Umění sdílet


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 10.03.2023

Umění sdílet   Nhat Thich Hanh

Umění sdílet 

Tuto knihu napsal světoznámý bugghistický mnich, který ukazuje, že umění bděle naslouchat a dávat druhému pozornost je cestou, jak poznat vlastní já a především vybudovat pevné a zdravé mezilidské vztahy. 

Pro osobní i profesní život je bezesporu nadmíru důležité budovat vazby. Jak to ale dělat aspoň trochu správně? 


Tak jako je jídlo potravou pro naše tělo, podobně konzumujeme obrovské množství potravy i během několika minut koukáním na internet, nebo mezilidskou komunikací. 

Stejně, jako se přejíme hranolek, podobně je to i s prácí na počítači - po zhruba 3/4 hodinách se úplně ztratíme (přejíme). 

Měli bychom se učit rozpoznávat, která potrava je zdravá a která toxická. To vyžaduje naše plné vědomí a soustředění. Bytí tady a teď - to se dá dosáhnout velmi jednoduše a já sama jsem o tom například při TS několikrát mluvila. DECH. Pomálý hluboký nádech, pomalý výdech, 5 opakování a jsem koncentrovaní. 

Zdrojem potravy jsou i rozhovory a dialogy - proto je důležité dbát na kvalitu TS - 4 hodiny konzumujeme veškeré myšlenky - dobré i špatné, zdravé i nezdravé, věcné i parazitické. Bez bdělého vědomí se může stát, že budeme přijímat věci, které přijímat nechceme. Mnozí z nás mají problém s komunikací a proto trpí. 


Největším utrpením dnešní doby je osamělost - můžeme být obklopeni lidmi a přesto se cítit velmi osaměle a být osamělí společně. Autor v knize popisuje, jak i přesto, že díky mobilům jsme neustále ve spojení, není to opravdové. On sám telefon nemá a je přesvědčen, že kontakt se světem neztratil, naopak je kvalitnější. Říká také, abychom se stále pokoušeli o bdělé uvědomování - Když jsme na schůzce, vypneme telefon, protože chceme sdělovat a zároveň vstřebávat, co nám sdělují druzí. Jsme zvyklí hodně přemýšlet a hodně mluvit, ale k tomu, abychom mohli sdílet spojení sami se sebou, potřebujeme upratňovat také nemyšlení a nemluvení. Prostor pro ticho je zásadní. 


Naslouchání: Naslouchání je snadnější, pokud se nejprve naučíme naslouchat sami sobě s bdělou pozorností alespoň 30 minut. Druhému bdělým nasloucháním můžeme ulehčit utrpení, během naslouchání bychom neměli mít žádné jiné postraní záměry, či sklon k odsuzování. Někdy se stane, že v určitou chvíli nejsme schopni naslouchat, v tom případě je lepší zastavit a pokračovat jindy. Kouzelná formule: ´Chci ti naslouchat, až budu v té nejlepší formě. Co kdybychom pokračovali, dejme tomu, zase zítra?´

Umění sdílet: 4 klíče - 1. Mluvte pravdu Nejlžete a nepřekrucujte pravdu. 2. Nepřehánějte. 3. Vaše řeč nechť je pevná a stálá. Neveďte dvojaké řeči: neříkejte ze sobeckých pohnutek, abyste dosáhli svého, jednomu to a druhému zase něco jiného. 4. Mluvte mírumilovně a klidně. Nepoužívejte urážlivá ani agresivní slova, hrubou mluvu, slovy neurážejte a neodsuzujte. 


Ne vždycky je nám hej, občas jsme dokonce naštvaní, co pak? 


Často se snažíme něco sdělovat, když jsme zrovna rozzlobení, a to bývá jeden z důvodů, proč je pro nás tak obtížné domluvit se s druhými. Chceme těm druhým dát okamžitě najevo, co je u nich špatně. Jednáme-li v hněvu, můžeme celou situaci ještě o to víc zbytečně vyhrotit. Stačí se posadit a opět vědomě dýchat aspoň 20 minut, potom vstřebáme svůj hněv a budeme schopni pracovat na jeho odstranění. Autor popisoval, jak mu nevyhovuje dostat ze sebe hněv fyzicky - nahlas si zařvat, tlouct do polštáře apod. Říká že nikterak nepomáhá přetvořit kořeny hněvu, naopak tímto v organismu zesílí a nedostaneme ho ven. 







Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

20.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

Kategorie: Učení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

19.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: