují sami sebe, přebírají plnou odpovědnost. Zatímco, když se daří, tak se dívají "ven z okna", aby připsali zásluhy jiným faktorům než sobě. Na rozdíl od vůdců nižších úrovní, kteří to mají právě naopak.

Nejdříve kdo... potom co


V této kapitole jsem se dozvěděl, že není ani tak důležité co jako kdo. Nejdříve je důležité naplnit autobus skvělými lidmi a až pak vymyslet, kam pojedete. Ne vždy to znamená, že musíme lidi vyhodit. Může se stát, že už skvělé lidi na palubě máme, jen nejsou usazeni na správných místech. Stejně tak je důležité v tomto ohledu být přísný, ale ne bezohlední.


Ježčí koncepce


V této koncepci musíte nalézt střet, který musí splňovat všechny tři kruhy. Skládají se z otázek:

Podle těchto tří kruhů se řiďte, buďte natolik disciplinovaní, že veškeré nabídky, které se nepotýkají s vaší ježčí koncepcí, odmítejte a to ať jsou sebevíc jedinečné. Je to další bod k úspěchu, který je třeba splnit v transformaci z dobré firmy ve skvělou.


Konfrontace s tvrdými fakty


Tato kapitola se věnuje tomu, abychom si ve firmě vytvořili takové prostředí, aby pravda byla slyšet. Protože, když se postavíme tvrdým faktům, tak správná rozhodnutí častou vyplynou jako zcela samozřejmá. Dále je tu inspirující příběh pana Stockdale, podle kterého je i pojmenovaný jistý Stockdaleův paradox, který zní: zachovejte si absolutní víru, že dokážete vše překonat a že nakonec bez ohledu na těžkosti skutečně zvítězíte, a současně konfrontujte nejtvrdší fakta o své stávající realitě, ať už jsou jakákoliv.


Setrvačník


Při tlačení na setrvačník je třeba velkého úsilí ze začátku, ale při vytrvalém tlaku shodným směrem během dlouhého časového období vytvoří hybnou sílu a nakonec dosáhne bodu průlomu. Setrvačník si můžeme představit jako firmu, která se stále drží své ježčí koncepce, je disciplinovaná, má na palubě správné lidi a vůdce 5. úrovně atd. Roztáčí kolo setrvačníku, který si můžeme představit jako pětimetrové betonové kolo, které když se snažíme otočit kolem dokola poprvé, tak to je až nemožné. Postupem času, když setrváme, otáčíme kolo po druhé, třetí, páté, desáté, padesáté, sté, tak se kolo kumulovanou hybnou silou otáčí už v náš prospěch a je jednodušší s tím otočit víckrát. Až nakonec dojde k bodu průlomu, který ale může nastat klidně za 3, 5, 10, 15 nebo klidně 20 let.



Jak jsem již zmínil, tyto informace jsem předal na TS na téma Leadership. Dále mám v plánu si vytvořit ježčí koncepci, chci si více vžít Stockdaleův paradox a také věřím, že tyto znalosti využiji minimálně já, ale doufám, že i celý náš tým při volbě team leadera. Kniha mě velice inspirovala a bavilo mě ji číst. Jediné, co mě napadá je, že na tuto knihu jsem možná měl ještě čas a mohl bych z ní více načerpat v pozdější fázi studia, každopádně i tak pro mě jako začátečníka v leadershipu výborná kniha plná inspirace z reálných příběhů.



Hodnocení: 75.4 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Aleš Chytil - 08.11.2023 - 23:10


Na této eseji se mi líbí autorův přístup k hledání informací. Nespoléhá se pouze na internet, Ai apod. vychytávky, ale jde do hloubky problému a přímo ke zdroji. Určitě ve mně esej vzbudila zájem se o této knize také něco dozvědět a to konkrétně ohledně Leadershipu. Těším se až si o tom s autorem popovídám osobně.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 3

15.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

13.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: