Pomodoro


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 16.12.2023

Technika pomodoro   Francesco Cirillo

Technika Pomodoro

Francesco Cirillo


Proč jsem si knihu vybrala?

Rozhodla jsem se pro četbu knihy o metodě Pomodoro, protože čelím velkému množství úkolů, které se mi nedaří kvalitně dokončit s plnou koncentrací.


O knize a hlavní myšlenky 

Metoda Pomodoro představuje účinný způsob organizace času, který pomáhá s plánováním, koncentrací a efektivitou práce. Tato metoda pracuje s 25minutovými časovými bloky oddělenými krátkými pětiminutovými pauzami, připomínajícími kuchyňskou minutku.


Cílem této techniky, zahrnující zlepšení produktivity pro jednotlivce i týmy, je snížení negativního vlivu rušivých elementů, dosahování maximální duševní čilosti, zlepšení soustředění, udržení motivace a zdokonalení studijních a pracovních procesů. Metoda pomáhá dodat člověku odhodlání dosáhnout svých cílů. 


Nejzajímavější cíl metody je, dle mého názoru, utvrdit člověka v odhodlání dál si jít za svým snem i ve složitých situacích. Udržet své nadšení a smysl dělání dané činnosti je pro mě nejednoduchá věc a pokud by mi přečtení této knihy a využití této metody pomohlo k udržení odhodlání a vytrvalosti, považovala bych to za velký úspěch.


Tři hlavní pilíře metody Pomodoro zahrnují nový přístup k času, lepší péči o mysl pro zlepšení soustředění a používání jednoduchých nástrojů pro kontinuální efektivitu. „Time-managementové“ techniky často selhávají právě proto, že nám už tak složité úkoly ještě více komplikují.


Základem techniky Pomodoro je proces sestávající z pěti fází:

1. Plánování – provádí se obvykle na začátku dne. Slouží k rozhodování, čemu se budeme v daný čas/den věnovat. Na začátku dne si vždy ze soupisu vybereme, co budeme dělat, seřadíme si vybrané činnosti podle důležitosti a napíšeme seznam denních úkolů.

2. Monitorování – probíhá obvykle v průběhu dne. Důvodem je získání vstupních dat o vynaloženém úsilí a dalších ukazatelích. 

3. Evidence – provádí se na konci dne. Archivujeme postřehy z daného dne.

4. Zpracování dat – probíhá také na konci dne. Přetvořit vstupní data v informace.

5. Vizualizace – provádí se na konci dne. Prezentace informací ve snadno srozumitelném formátu, z něhož jasně vyplyne, co je potřeba zlepšovat. 


Metoda Pomodoro může být úspěšně aplikována i na dosahování týmových cílů, snižování napětí v týmu, omezování zbytečných nebo zbytečně dlouhých schůzek a ochranu týmu před rušením apod. Samotná technika trvá 30 min, z čehož 25 min tvoří práce a 5 min přestávka. Během 25 min pomodora se nepřetržitě věnujeme danému úkolu bez jakéhokoliv přerušení. Po uplynutí následuje 5min pauza, při které se můžeme napít, myšlenky přesunout na něco odpočinkového nebo se protáhnout. Po třech až čtyřech sériích se doporučuje udělat si delší pauzu až na 30 min – odpočinek, věnování se jiné aktivitě, jídlo apod.


Pomodoro umožňuje členům týmů sdílet znalosti a dovednosti a udržovat celý tým informovaný. Pomodoro momentka, tedy fotka po každém časovém bloku, může zvýšit motivaci týmu. Pomodoro v týmu pomáhá snížit napětí mezi kolegy, chrání tým před vyrušováním a pomáhá splnit stanovené cíle a úkoly včas. 


Mezi postřehy patří dělení úkolů do Pomodorů podle jejich délky, vytváření seznamu úkolů na daný den, a věnování se jedné činnosti během jednoho Pomodora.


TIMEBOXING – Technika spočívá v tom, že jakmile si jednou pro určitý soubor činností vynahradíme konkrétní časový úsek, neměli bychom v práci pokračovat po jeho skončení, i přestože nestihneme dané činnosti ve stanoveném čase dokončit, můžeme jim přidělit další/ nový časový úsek.


ATP

Mě osobně technika pomodoro pomohla překonat sklony k odkládání úkolů tím, že rozděluje práci na krátké úseky a vytváří pocit naléhavosti. Já mám tak jistotu, že když se budu koncentrovat jen na ten jeden daný úkol, půjde mi to rychleji a lépe rozvrhnu svůj čas. 


Osobně jsem využila metodu Pomodoro při psaní bakalářské práce a při tvorbě odborného portfolia. Při psaní bakalářské práce si myslím, že metoda není úplně dobře využitelná, tedy alespoň z mojí zkušenosti jsem si potřebovala na psaní dát několikahodinový úsek. Zdá se mi ale velmi užitečná na začátku dne ještě před začátkem psaní, kdy si chystáme články a texty, ze kterých chceme čerpat a metoda mi pomůže časově omezit, jak dlouho chci na daném úseku článku strávit. Rovněž by se tato metoda hodila využít při BG, protože zde vnímám mnohdy určitý chaos a čas je zde největší nepřítel.


Při zkoušení techniky timeboxing jsem si ale uvědomila, jak je pro mě těžké od nedokončeného úkolu odejít. Často úkol raději dokončím i na úkor delšího času, než jsem si na něj vymezila, poté ale bohužel odsouvám plán ostatních činností do pozdějších večerů. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: