Proč spíme
Autor: Matthew Walker
Proč právě tato kniha:
Byl jsem unavený, podrážděný a nemohl jsem spát. Začal jsem přemýšlet o důležitosti spánku a o tom, jak jsem ho zanedbával. Knihu jsem četl již před delší dobou. Vybral jsem si ji kvůli tomu, že jsem špatně spal a probouzel se do většiny dní unavený, což mělo velký vliv na zbytek mého dne. Řekl jsem si, že tomu chci zatnout tipec, protože rád pracuji ráno, abych měl po zbytek dne více času pro sebe. Zároveň máme ráno naší TS, na které chci být plný energie.
PROČ:
· Jak se lépe vyspat?
· Jak mít ráno více energie?
Co mi kniha dala:
Muži, kteří pravidelně spí 4-5 hodin denně mají nižší hladinu testosteronu jaké dosahují lidé o 10 let starší a podobně je tomu i v případě žen. Dozvěděl jsem se, že po učení nebo po jakékoliv jiné činnosti, ze které si chceme něco zapamatovat bychom měli spát, abychom si lépe vštípili nově získané poznatky nebo znalosti. Stejně tak je dobré spát před učením, abychom lépe připravili svůj mozek, který tak bude odpočatý. Bez spánku se naše paměť „zablokuje“ a nemůže absorbovat nové vzpomínky. Pro ověření této hypotézy autor uspořádal akci pro dvě skupiny, z nichž jedna spala osm hodin a druhá byla celou noc udržována vzhůru. Následně dal obou skupinám seznam informací, které se jednotlivé skupiny měly naučit. Z výsledku bylo znatelně vidět, že skupina, která spala osm hodin dopadla o 40 % lépe než skupina se spánkovým deficitem. Krásný příklad je také změna času, která se děje dvakrát do roka – při odečtení jedné hodiny je na světě až o 24 % více infarktů, zatímco v opačném případě je počet infarktů až o 21 % nižší.
Sám jsem před Vánoci začal provádět jednotlivé změny ve svém každodenním životě, ale jejich konečné výhody jsou viditelné až teď, přestože jsem hodně spal, nestačilo to na odpočinek pro následující den. První věc, kterou jsem udělal bylo to, že jsem si pořídil nepropustné závěsy, abych měl v pokoji pořádnou tmu. Také jsem začal před spaním větrat, abych usínal v chladném prostředí, protože se mi pak usíná mnohem lépe. Je také důležité jít spát dostatečně brzy. Začal jsem tím, že jsem byl v posteli před 23:00, i když jsem tehdy nemohl usnout, tak to byl zlomový bod! Začal jsem se probouzet před 8:00 a cítil jsem se více odpočatý. Nic není tak úžasné, když se probudíte včas PŘED budíkem. Díky knize jsem si také uvědomil, že se musím zbavit některých svých špatných návyků, které jsem pravidelně dodržoval. Přestal jsem koukat do telefonu před spaním i po probuzení a během noci jsem si začal dávat telefon dál od postele. Také jsem vždy aktivoval letový režim – nevím, jestli to opravdu pomáhá, ale jako placebo efekt to funguje skvěle! :D V knize jsem se také dočetl, že je dobré vstát okamžitě po probuzení a neválet se dál v posteli. S tímto doporučením jsem měl trochu problém, ale nakonec se mi povedlo ho pravidelně dodržovat. Nedostatek spánku také ničí náš biologický život – náš DNA genetický kód.
Uvědomil jsem si, že spánek je tou nejvíce produktivní věcí, kterou během dne můžeme udělat. Nedostatek spánku má vliv na celý náš život. „Spát můžeme v hrobě“ je rčení, se kterým rozhodně nesouhlasím, a které nikdo nemůže dodržovat věčně. Bez spánku bychom zkrátka nemohli fungovat, tak to prostě je. Lidé, řídící se tímto rčením se snaží svou energii korigovat vysokou hladinou kofeinu... samozřejmě díky kávě a energetickým nápojům. Problém s kofeinem spočívá v tom, že jeho hladina klesá opravdu rychle, což nás znovu unavuje, pokud si ho nedáme znovu. Je bláznivé, že i nezletilí se už zajímají o kofein, takže si tělo zvykne a chce ho pořád víc – je to silná droga. Kávu piji jen zřídka a energetickým nápojům se snažím obloukem vyhýbat (už jenom kvůli jejich složení). Místo toho jsem se začal více zajímat o přírodní „nakopávače“, takže když jsem unavený, piju čaj nebo si dám rychlé cvičení. Kapitola o kofeinu mě velice zaujala a také trochu vyděsila. Nečekal jsem, že vypití jedné kávy může mít neblahý dopad na můj spánek. Doporučení z knihy: Pokud pijete kávu, tak ji omezte, jinak se vám únava vrátí jako bumerang a v odpoledních hodinách se ji snažte vyvarovat úplně – má to neblahý účinek na celý váš spánek.
„Čím kratší spánek a nekvalitnější, tím menší životnost.“
Co jsem si dále odnesl z knihy a začal jsem používat?
· Vytvořil jsem si svůj ranní rituál, že vždy po každém vstávání vypiji sklenici vlažné vody. Proč vlažné? Protože mé tělo nespotřebovává energii na ohřívání vody.
· Každé ráno se snažím dávat si studenou sprchu pro lepší nastartování svého dne a na konci zase teplou, aby se svaly v mém těle před spaním uvolnily.
· Pokud nemůžu usnout během 30 minut, tak vstanu a jdu dělat něco jiného – ideálně si jdu číst, což zaměstná mé oči a mozek, takže jsem brzy unavený a připravený jít spát.
· Dodržuji určitou pravidelnost v mém usínání a probouzení – jsem v posteli před 23:00 a vstávám před 8:00.
· Nikdy nezamačkávám budík.
„Spánek nefunguje jako banka. Nemůžeme ho omezit a v budoucnu doufat, že náš deficit znovu doženeme.“
Lidské tělo nemá žádný ochranný systém proti spánkové deprivaci. Jsme jediný druh, který se spánkově deprivuje a během našeho vývoje jsme s tím nikdy neměli takový problém jako máme dnes. Neexistuje jiná možnost, než se tomu vyvarovat a pravidelně spát.
Závěr:
Díky knize Proč spíme jsem udělal úplný obrat a uvědomil si důležitost spánku v mém životě. Zlepšení spánku je běh na dlouhou trať a nezmění se během jednoho týdne. Dnes můžu s klidem říct, že je můj spánek prokazatelně kvalitnější, protože jsem se inspiroval radami z knihy a zároveň měl velkou motivaci s tím něco udělat. Omezil jsem pití kávy na minimum, ale za poslední rok mi začala opravdu chutnat (možná to bude i tím, že naši koupili skvělý kávovar a já vyfasoval moka konvičku :D), takže si občas jeden šálek dopřeju. Našel jsem odpovědi i na své druhé proč – jak mít ráno více energie, na což pomáhá již zmíněný rituál v doprovodu se studenou sprchou. Knihu bych rozhodně doporučil každému, kdo je po probuzení stále unavený a chce s tím něco dělat.