Proč jedničkáři pracují pro trojkaře


2 body

Hodnocení: 80 %

Přidáno: 16.01.2020

Proč jedničkáři pracují pro trojkaře   Robert Kiyosaki

„Každý z nás by rád žil na úkor státu. Zapomínáme ovšem, že stát žije na úkor nás všech.“

Frederic Bastiat


„Představivost je mnohem důležitější než vědomost. Vědomost je omezená na to, co víme a čemu rozumíme – zatímco představivost dokáže pojmout celý svět a všechno, co kdy bude k vědění a porozumění.“

Albert Einstein


Stručně na úvod:

Kniha je psána jednoduchým jazykem a čte se dobře. To je určitě jeden z důvodů, proč se stala světovou jedničkou po mnoho let. Uvědomil jsem si, že i spisovatel se v dnešní době může stát velmi bohatým, a to nemusí psát složité příběhy jako například Harry Potter.

Kiyosaki považuje za velmi důležité nahlížet na svět a jakýkoliv problém z hrany mince. To znamená nenahlížet na svět tak, že existuje pouze dobro a zlo. Nahlížet na všechno s větším odstupem. Je důležité vidět a pochopit obě strany problému.

Kniha se snaží naučit lidi lépe pochopit finance. Kiyosaki zastává názor, že na školách se finančnímu vzdělání vůbec nevyučuje. Jak je tedy možné, že ti nejlepší učitelé na světě mají starosti a problémy s financemi?


Pracovní kvadrant:

Svět práce, trh práce se dělí na 4 sektory.

1.     Zaměstnanec

2.     Osoba samostatně výdělečně činná

3.     Majitel firmy

4.     Investor


Zaměstnanec se spoléhá na svoji mzdu, většinou je jeho život zcela závislý na jeho měsíční výplatě. Tito lidé mají většinou i velmi malé finanční úspory. Jejich život se odehrává ve stylu „z ruky do huby“. Než dostanou na účet své peníze za odvedenou práci, jsou tyto peníze poměrně vysoce zdaněny. Tito lidé musí chodit do práce většinou na 40 hodin týdně. Den, co den, rok, co rok.


OSVČ, nejlépe si to můžeme představit na řidiči taxi UBER služby. Pracuje, kdy chce. Jeho výdělek je ovšem závislý na čase. Čím více času pracuje, tím více si vydělá a naopak. Zaměstnanec musí pracovat 40 hodin týdně (pokud není na poloviční úvazek), na dovolenou má nárok pouze 4-5 týdnů v roce.


Majitel firmy má zaměstnance, kteří pracují pro něj. Tito lidí vydělávají peníze pro majitele, ten jim je následně vyplatí v zaměstnanecké podobě. Těmto lidem přichází peníze, i když zrovna nepracují. Ovšem musí se svému podnikání věnovat, rozvíjet ho, udržovat ho a řídit ho, aby zcela nezaniklo a nepřišli tak o svůj zisk.


Investoři, poslední skupina v kvadrantu. Tito lidé nevyužívají svůj čas, využívají svoje peníze. Pro investory pracují peníze. Investují do nemovitostí, podílu ve firmách, půjčují peníze lidem, sami využívají dluh pro své investorské aktivity. Jejich příjem se nazývá pasivní. Peníze jim přichází na účet, i když nepracují. Jejich úkolem je vybírat dobré a srozumitelné investice.


Praktický rozdíl:

Lidé v kvadrantu OSVČ přijímají práci, kterou mohou zvládnout sami. Naopak majitel firmy přijme i nemožnou práci.


Jedničkáři vs Dvojkaři vs Trojkaři:   

Kiyosaki ve své knize popisuje rozdíly mezi studenty s různými výsledky. Srovnává jejich známky ve škole a následně je porovnává v reálném světě.


Jedničkáři jsou zvyklí pouze na jednu správnou odpověď. Znají pouze dobro a zlo. Mají problém chybovat, každá chyba je pro ně velmi složitá. V reálném světě jsou z jedničkářů většinou doktoři, právníci, inženýři.


Opakem jsou trojkaři, ti se nebojí chybovat a jsou na chyby zvyklé. V reálném světě zastávají majitelé podniků a investory.


Dvojkaři jsou mezičlánkem, zastávají proto v reálném světě úřednické posty.

V reálném světě je vaším vysvědčením finanční výkaz/daňové přiznání. Tímto dokumentem prokazujete svoji bonitu vůči bankám. Čím větší máte bonitu, tím vám banka půjčí více peněz. Pokud dobře využijete dluhu, můžete dluh proměnit v celoživotní aktivum. A takhle stále dokola a dokola.


Aktiva vs Pasiva:

Aktiva vkládají do tvé kapsy peníze, a to i když nepracuješ.

Pasiva z tvé kapsy peníze vytahují a často vyžadují, abys pracoval více.

Aktiva nemohou existovat bez pasiv.

Pokud máte hypotéku, pak splátky hypotéky jsou pro vás pasivum. Naopak pro banku jste vy sami se svojí hypotékou aktivem pro banku, dokud ji splácíte.


Nároky:

Mezi jeden z problémů finanční krize z roku 2007 Kiyosaki uvádí, že lidé mají stále větší pocit, že mají na něco nárok. Stále více a více požadují nějaké výhody.


Kužel učení:

Kiyosaki popisuje v jakých situacích se nejlépe učíme. Nejvíce si zapamatujeme, když se učíme: reálnou situací, zkušeností v simulovaných situacích (hry např. Monopoly), dramatická prezentace, rozhovor, diskuse.


Na závěr:

Peníze je třeba mít rád, zajímat se o ně. V rodině by peníze neměly být žádné tabu. Je důležité o nich mluvit, budovat majetek, rozšiřovat své příjmy, diverzifikovat své investice. Je potřeba o penězích uvažovat logicky. 



Hodnocení: 80 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Křečková - 19.01.2020 - 12:07


V Tvých esejích mi stále chybí, proč si vybíráš konkrétní knihu (u této to tedy vím :-) ), jak se Ti hodila v praxi, v týmové společnosti, v aktuálních projektech. Zkus při čtení přemýšlet, jak se to co čteš promítá v Tvém životě, jaké máš zkušenosti. To je největší přidaná hodnota, kterou můžeš do eseje přidat, jinak je to prostý popis knihy. Dej do toho víc, často míváš velmi zajímavé postřehy, poděl se o ně i v eseji! :-)

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: