Aktiva - definice úspěchu?


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.03.2024

Bohatý táta, chudý táta   Robert Kiyosaki, Sharon Lechterová

Úvod

             Tuto knihu jsem měla ve svém reading listu již dlouho, a tak pro mě byla jasnou volbou. Slyšela jsem na ni mnoho rozporuplných názorů, a tak mě zajímalo ke které straně se budu přiklánět já, zda mi tato kniha předá nějaké významné know-how nebo ne.


Obsah

              „Svět kolem nás se změnil, ale rady ne. Ani dobré zaměstnání, ani dobré známky již dnes nezajišťují úspěch a zdá se, že si toho kromě našich dětí nikdo nevšiml.“ Zazní jako významná myšlenka hned na začátku. Svět se neustále vyvíjí, je potřeba větší adaptabilita, jenže školský systém se tomuto prostředí nepřizpůsobuje. Titul člověku již úspěch ani peníze nezaručí. A tak je potřeba dělat věci jinak.

             Chudí lidé jsou doopravdy jen ti, kteří se vzdají, kteří sní o bohatství, ale nic pro to nedělají. Tiimi však mezi tyto standarty nezapadá. Snažíme se dělat něco víc, rozvíjet své dovednosti a podnikat v reálném světě. A ačkoliv není všechno hned, nejdůležitější je se nevzdávat. Život je totiž nejlepší učitel ze všech. Praxe je mnohem víc než přednášky a mluvení.

             Lidé pracují pro peníze. Myslí si, že jim přinesou radost, ale tato radost je pouze krátkodobá. I potom, co peníze dostanou pořád chtějí víc a víc. Stávají se, jak je již zmíněno v knize Konec prokrastinace tzv. cílovými feťáky. To jsou lidé, kteří se neustále honí za cíli, ale nemají téměř žádný požitek ze samotné cesty. V momentě, kdy cíle dosáhnou, nastane hédonická adaptace, člověku najednou dosažení onoho cíle přijde jako samozřejmost, a tak si na něj velmi rychle zvykne.

             „Když budou lidé schopni se přizpůsobit, když budou mít otevřenou mysl a učit se, budou bohatnout víc a víc navzdory změnám.“ Není to o tom vydělávat miliony, ale neustále rozvíjet své schopnosti a dovednosti napříč neustále měnícím se prostředí. A k tomu si dovedu říct, že máme to nejlepší možné prostředí. Kde jinde než tady a teď?

Hodně se zde též píše o aktivech a pasivech, aby byl člověk finančně svobodní měl by vydělávat především na aktivech. Mezi ně řadíme businessy, které jsou vedeny jinými lidmi nebo nevyžadují moji přítomnost, akcie, obligace, investiční fondy, nemovitosti, dluhopisy, intelektuální majetek, cokoliv, co vytváří příjem, stoupá na hodnotě a lze to prodat.

             Většina lidí se bojí ztráty, a proto nikdy nevyhrají. Důležité je si věci zkoušet a když nevyjdou, zreflektovat si je a poučit se z chyb, kterých jsme se dopustili. Neúspěch je součástí procesu úspěchu. Jak bychom mohli jinak poznat, že jsme nahoře, když jsme nikdy nebyli dole?

             Svět je plný talentovaných chudých lidí a to protože, se více soustředí na zdokonalování svých dovedností než na samotnou distribuci či prodej. Ačkoliv to nerada přiznávám, tak s touto myšlenkou souzním. Prodej nikdy nebyl mou oblíbenou dovedností, nikdy mi pořádně nešel, ale v průběhu studia na Tiimi jsem zjistila, jak je vlastně důležitou součástí toho všeho, a že na něm stojí prakticky veškeré věnované úsilí danému projektu. K čemu nám je produkt/služba, když ji neumíme prodat?

             Kupříkladu vezmeme-li v potaz moje podnikání na osobní rovině, tedy výživové poradenství a trenérství, můžu být jakkoliv dobrá v tvorbě tréninků, můžu se stále snažit rozvíjet své schopnosti v daném odvětví, číst odbornou literaturu vztahující se k tomuto tématu, ale pokud nevím jak oslovit potenciálního klienta, jak mu tuto službu nabídnout, jak docílit toho, aby tuto službu chtěl a nemám ani základní ponětí o prodeji, pak mi jsou všechny tyto ostatní nabyté dovednosti k ničemu.

             V rámci Tiimi je nejaktuálnější prodej v projektu Blazzin, ve kterém se věnujeme customizaci blejzrů. Zase zde platí pravidlo, že můžeme mít sebelepší produkt, ale nevíme-li jak oslovit zákazníky a oslnit je, pak nedosáhneme takových výsledků, jakých bychom mohli. Z tohoto důvodu nás teď čekají 4 TS i s externisty na téma prodej, kde se budeme snažit naše schopnosti prodeje maximalizovat.

             Největšími překážkami jsou pro nás:

1.     Strach

2.     Cynismus (Co když?, kritika)

3.     Lenost (Nejde to udělat. → Jak to mohu udělat?)

4.     Zlozvyky

5.     Domýšlivost (ego + nevědomost),

Když vím, že něco nevím, začnu se v dané oblasti vzdělávat.

Mým největším problémem je strach a přílišný cynismus. Bojím se chyb a vím to, proto se s tím díky podpoře členů týmu snažím pracovat. Často si též hraji s otázkou, co když? nebo se vyhýbám kritice ostatních.


Závěr

S některými myšlenkami ohledně školství a praxe potřebné pro rozvoj souzním, ale nebyli pro mě žádnou novou informací. Nesouhlasím však s rozdělováním úspěšnosti člověka dle jeho podílu aktiv a pasiv. Rozumím autorovým myšlenkovým pochodům, ale stále je pro mě mnohem úspěšnější člověk ten, který si vybuduje business od nuly nehledě na to, zda v něm poté pracuje či nikoliv.

Abych však nebyla příliš kritická, kniha mi pomohla identifikovat mé problémy na cestě k úspěchu, kterými je strach a přílišný cynismus. Na těchto aspektech tedy ještě budu pracovat, aby mě neomezovaly na cestě k lepšímu Já.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

29.12.2024

Kategorie: Marketing

Body: 3

29.12.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

28.12.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

28.12.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 3

28.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

24.12.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: