Jelikož jdu z všeobecného gymnázia na knihu jsem se těšil jelikož jsem si všiml značných mezer oproti lidem, kteří jdou z obchodek. Moje obavy byli že zde bude příliš teorie a málo praktických rad.
Podnikat sám nebo s někým
Hned v úvodu jsem se dozvěděl pro a proti podnikání sám a s někým. Jelikož se zde podniká v týmu tato část mě momentálně není příliš užitečná. Přesto jsem si ji přečetl a po zvážení výhod a nevýhod jsem rád, že podnikám v týmu. Je to pro mě nejspíše více přirozené a většina nevýhod s tím spjatá mě netrápila. Jako například neshody ohledně vedení podniku a menší potencionální zisk z nápadu. Naopak výhody práce v týmu ke mně velice promluvily. Především možnost společného řešení problému.
Podnikatelský nápad
Velkým překvapením pro mě bylo zjištěním že se zde nachází spousty technik, které používám. Například techniky jako brainstorming. Který jsem již znal jako techniku, ale naučil jsem se, že jsem nevyužíval jeho plný potenciál. A pak například techniku myšlenkových map, se kterou jsem se již dříve setkal, ale nevěděl jsem, že se takto jmenuje a jak se používá.
Metoda, která mě velmi zaujala a hned jsem ji s nadšením vyzkoušel je metoda painstorming. Metoda na první pohled podobná brainstromingu ale v praxi naprosto odlišná. Více o tom v ATP.
Realizovatelnost nápadu aneb obstojí nápad krutou realitu
Fáze, která mi byla úplně cizí a také mě nejvíce zaujala byla fáze ověřování nápadu. A to jak hodnocení kvality nápadu, tak pak ověřování zájmu o nápad. Pochopil jsem zde více jak kriticky uvažovat o nápadu a na čem by na první pohled kvalitní nápad mohl selhat. Pomocí toho filtru jsem se začal dívat a desítky nápadů co mám po delší dobu v hlavě. To mi pomohlo si uvědomit jejich nedostatky.
Lean Canvas – Bussiness model
Lean canvas je technika na tvorbu bussiness modelů. Tedy převádění pouhé myšlenky ve faktický plán. Pokud bych měl vybrat jednu věc co si z knihy odnesu je to právě Lean canvas. Velmi jednoduchá a přesto propracovaná technika na tvorbu bussiness plánu. Je rozdělen do:
- Problému
- existující alternativy
- zákaznické skupiny
- První vlaštovky
- unikátní nabídka
- srozumitelný popis
- řešení
- Cesty k zákazníkovy
- cenový model
- struktura nákladů
- klíčové ukazatele
- neférová výhoda.
Lean canvas mi dovoluje rozpitvat svůj nápad na jednotlivé části z kterých vyplynou výhody a nedostatky nápadu. Bylo to pro mě něco opravdu převratného a poznatky z něj jsem hned využil při kritickém nahlížení na nápady.
Podle tohoto modelu je největším rizikem investice času a peněz do produktu který nikdo nepotřebuje.
Podnikatelský plán
Poslední část knihy bylo o tom, jak vytvořit funkční podnikatelský plán. Co použít k získání dat které potřebujeme a jak s nimi pracovat. Velmi užitečné pro finální rozhodnutí, jestli má projekt cenu realizovat. Pracuje se zde již s konkrétními čísly (ačkoliv vždy jen odhad a predikce).
Je zde nutné vyčíslit naše náklady a potencionální zisky. Velice důležité, pokud chci získat investora na svůj projekt.
ATP
Vzhledem k tomu že se stále náš tým nachází ve fázi hledání nápadu. Byl jsem schopen využít pouze část knihy k hledání nápadu a rozhodování o jeho kvalitě. S týmem jsme si vyzkoušeli techniku painstromingu. Z jejího výsledku jsem byl velmi nadšený, jelikož nová technika všechny inspirovala a vedla k zajímavým nápadům. Také jsem si uvědomil silnou stránku této techniky a obzvláště ve větší skupině a tím je že nám z ní vyjde více nápadů než z běžného brainstormingu, jelikož můžeme na problém najít více než jedno řešení. Také jsem si uvědomil, jak důležité bylo při Painstormingu usměrňovat tým a mít jasně dané kdy se jedná o divergentní a kdy o konvergentní část tvoření nápadu. Věřím, že tato technika přinesla našemu týmu užitek a sem proto rád že jsem tuto knihu četl.
Závěr
Kniha byla plná mnohých praktických tipů, jak zkonstruovat krok po kroku podnikatelský plán. Jak ostatně sliboval název. Je to zajisté kniha, ke které se budu vracet a používat jako příručky až budu jednotlivé kroky podstupovat ve svém projektu. A proto jsem velmi rád že jsem si knihu koupil a budu ji mít stále k dispozici.