Pátá disciplína


3 body

Hodnocení: 80 %

Přidáno: 29.01.2021

Pátá disciplína   Peter M. Senge

V prvním semestru v programu Inovativní podnikání jsem zjistil, že je zde mnoho skrytých sil, co vedou naše myšlení a jednání, kterým chci porozumět. Značné znalosti o tom mi předala kniha Dialog: the art of thinking togather. Nově nabité know-how mě přinutilo se ptát novým otázkám. Hlavně mi vrtalo hlavou jak bych mohl vytvořit tým, který by byl schopen využít potenciálu pravého dialogu. William Isaacs doporučil ve svém díle právě knihu „Pátá disciplína“. Už první odstavce mě velmi oslovily. Zdálo se mi, jako by kniha vysvětlila všechny složitosti lidského světa, které jsem nezvládal pochopit, v jedné kapitole. „Poznali jsme nepřítele, jsme to my sami!“ Walt Kelly.

 

Jak se tvoří tým, co se učí společně?

Takový tým musí být postavený na třech pilířích: aspirace, hloubavý rozhovor a poznání složitosti. Aspirace je tvořena disciplínami osobní mistrovství a sdílenou vizí, hloubavý rozhovor stojí na disciplíně mentálních modelů a týmového učení a k poznání složitosti nám pomůže pátá disciplína systémového myšlení. Dohromady těchto pět disciplín tvoří základy skvělé organizace, která roste společně. Disciplíny jsou úzce provázány, a tak, když jedna chybí, pilíře organizace se bortí.

 

Pět disciplín ve zkratce

Systémové myšlení:

Pátá disciplína, která nám umožňuje vnímat celek a souvislosti mezi fragmenty. Je to schopnost hledat skutečné příčiny situací a souvislosti mezi událostmi. Je to pravý opak lineárního myšlení, které nás od malička „ochočuje“. Systémové myšlení nám umožňuje dostat se z reaktivního jednání na tvořivé jednání. Právě tato disciplína je důležitá k porozumění ostatním čtyřem disciplínám.


Osobní mistrovství:

Osobní mistrovství se zakládá na osobním růstu a učení.

Disciplína se dělí na dvě části: vnímání a zjišťování toho co doopravdy chceme a vnímání a zjišťování skutečné reality, abychom mohli vědět kde jsme a kde chceme být. Tato disciplína vede k celoživotnímu vzdělávání.


Mentální modely:

Mentální modely jsou vzorce chování a myšlení, dle kterých jednáme, aniž bychom si toho byli vědomí. Jsou to často zažité víry, které už bereme jako fakta, a tak je nepředkládáme ověření. Jsme tak slepý k perspektivám, kterým naše víry odporují. Je tohle třeba povznést na povrch vědomí a vnímat mentální modely co nám vedou myšlení. Jakmile si jich budeme všímat, máme možnost je přezkoumat a změnit. K tomu nám může pomoci „nemilosrdně soucitný partner.“  Důležité je být stále otevřený té možnosti, že se mýlíme. A. Einstein: „Naše teorie určují, co měříme."


Sdílená vize:

Pravá sdílená vize je odpověď na otázku „Co chceme vytvořit?“ Je to to, co nás spojuje až svazuje dohromady. Lidé chtějí být propojení, proto je sdílená vize tak silná. Vize poskytuje energii a soustředění pro společné učení. Pravá sdílená vize je vize, ke které přezpívají všichni účastníci, protože sdílená vize derivována z osobních vizí všech.

 

Týmové učení:

Hlavním principem této disciplíny je umění vést dialog, dle výše zmíněné knihy. Základem dialogu je rovnováha mezi obhajobou a doptáváním se. K tomu je zapotřebí systémové myšlení, pro porozumění teorii dialogu a probíraným tématům. V této disciplíně se učíme společně hloubavým rozhovorem, co má moc rozpustit jakékoliv problémy.

 

Tyto disciplíny nemůžeme nikomu nutit, a tak platí, že musíme začít u sebe. Veď příkladem!

 

Závěr

Jsem skutečně vděčný, že se mi kniha dostala do rukou. Sice odcházím s více otázkami, než jsem přišel, ale taková už je asi cesta osobního mistrovství. Touto knihou jsme měli začít jako tým v programu Inovativní podnikání. Naštěstí už teď má většina členů týmu tuto knihu přečtenou. Tak věřím, že budeme v novém semestru pokračovat mnohem efektivněji a vytvoříme tým, co se učí společně. 



Hodnocení: 80 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 05.02.2021 - 07:53


To je úžasné, nevybavuji si, že by mi z něčí eseje na tuto knihu tolik "bouchlo" do očí zacílení na tým! To je totiž přesně to, co z toho potřebujeme v prvních dvou semestrech vyždímat! Navíc část eseje "Jak se tvoří tým..." tvoří elegantní řez tím, proč jsou důležité jednotlivé disciplíny. Ráda bych si četla i o tom, co v Tobě kniha vzbudila za otázky, kam Tě posunula a nasměrovala.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 1

18.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

18.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

18.04.2024

Kategorie: Management

Body: 0

18.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: