Proč spíme


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 07.02.2021

Proč spíme   Matthew Walker

Proč jsem si vybral tuto knihu?

Spánek je pro mě fascinující věc, chtěl jsem se toho o něm dozvědět více. Někdy jsem unavený během dne, jindy mám plno síly přes den, občas se mi chce usnout brzy, někdy jdu spát až pozdě v noci, jindy si rád přispím a někdy zas nemám problém vstát brzy ráno a jsem plný energie. To jsou mé stavy, kterým jsem chtěl více porozumět.


Chtěl jsem se dozvědět více o podstatě spánku a co mám dělat pro to, aby můj spánek byl delší a kvalitnější. Tuto knihu doporučuji přečíst v souvislosti s knihou „Síla zvyku“.


Zaujal mě autor samotný, který je velmi vážený profesor neurovědy a psychologie.


Chtěl jsem si také dokázat, že jsem schopen přelouskat knihu, která má necelých 400 stran, a to se mi povedlo! Nevynechal jsem jedinou stránku. Takto dlouhou knihu jsem totiž nikdy nepřečetl.

 

Využití teorie v praxi:

Dialogy našeho týmu začínali vždy od 8:15, nyní jsme si většinově odhlasovali, že zkusíme dialogy od 9:00. Jsem velice zvědav, zda uvidíme nějaký rozdíl či nikoliv. V dlouhodobém horizontu bychom ho určitě na 99 % zaznamenali, nevím, zda ho dokážeme vidět v ojedinělém případu.

 

Nejzajímavější fakt:

Začátek školy od 8:00 je prostě špatně. Zejména mladiství potřebují spánek ze všeho nejvíce. Co přesně je špatně na začátku výuky od 8:00? To znamená, že pokud započítáme cestu do školy, snídani a ranní hygienu, dostaneme se na čas PROBUZENÍ okolo 6:45 (neberu teď v potaz online výuku z domova v souvislosti s pandemií). Mladiství chodí spát později, tak je to nastavené od přírody (nebudu popisovat teď fyziologické detaily). V dnešním zrychleném světě technologií se čas, kdy mladiství usnou, ještě více prodlužuje kvůli telefonům, tabletům, počítačům a televizím. Tyto technologie odpoutávají naši pozornost od spánku, zároveň tyto obrazovky vyzařují modré světlo, které nám dobu usnutí ještě prodlužuje. Existují výzkumy, které jasně potvrzují, že pokud výuka začne od 9:00, tedy mladiství mají více času pro svůj spánek, jejich studijní výsledky RAPIDNĚ rostou, a to v řádu desítek procent!


Školy pořádají všelijaké přednášky ohledně alkoholu a drog, ale o podstatě a důležitosti spánku nám nikdo nepřednáší. Není to trochu absurdní?


V USA na následky chyby z únavy tragicky zemře každou hodinu jeden člověk. Je velice znepokojivé, že počet nehod zapříčiněných únavou převyšuje součet nehod způsobených řízením pod vlivem alkoholu a drog.

 

Tento výzkum ohledně prodloužení začátku výuky navíc ukázal, že delší spánek díky pozdějšímu začátku výuky má blahodárný vliv na školní docházku, eliminuje problémové chování a další psychologické potíže, a navíc snižuje užívání alkoholu i návykových látek. Pozitivní vliv má i to, že pozdější začátek výuky současně znamená i pozdější konec výuky. Pro mnoho dospívajících se tak zmenšuje „okno“ mezi třetí a šestou odpoledne, kdy škola už skončila, ale rodiče ještě nepřišli z práce. Toto „okno“ je u dětí prokazatelně nejrizikovější z hlediska páchání trestných činů a užívání alkoholu. Díky pozdějšímu začátku výuky se toto okno zmenšuje.

 

Důležité znalosti z knihy:

Dvě třetiny dospělých lidí ve všech rozvinutých zemích nespí v noci DOPORUČENÝCH 8 HODIN. Pokud člověk spí méně než šest nebo sedm hodin, ničí si svůj imunitní systém, což vede k více než dvojnásobně vyššímu riziku onemocnění rakovinou. Lidé, kteří spí 8 hodin denně vypadají pro své okolí hezčí, než pokud spí méně hodin. Spánek má vliv snad na každý kousíček našeho života, je to nesmírně důležitá událost, o které se dostatečně nemluví a nebere se na ni moc často ohled.


Pokud usedneme za volant po méně než 5 hodinách spánku, je u nás trojnásobně vyšší riziko nehody. Pokud usedneme za volant po méně než 4 hodinách, riziko autonehody se zvýší 11,5krát. Světová zdravotnická organizace klasifikovala noční směny jako „pravděpodobný karcinogen“.


K zahojení emočních ran je potřeba spánek. Pokud se nám během spánku sní o nepříjemných zážitcích, dokážeme dosáhnout klinického zlepšení.


K úspěšnému spánku je zapotřebí pokles tělesné teploty o jeden stupeň Celsia.


Některé firmy (například Nike a Google) mají volnější pracovní dobu umožňující zaměstnancům načasovat si práci tak, aby odpovídala jejich individuálnímu biorytmu. Tedy tomu, zda je zaměstnanec spíše „sova“ nebo „skřivan“.


Zajímavost:

Březnový přechod na letní čas. Lidé na severní polokouli přijdou o jednu hodinu spánku. Co to znamená? Dáte-li si do tabulky miliony nemocničních záznamů (což vědci udělali), zjistíte, že den po tomto zdánlivě triviálním úbytku spánku následuje děsivý výskyt srdečních příhod.


Na podzim, kdy naopak získáme o hodinu spánku navíc, míra srdečních příhod v následujícím dnu prudce klesne.


Lidé si myslí, že ztráta jedné hodiny spánku během jedné noci je triviální a nenese žádné následky. Bohužel se šeredně mýlí.

 

Jak na zdravý spánek?

1.     Dodržujte pravidelný spánek

2.     Každý den si dopřejte pohyb a pobyt na sluníčku

3.     Vyhněte se kofeinu, nikotinu a alkoholu před spaním

4.     Dejte si před spaním horkou koupel, pokles tělesné teploty vám dodá pocit ospalosti

5.     Vyvětrejte si před spaním v pokoji

6.     Mějte tmavou ložnici

7.     Pokud nemůžete do 20 minut usnout, začněte si číst, než budete ospalí a usnete

8.     Pokud si před psaním čtete, hladina melatoninu se zvýší o dost rychleji

9.     Před tím, než jdete spát nekoukejte do žádné obrazovky

 

Chystáte se na operaci?

Měli byste se nejdřív zeptat, jak moc se váš lékař vyspal. Nejčastější příčinou úmrtí po infarktu a rakovině v Americe je pochybení lékaře.

 

Změna v byznysovém světě z pohledu HR:

Namísto pevné pracovní doby tedy od 9:00 do 17:00 by si firmy měly osvojit pružnější model provozu, viz obrázek. To znamená, že by všichni zaměstnanci byli přítomni během určité klíčové doby, a to například od 12:00 do 15:00, tato doba by byla nejdůležitější z hlediska výměny informací. Obě strany tohoto okna by byli flexibilní, tak aby vyhovovali všem. Skřivani by mohli začít pracovat klidně od 6 ráno, sovy naopak až od 11 dopoledne. Sovy by tedy byly v práci až do 19 hodin, zatímco skřivani by v tuto dobu byli už dávno doma.


Tato inovativní metoda by měla další výhody. Například dopravní špička v ranní a odpoledních hodinách by se tím zmírnila. Dále úspora času, nervů a peněz.

 

Osobní názor:

Po přečtení této knihy jsem si uvědomil následující. Spánek je jedna z věcí, kterou lidé podceňují, většina lidí ji ani nerozumí. Problémy způsobené nedostatkem spánku jsou tak obrovské, že si je nedokážeme ani představit. Problém spánku je jako obrovská krakatice, které má chapadla skoro ve všem, co lidstvo na planetě dělá, bohužel my si nejsme schopni všechny tyto souvislosti spojit dohromady. Jednoduše řečeno, nemáme PŘESAH, abychom byli schopni tyto souvislosti vnímat a vidět.


Tento PŘESAH je důležité mít ve všem, co děláme, abychom porozuměli celku. Například v podnikání, pokud rozumíme jen nějaké části našeho byznysu a vůbec nerozumíme zbytku, nejsme schopni vnímat souvislosti a tím pádem nastavit správné procesy a celkovou optimalizaci našeho byznysu.


I když název a podstata knihy není přímo spojená s podnikáním, dokážu zde najít mnoho věcí spojených s podnikáním a které vedou ke zlepšení podnikání.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 01.03.2021 - 12:07


Je zajímavé, že jsi prosadil změnu (začínat od 9 h) v kontextu tvrzení o mladistvých :-D. Pro dospělé to již neplatí. Co si Ty osobně myslíš o skřivanech a sovách? Mně to moc smysl nedává, právě z pohledu tvorby hormonů - jak pro spánek, tak pro různé orgány... Souhlasím s tím, že se spánek podceňuje. Co vše jsi změnil ve svém životě po přečtení knihy Ty?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Marketing

Body: 2

29.03.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

29.03.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 0

29.03.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

29.03.2024

Kategorie: Společnost

Body: 2

29.03.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

29.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: