Síla správného okamžiku


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 22.11.2021

Síla správného okamžiku   Michael Breus

Proč jsem si vybral tuto knihu?


Dostal jsem ji jako dárek pár let dozadu a jen jsem si ji prolistoval. Nicméně teď jsem si ji chtěl přečíst pečlivě, jelikož se zde jedná v podstatě o obsah celého našeho života. Také jsem předpokládal, že je to rozšíření knih, které jsem četl, nejvíce seberozvojových a o poznání sebe sama jako Ikigai, Proč spíme atp…


Na úvodu se zde psalo že jsou otázky proč, co, jak...ale skoro nikdo se nezamyslí nad otázkou KDY, což mě zaujalo, jelikož jsem doufal, že by to mohlo být rozšíření mých znalostí z knihy “Začněte s proč”. 


Znalosti získané z knihy propojené s praxí


Existují 4 základní chronotypy, které se v populaci vyskytují. Pokud zde mám napsanou nějakou charakteristiku, kdy je nejvhodnější určitý úkol vykonávat, zaměřuju se tím z 90 % na svůj chronotyp - “Medvěd” - nicméně jsem si zde vypsal jen body, které mě zaujaly nejvíce.


Každý z chronotypů má ideální různou dobu pro určité úkony. Nemusí to takto být na 100 %, tudíž tato kniha nemá generalizovat veškeré lidi podle testu na začátku, nicméně je důležité se nad těmito otázkami třeba jen zamyslet.


Kniha se mi lehce vyvrací s “Nastavením mysli” od Carol Dweckové, jelikož tvrdí, že spoustu věci zmíněných v knize nelze změnit. S tímto tvrzením nicméně nesouhlasím.


Ideální čas na kontaktování a zavolání “někomu” známému je od 15 - 18:00. Mám to ověřené i z praxe.


Pokud se hádáme před spánkem (většinou s partnerem), naše paměť to nedokáže oddělit od spánkového cyklu, ikdyž se před tím usmíříme. Proto je nejhorší chvíle na jakékoli dohady před spaním.


Medvěd


Je zde ukázáno, že během růstu jedince se mění naše chronotypy. Propojuje se mi to s knihou “Proč spíme” a zmíněnými cirkadiáními rytmy, nebolí tělesnými hodinami, které určují, kdy je pro nás co adekvátní provozovat. 


Kvůli nízké tělesné teplotě by nikdo neměl brzy ráno běhat nebo posilovat. Díky té teplotě jsme náchylnější jakémukoliv typu zranění. 


Nejlepší čas na rozhovor ohledně pracovní budoucnosti je pátek - Ve společnostech je většinou horší produktivita a lidé jsou natěšení na volno, které před sebou mají. 


Ideální čas na kávu (maté, zelený čaj…) je když nám klesne hladina kortizolu. 9:30-11:30, 13:30-15:30. - Prolnutí s knihou “Proč spíme”.


Nejlepší čas pro učení je 10-14:00. V tu chvíli jsme jako medvědi na vrcholu své učební U křivky. - Potvrdilo mi to mou domněnku z TS. Vždy na začátku od 8 jsem nevyspali (i v případě kvalitnejsiho spánku) a o dvě hodiny později jsem mnohem čilejší a mé kognitivní schopnosti mnohem lepší. 


Kreativita/brainstorming je nejvhodnější brzy ráno a pozdě večer (21-23:00). Zde dokážeme upustit uzdu fantazie. - Také to mám ověřené z praxe, je to chvíle kdy jsme velmi kreativní.


Slovníček pojmů z knihy

SCN - cirkadiánní denní rytmus - v podstatě jako v knize proč spíme


Chronorytmus - rozvrh optimálních psychologických časů pro vykonávání různých aktivit v dnešním moderním světě




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Společnost

Body: 3

28.03.2024

Kategorie: Inovace

Body: 3

28.03.2024

Kategorie: Inovace

Body: 2

28.03.2024

Kategorie: Jiné

Body: 3

28.03.2024

Kategorie: Marketing

Body: 3

28.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: