Faktomluva: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 26.03.2023

Faktomluva: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají   Anna Roslingová Rönnlundová, Hans Rosling a Ola Rosling

Faktomluva

Kniha mne zaujala hlavně proto, že při hodinách Ts v našem týmu se čím dál tím více věnujeme diskuzím na různá témata a je tím pádem pro mne čím dál tím více důležité naučit se formulovat svoji mluvu na základě nabitých vědomostí a faktů.


V knize nám je představen fakt, že naše obecné představy o světě jsou velice zkreslené a naprosto nezakládáme naše úsudky na veřejně dostupných faktech.


V knize vystupují na první pohled jednoduché otázky. Když si je však rozeberete, zjistíte, že správná odpověď pro vás není tak jasná a zjistíte, že hodně soudíte podle vašeho okolí a nevíme jak je to na celém světě.

Otázky máme například:

Jakého věku se průměrně dožívá člověk:

A)50

B)60

C)70

Další otázky jsou například kolik let průměrně mají vzdělání ženy, kterým je teď 30 a nebo jak se změnil podíl chudých lidí ve světě.

Paradoxně na tyto otázky nebyl skoro nikdo z respondentů schopen odpovědět správně a přitom se může sdát o jednoduchá data. Jde však možná od mindset lidí. Otázky jsou formulované spíš tak, aby se v nich projevilo, jaký máme pohled na svět. A je vidět, že je u nás negativnější, než to opravdu je.

Podle mého názoru na tom mají velkou vinu média, která spíše šíří negativní zprávy ze světa a tak máme celkově pocit, že vše jde do háje a přitom to tak není. Negativní zprávy se šíří lépe než ty dobré a také nás asi více zajímají .

Autor poté mluví o deseti instinktech, které mají lidé a vyplívají z dat které získal:

Instinkt lineárnosti

Nepředpokládejte automaticky lineární křivky. Mnoho trendů nepostupuje podle lineární křivky. Mohou mít křivky ve tvaru S, kopečku nebo nárůst násobný. Žádné dítě nepokračuje v růstu tempem z prvních šesti měsíců svého života – a žádný rodič to neočekává.)

Instinkt strachu

Hrozivý svět: strach versus realita. Svět vypadá hrozivější, než ve skutečnosti je, protože informace o světě podléhají selekci – vybíráme je svým vlastním pozornostním filtrem nebo je záměrně selektují média právě proto, že nahánějí strach.

Instinkt zkreslené velikosti

Velká čísla vždycky vypadají velká. Čísla uváděná sama o sobě mohou být zavádějící a vždy by ve vás měla vzbudit podezření. V každém případě hledejte srovnání. Ideálně číslo něčím vydělte.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: