Who Moved My Cheese? - Kam se poděl můj sýr?


1 bod

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 22.10.2020

Who Moved My Cheese? - Kam se poděl můj sýr?   Spencer Johnson


Kam zmizel můj sýr


Spencer Johnson


Tuhle knížku jsem si vybrala z jednoho prostého důvodu – do LC jsem si napsala, že přečtu alespoň jednu knihu v angličtině a pro začátek jsem nechtěla nic složitého – chtěla jsem něco, co má příběh a není jen o teorii, a hlavně – knížka je dost tenká, takže než jsem se nadála, měla jsem ji přečtenou. Upřímně jsem neměla vysoká očekávání, ve výsledku mě však kniha velmi mile překvapila.

           Kniha je vedena v jednoduché dějové linii. Hlavními postavami jsou minilidé: Hem a Haw a dvě myšky: Sniff a Scurry. Celý příběh pojednává o tom, jak je tato čtveřice zavřena v bludišti a snaží se najít sýr. (podobenství k životu jednotlivých postav – bludiště a k nalezení štěstí a dosažení úspěchu –nalezení sýra)

           Myšky a lidé se snaží sýr najít, až ho objeví v Sýrové stanici C. Sniff a Scurry v této události objevují velké štěstí a úspěch, zároveň ale začínají rezignovat, až si nevšimnou, že sýr pomalu mizí. Když myšky zjistí, že sýru ubývá, neváhají a jdou hledat sýr nový. Ačkoliv jim hledání trvá dlouho, přeci jen se objeví větší a chutnější sýr, než byl ten předchozí.

           Když už i Hem a Haw zjistí, že už sýr není, jsou velice nemile překvapení. Nemohou tomuto faktu uvěřit, jelikož si již zvykli na luxus a očekávali, že budou mít sýr nekonečně dlouho. Nemohou se s tímto faktem smířit a rozhodnou se čekat. Když už čekají dlouho, začnou být hladoví a velice nervózní. Vinu tak shazují jeden na druhého namísto toho, aby začali okamžitě jednat nebo aspoň přemýšlet, kde se skrývá pravá vina.

Myšky se u sýru příliš dlouho nezdržují, protože jednají podle instinktů, což je mezi těmito dvojicemi podstatný rozdíl – lidé totiž jednají na základě emocí.

Hemovi a Hawovi chvíli vrtá hlavou, kde že myšky vlastně jsou a zdali se nevydaly pro nový sýr. Okamžitě ale tuto myšlenku zavrhnou, jelikož mají pocit, že mají, narozdíl od myší, navíc. Hemovi však po chvilce začne myšlenka hledání nového sýra vrtat hlavou, nechce však Hawa nechal v Sýrové stanici C samotného. Nakonec se však rozhoduje, že přeci jen riskne tento krok podstoupit a pro sýr se vydá sám. Haw celou situaci stále nabručeně pozoruje a odmítá změnu.

Hem na své cestě přichází na spoustu myšlenek – například na to, že jim nikdo sýr ze Stanice C nesnědl ani neukradl, ale že to zkrátka způsobili sami tím, jak do sebe byli zahledění, až přestali vnímat své okolí a racionálně smýšlet. Po cestě nalezl malé kousky sýrů, rozhodl se proto vrátit za Hawem a sýry ho obdarovat. K Hemově překvapení ho však Haw odmítl s tím, že nový sýr nechce a že touží po svém starém sýru.

Hem se tedy rozhodl ve své cestě za sýrem pokračovat sám, až došel ke sladkému vítězství. Sýrová stanice N s ještě většími a chutnějšími zásobami sýra, o kterých Hem předtím ani nesnil. K jeho překvapení se také dozvěděl, že myšky už v Sýrové stanici N dávno jsou. Začal se od nich tedy učit jejich způsobům – naučil se, že změny jsou pro nás dobré a mohou nás posunout dál a že pokud v naší cestě za cílem vidíme překážku, dřímá jen v nás samotných.

Hem přemýšlel, zda se za Hawem vrátit a pokusit se ho ještě jednou přimět k cestě do nové Sýrové stanice. Nakonec však usoudí, že změnou si každý musí projít sám. Pro jistotu však pro Hawa napsal po cestě do nové stanice na stěnu vzkazy, které by mu měli pomoci najít správnou cestu.

Na stěnách stálo:

Změny se stávají.

Sýr se někdy přesouvá.

Předvídejte změny.

Buďte připraveni na to, že Sýr se může přesunout.

Vnímejte změny.

Čichejte k Sýru často, abyste poznali, kdy začíná plesnivět.

Na změnu reagujte rychle.

Čím dřív se vzdáte starého Sýra, tím dřív se můžete těšit z Nového Sýra.

Změňte se.

Běžte tam, kde je Sýr.

Radujte se ze změny!

Prožijte dobrodružství a radujte se z chuti Nového Sýra!

Buďte připraveni se znovu změnit a radujte se opět ze života.

Sýr se může opět přesunout.

           Při čtení knížky jsem měla úsměv na rtech. Moc mi připomínala knihu Malý princ, kterou miluji. Dítě i dospělý ji pochopí zcela odlišně. Kniha připomíná běžně řešitelné životní události, na které však pod záštitou vlastního ega a hrdosti mnohdy zapomínáme. Určitě nebude od věci si knihu v budoucnu připomenout. :)Hodnocení: 100 %

Nový komentář:Komentáře (1):Václav Švec - 23.10.2020 - 13:11


Co si z knihy vyzkoušíš v praxi? Kdy? Jak to budeš reflektovat? Jak se dozví ostatní, jestli ti to fungovalo? ;)

Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Společnost

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

02.12.2021

Kategorie: Koučování

Body: 0

02.12.2021

Sleduj nás na sociálních sítích: