Důvod přečtení:
Kniha byla kritická pro můj LC. Měla mi pomoci lépe pochopit týmy a jejich procesy. Dozvěděl jsem se o ní hned na jedné z prvních TSek a už tam mě zaujala. Než jsem se k ní dostal, tak to dost trvalo, ale bez ní by to asi nešlo.
Myšlenky knihy:
Samotné role:
Koordinátor (Coordinator), Usměrňovač (Shaper), Vyhledávač zdrojů (Resource investigator), Inovátor (Plant), Pozorovatel vyhodnocovač (Monitor evaluator), Specialista (Specialist), Týmový pracovník (Teamworker), Realizátor (Implementer), Kompletovač (Finisher)
Kvalifikace neznamená vhodná pozice - pokud člověk totiž pohlíží pouze na kvalifikaci členů svého týmu, tak se ve svých rolích dost možná nemusí oni sami najít. Jejich přirozená role totiž se může nacházet jinde a je důležité si promyslet i tu.
Týmové uvědomění - to je klíčové pro zdravé fungování týmů. Tým si musí uvědomovat své silné a slabé stránky. Musí si uvědomovat role svých členů a jejich spokojenost v nasazení. Musí si uvědomovat jaké vede aktivity a za jakým účelem. Pouze tehdy když si tým takové věci uvědomuje, tak je práce v něm efektivní a členové jsou spokojení.
Ne každý je vhodný do každého týmu - pokud se nutně budeme snažit udržet všechny členy týmu, tak to může vést k jeho rozpadu. Někteří lidé k sobě jednoduše řečeno nesednou a to se ve větších týmech pouze prohlubuje. Proto je kritické se v týmu nebát a s některými členy se prostě rozloučit a to ideálně v dobrém, protože takový člověk co od vás odejde se může stát součástí jiného týmu kde k sobě měl správné lidi a může být vysoce efektivní. Je dobré si tedy uvědomit, že pokud nějaký člověk si nevede v týmu dost dobře, tak to nutně neznamená, že by to byl špatný člověk, ale může to být pouze tím, že pro něj nejste vhodný tým.
Ne vždy je pro člověka vhodný čas - v každém projektu se nachází množství fází. Zásadní je ale uvědomit si že některé fáze jsou vhodné pouze pro některé role a jiné role v nich mohou být nekomfortní, neefektivní, nemotivovaní a tak podobně. Toto uvědomění je důležité hlavně v tu chvíli kdy vidíte, že při něčem jsou někteří členové tak trochu mimo týmové flow. Nemusí to znamenat, že se do týmu nehodí, nebo že v něm nejsou potřeba, může to znamenat to, že pro ně nepřišel ten správný čas a správná fáze projektu.
Role jsou pouze přirozenou preferencí - není nutné se fixně držet těchto rolí a tlačit je na sílu. Takový postup by akorát přinesl do týmu fragilitu a demotivace. Jednotlivé role se u lidí mohou měnit a přizpůsobovat situaci, takže je důležité být uvědomělý si těchto rolí, ale nebrat je v podstatě až moc vážně
Množství rolí není nutné - jeden člen může mít na sobě několik rolí. To je zdravé a důležité hlavně při začátcích týmu. Později je ale dobré si doplnit na každou roli extra člověka, protože to jednotlivce jinak přetěžuje. A při dalším rozšiřování týmu je dobré mít v jednotlivých rolích několik lidí s totožnou rolí. To poté urychluje některé procesy v týmu a umožňuje to větší efektivitu.
Praxe:
V praxi jsem jednotlivé myšlenky se snažil využít, ale ani jednou se mi v Tiimi nepodařilo dosáhnout vhodné příležitosti k nějaké hlubší aplikaci jednotlivých principů. Buď to bylo rozpadem týmu, nebo rozpadem podnikatelského plánu, nebo obojí zároveň. Mimo Tiimi jsem ale několik myšlenek otestoval a musím říct, že pravděpodobně úspěšně. (“pravděpodobně” protože nevím jestli šlo o korelaci nebo kauzalitu) Každopádně mi přijde, že od té doby, co pohlížím na týmy z pohledu Belbina a jeho myšlenek, tak si jsem schopen zdůvodnit různé problémy, které mi dřív dávali smysl a jsem schopen se s některými zkoušet vypořádávat.