Proč jsem si knihu vybral?
Knihu jsme dostali na doporučení od starších ročníků ještě před samotným začátkem prvního semestru s tím, že nám pomůže zorientovat se v prvních dnech a měsících studia v TAPu. S tím, kolik informací se na nás první dny valilo jsem si řekl, že tato kniha bude skvělou volbou do začátku.
Kniha vypráví příběh nového studenta v Tiimiakatemia, který si prochází přesně tím, co já a pravděpodobně i všichni ostatní nastupující tučňáci. Spoustu nových informací ze všech stran a málo času na jejich zpracování. Začátek knihy se zaměřoval na vznik samotné Tiimiakatemia a na její hodnoty, které jsou pro celé studium klíčové. Po přečtení úvodních stran jsem pochopil, že se nacházím na správném místě, protože jsem se hodnotami popsanými v knize naprosto ztotožňoval a zároveň si myslím, že bude důležité si je během studia pravidelně připomínat a nezapomínat na ně.
V knize jsem se již předem dozvěděl mnoho důležitých informací o tom, jak týmy vlastně vznikají, jaké jsou v nich týmové role a například i to, že existuje “Belbinův test”, díky kterému jsme schopni lépe poznat v čem jsme dobří a na jakou týmovou roli bychom se případně hodili. Dalším podstatným tématem, který kniha popisuje je “team contract”, neboli týmová smlouva o společném fungování v rámci studia, která by měla obsahovat informace od rozdělování odpovědnosti a týmových rolí, přes počet hodin, který by měl každý člen týmu studiu věnovat až po tresty za porušování pravidel, které si tým nastaví.
Zaujalo mě také doporučení ohledně portfolií, které si v průběhu studia budeme vytvářet ať už pro zákazníky nebo učitele ke zkouškám. Rada zní zaznamenávat si každou činnost a každý projekt do svého celkového portfolia, ale mít i druhé, které bude obsahovat jen ty dokončené a zdařilé projekty, se kterými pak můžeme chodit právě na zákaznické schůzky a ukazovat ty nejlepší výsledky naší práce.
Další téma, které mi přijde důležité hned ze startu je, jak se cítit součástí týmu a čeho se vyvarovat, abychom si vytvořili přátelské a funkční prostředí. Vlastnosti jako je chamtivost, příliš velké soustředění sám na sebe místo týmu nebo falešný pocit toho, že se mi nedostává tolik prostoru oproti ostatním může mít negativní dopad na mě jako jednotlivce, ale hlavně na fungování celého týmu, který je silný tak jako jeho nejslabší článek. Co tedy dělat pro to, aby tým správně fungoval? Nastavit si jasná pravidla, konflikty v rámci týmu řešit včas, a ne za zády dotyčných, a hlavně se z nich poučit a v neposlední řadě nezapomínat na to, že je bychom se u studia měli hlavně dobře bavit.