Radikální otevřenost


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 04.12.2022

Radikální otevřenost: Jak být silným lídrem a přitom neztrácet lidskost   Kim Scott


Proč jsem si knihu vybral?

Tahle knížka je prostě must-read pro každého. Je úplně jedno, jestli chcete vést tým, podnikat nebo si jen zlepšit vztahy s ostatními, rozhodně tuhle knížku doporučuji. Vybral jsem si ji na doporučení ostatních. 

Poznámky z knížky 

Autorka uvádí tyto základní typy komunikace (konfrontace)

Radikální otevřenost

Ideální styl zpětné vazby. Podáváme ji slušně, taktně a osobním zájmem ale zároveň upřímně a nevyhýbáme se konfrontaci. Pokud se jedná o negativní feedback (v tomto případě ano) měl by přijít v soukromí / mimo oči ostatních, abychom člověka nedostali do nepříjemné situace. 

Ničivá empatie

Máme osobní zájem o výsledek situace a záleží nám na člověku, se kterým jednáme. Nekonfrontujme ho ale přímo a místo toho slušně a empaticky “chodíme okolo horké kaše”. Sami se bojíme konfrontace s někým na kom nám záleží ale tím, že ho nekonfrontujme mu ubližujeme víc. 

Manipulativní neupřímnost

K člověku, kterému zpětnou vazbu nemáme sympatie nebo vytvořený vztah a nezáleží nám na jeho rozvoji. Náš feedback využíváme k osobnímu prospěchu a vůbec nekonfrontujeme. 

Útočná agrese

Nemáme osobní zájem a zároveň nám nejde o dobro konfrontovaného. Ze snahy vyřešit problém se stává útok na jedince, ve kterém ten problém vidíme. 

Dále se kus knihy věnuje rozdělení zaměstnanců na dvě skupiny podle výkonnosti a zápalu do práce. Nutno podotknout, že toto rozdělení není pevné. Tím jak se lidé vyvíjí, tak přeskakují mezi těmito dvěma rolemi. 

V knize Whoever Makes the Most Mistakes Wins, která se věnuje inovacím a prostředím pro kreativitu, se s tímto rozdělením setkáváme také. Tam je jen nazývají “sprinteři a mílaři”. Ideální pro firmu potažmo je, když se v kolektivu nachází oba typy lidí. Vytváří to balanc mezi změnami a udržitelností. 

Superstars 

Takto jsou nazváni lidé, kteří jsou těmi co se ženou dopředu, přichází s novými nápady, inovacemi a iniciují změny. Mají vyšší ambice v práci a rostou v ní rychleji.

Rockstars

Rockstars jsou z pohledu firmy konzervativnější než superstars, mají rádi svůj klid, nehledají změny a ambice spíše projevují mimo pracoviště a díky tomu rostou pomaleji. 

GDS cyklus. 

Popisuje nám, jak bychom se měli v pozici manažera či leadera chovat. 

Další náhodné myšlenky

Neskrývat před lidmi, se kterými pracujeme jak se cítíme. Stejně poznají, že je něco špatně. Raději jim osvětlit náš problém například v osobním životě, než je nechat “ve tmě”. 

Manažer / leader musí naslouchat. 

Člověk s největší mocí nemusí vždy rozhodovat. Spíše ten, kdo je nejinformovanější. 

Kolektivní zodpovědnost -> žádná zodpovědnost, jen to zhorší náladu v týmu, když se nevydaří, protože ovlivní všechny. 

Soustředit se i na lidi a jejich vývoj, i na výsledky. 

Nekritizovat ostatní, dokud sami zpětnou vazbu neobdržíme. 

ATP

S konceptem Radikální otevřenosti jsem seznámen už přibližně rok, kdy jsme se o ní často bavili na Training sessions. V týmu se ji snažíme používat a já sám na to také myslím, když dávám zpětnou vazbu. V tomto ohledu nám dost pomohlo, že jsme si na našich týmových výjezdech zorganizovali aktivitu face2face, kdy v soukromí mluvíme každý s každým a můžeme si zpětnou vazbu řádně dávat. Díky tomu, že jsem se nedávno stal Team Leaderem našeho týmu, tak na radikální otevřenost myslím častěji a více si její zásady hlídám. Zároveň bych si do budoucna říkal o více zpětné vazby, aby ostatní viděli, že kromě rozdávání feedbacku ho umím i dobře přijímat. 




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

18.03.2024

Kategorie: Koučování

Body: 1

18.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

18.03.2024

Kategorie: Management

Body: 0

18.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: