Důvod přečtení:
O této technice jsem slyšel několikrát a dokonce jsem viděl software, který jí pomáhá dodržovat. Nemám sice až takový problém sám pracovat efektivně, ale zajímalo mě to, protože bych to mohl aplikovat ve svých týmech a napomoci efektivitě jednotlivců v nich.
Myšlenky knihy:
Vymyslel jí člověk, který sám měl problém s efektivitou své práce. Toto přiznání v knize je až překvapivě motivační,protože si člověk snadno řekne. Když to zvládl on, zvládnu to taky.
Naučte se plánovat si den. To zamezí ve dni hluchá místa, ve kterých jste neefektivní a přitom takové plábování, může zabrat jenom 15 minut. Těchto 15 minut vám ale ve dni může získat několik hodin efektivní práce navíc.
Věnujte se v jeden čas pouze jedné činnosti. To vyžaduje značnou míru disciplíny a schopnosti si práci přizpůsobovat podle svého. Pro koncentraci a efektivitu je ale tato myšlenka kritická. Navíc vám může umožnit i snazší komunikaci své práce k ostatním, protože se váš pracovní den stává přehledným a srozumitelným.
Naučte se rozdělovat velké úkoly na několik činností. To vám dopomůže vejít se do jednotlivých pomodoro sekvencí a zároveň vám to umožní si práci pro sebe zjednodušit jak jen to jde. Práce potom vypadá zchůdnější, než jako jeden velký úkol.
Přestávka je pro efektivitu skoro tak důležitá jako práce samotná. Umožní vašemu mozku přepnout mezi činnostmi a zároveň vás nakopne do další práce. Bez ní efektivita práce po určité době začne prudce klesat a nejde jí poté prací jako takovou nějak vylepšit.
I přestávka může být efektivnější. Pokud totiž budete i přestávku brát vážně a zaměříte se opravdu na to ničím se nezatěžovat, tak i přestávka pouhých 5 minut může mít stejný efekt, jako neefektivní přestávka za 30 minut.
Pokud své okolí tuto techniku naučíte tak to má mnoho výhod. Nejenže vaši kolegové a přátelé mohou být efektivnější, což se vám může nebo nemusí vrátit. Co se vám vrátí ale s jistotou je jejich respekt vůči vašim pomodoro sekvencím, což vám může zaručit klid bez narušování.
Nechávejte si ve svém dni čas na případné urgentní věci. Pokud tento čas nevyužijete, tak vám může posloužit jako zasloužená relaxace. Pokud se ale vyskytne nečekaná práce, tak vám to nenaruší celý den, což vám přes den přinese typ klidu, který je pro efektivitu důležitý.
Jak vypadá technika pomodoro?
1) Zvolte si činnost, kterou chcete splnit
2) Nastavte si časovač na přesně 25 minut
3) Daný čas pracuje pouze na dané činnosti
4) Poté si dejte přestávku na přesně 5 minut
5) Toto opakujte 3-4 krát a poté si dejte delší přestávku
Jednoduchost této techniky zajistí, že se snadno pamatuje a dodržuje, což vylučuje téměř jakoukoliv bariéru ji nevyzkoušet.
Praxe:
Tuto techniku jsem vyzkoušel sám a i s kolegy. Je poměrně náročná na disciplínu a ne každému vyhovovala. Já ji, jak už jsem zmínil, moc nepotřebuji a to se jen potvrdilo. Moje osobní efektivita nijak nestoupla. Při aplikaci v týmu to bylo ale jiné. Byla schopná navodit disciplinovanou atmosféru a opravdu byla schopná zařídit větší efektivitu. Tuto techniku tedy plánuji situačně využívat například při pomalém tempu týmu.