7 návyků skutečně efektivních lidí


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 01.11.2022

7 návyků skutečně efektivních lidí   Stephen R. Covey

Opravdu neuvěřitelně skvělá kniha. Obsahuje absolutní základ, co se týče osobního rozvoje. 

Jejím hlavním tématem je SELF LEADERSHIP. To považuji za jednu z nejtěžších věcí nejen v Tiimi, ale i v celém životě, a proto jsem velice ráda, že jsem na ni narazila náhodně již na začátku svého studia.


Tato kniha je skvělým doplněním ke knize 5 disciplína. Je napsaná v souladu s ní a mnoho myšlenek z těchto dvou knih se prolíná. Soustředí se především na naše mentální modely a představuje krásný návod pro jejich změnu. Zároveň se prolíná i s knihou Dialogue and the art of thinking together. 


Paradigma = mentální model (viz. Pátá disciplína)


Kontinuum zrání


Závislost          -->            Nezávislost           -->             Vzájemná závislost

Ty za to můžeš            Já to zvládnu sama                 My můžeme spolupracovat

 

Cílem knihy je dostat naši mysl z fáze závislosti do fáze nezávislosti pomocí 1., 2. a 3. návyku. Jakmile si jedinec vybuduje hluboké pilíře sebejistoty a osobní jistoty a stane se nezávislí je schopen týmově spolupracovat a využít vzájemné závislosti, ze které všichni vytěží nejvíce. To se vtahuje k návykům 4, 5 a 6. Sedmý návyk slouží ke zlepšování našich schopností.

 

 


1.     BUĎTE PROAKTIVNÍ


Slovo „proaktivní“ jsem již v Tiimi zaslechla, ale chápala jsem ho pouze jako „být aktivní“. Nyní si uvědomuju, že je to mnohem komplexnější pojem. Musím převzít iniciativu, začít vnímat víc sama sebe a postavit se zodpovědně za své činy i za své chování a reakce. Musím být schopna přijmou jejich následky, protože JÁ jsem se pro ně rozhodla. Zároveň sem patří i schopnost umět si říct o pomoc, umět říct co chci a umění říkat NE. Více si uvědomuji moc, kterou mám nad svým životem a je zcela na mě, jak se k tomu postavím. Můžu toho totiž ovlivnit víc než si myslím a je důležité se na tyto věci zaměřit.


Opakem je být „reaktivní“, což sedí nejen slovně ale zároveň i významově. Reaktivní člověk totiž vybuchne. Když se mu něco nedaří a začne vše házet na ostatní.



2.     ZAČÍNEJTE VŽDY S VĚDOMÍM CÍLE


Je velmi důležité mít stanovené krátkodobé i dlouhodobé SMART cíle, jak osobní, tak týmové a aktivně pracovat na vymýšlení toho, JAK jich dosáhnout.

Už delší dobu dělám něco podobného, jen jsem to nazývala „Wish List“, momentálně jsem si sepsala Lerning Contract na první semestr a určila 1 dlouhodobý cíl (lehce vizionářský cíl), kterého chci dosáhnout na konci studia. S týmem stále pracujeme na společné vizi a určili si cíle na příští měsíc.

Efektivita tohoto návyku je opravu znát. Vnímám ji jak na sobě, tak na atmosféře v týmu, která se rapidně změnila, jakmile jsem věděli, kam budeme příští měsíc mířit. Dodává to člověku „drive.“ a pomůže mu nalézt smysl v tom, co dělá


3.     DEJTE NEJDŮEŽITĚJŠÍ VĚCI VŽDY NA 1 MÍSTO

-       Znamená pevně řídit své záležitosti

-       k sebeovládání a sebekázni

-       vnitřní zdroj osobní jistoty, sebedůvěry 


Ke zvládnutí tohoto návyku jsem se řídila podle Eisenhowerova systému priorit, který jsme probírali na jedním z našich prvních TS. Vytřídila jsem si, co z mých úkolů spadá do priorit, kterým bych se měla věnovat na prvním místě. Úkoly, které jsem vyobrazila do kvadrantů 3 a 4, jsem přesunula do pozadí a vytvořila tím více prostoru a času na plnění důležitých věcí. Nabyla jsem pocitu větší jistoty a sebekontroly nad svými aktivitami.


4.     MYSLETE ZPŮSOBEM VÝHRA – VÝHRA


Filosofie lidského myšlení, která se dá uplatnit kdekoliv. Většina z nás si neuvědomuje, jak stěžejní tento návyk v byznysu je. Nejde, aby si můj zákazník přišel, že obchodem se mnou ztrácí, stejně tak nejde, abych obchodem ztrácela já. Nebo takhle, jde to, ale nemá to pointu.


Proto se musím snažit komunikovat otevřeně, rozumně a upřímně a držet se této zásady, že je dost dobra pro všechny. Podstatou je rovnováha mezi odvahou a ohleduplností a rovnováha mezi sebeúctou a úctou k ostatním. Potřebujeme si věřit a být empatičtí. K uplatňování těchto vlastností mi pomohou návyky 1, 2 a 3.


Alterntivou pro výhra – výhra, může být žádné řešení. Dohodneme se, že se nedohodneme.



5.     NEJDŘÍVE SE SNAŽTE POCHOPIT, POTOM BÝT POCHOPEN 


Teď už mám tedy svou zásadu win – win situation zakořeněnou a vím s jakým cílem do interakce s ostatními jdu. Avšak nemohu doufat v kladný výsledek, pokud nebudu schopna lidem naslouchat do hloubky.


Tato část je úzce spjata s pravidly dialogu, kde naslouchání tvoří základní kámen. Bez něj nemohu stavět. Jde o snahu vcítit do ostatních a vybudovat vzájemnou důvěru a pochopení. Je potřeba otevřít se a najít sílu ve své zranitelnosti. Pokud se budeme držet návyků 1, 2 a 3 usnadní nám to naši cestu.


Tento návyk je pro mě docela challenge. Někdy tíhnu k tomu, že se snažím lidem pomoci sdílením svých vlastních zkušeností, bez toho, abych si řádně vyslechla jejich část a vcítila se do nich. Je to něco, na čem se snažím aktivně pracovat. Snažím se pravidla naslouchání praktikovat nejen na TS a v rámci dialogu, ale i ve svém každodenním životě.


6.     VYTVÁŘEJTE SYNERGII


Jakmile, dojde k řádnému pochopení z obou stran, jsme schopni dostat se na stejnou vlnu a začít myslet a pracovat společně. Dokážeme dospět k řešení, které se liší od původně navrhovaných, avšak je vítězné pro všechny, tudíž lepší.


Kompromis: 1+1=1,5                                      X                               Synergie: 1+1= 3,4 nebo 5


K synergii se nám již mnohokrát podařilo dospět v rámci TS. Ve chvílích, kdy jsme začali myslet společně, jsme zapomněli na námi předem navrhované řešení vyplívající z naších postojů a dospěli k novým, absolutně skvělým výsledkům.


7.     OSTŘETE PILU


Tento návyk je stěžejní pro implementaci všech předchozích. Jednoduše řečeno znamená starat se o sebe a tím si vytvořit prostor pro to, se posouvat dál, a to jak v rámci svého fyzického, tak i psychického, duchovního a společenského já. 


Já osobně to na sobě velmi cítím, jak se snižuje moje efektivita, pokud nevěnuju dostatek času sama sobě. Po novém nástupu do školy jsem byla v jednom kole a vše se točilo jen kolem studia. Zaregistrovala jsem, že něco není v pořádku. Proto jsem si srovnala své priority a snažila se vytvořit balanc mezi studiem a péčí sama o sebe. Začala jsem opět chodit pravidelně cvičit, trávím čas s rodinou a píšu si svůj deník.



„Paradigma tvoří brýle, skrze které vidím náš svět.“




ZÁVĚR:


Bylo náročné všechny informace uchopit, jelikož je pro mě stále složité dávat věci do souvislostí a vidět v nich jednotnou strukturu, a proto se k ní určitě plánuji vracet. 


Častokrát jsem narazila na slovní spojení, techniky či rady, které jsem již v Tiimi slyšela, jak od koučů, tak od vyšších téček, a tato kniha mi pomohla se nad nimi více pozastavit a snažit se pochopit, co je tím opravdu myšleno.


Líbilo se mi jak se kniha prolíná s ostatními, které jsem již přečetla 




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

29.12.2024

Kategorie: Marketing

Body: 3

29.12.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

28.12.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

28.12.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 3

28.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

24.12.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: