Pátá disciplína


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 21.01.2021

Pátá disciplína, Teorie a praxe učící se organizace   Peter M. Senge

Proč jsem si vybrala tuto knihu?

Tuto knihu jsem si vybrala, protože jí máme v doporučené literatuře na zkoušku z Učící se organizace. Také jsem četla některé eseje svých spolužáků a ty mě utvrdily v tom, že si knihu nemůžu nechat ujít.


Obsah?

Troufnu si říct, že hlavní náplní knihy je pět disciplín, které kniha popisuje.

Osobní mistrovství: V našem týmu se poslední dobou hodně rozmohlo, že je nejdůležitější začít u sebe. Tato první disciplína je mířená čistě na jednotlivce, protože organizace se rozvíjí jen tehdy, kdy se rozvíjejí i její členové. Pojem osobnostní mistrovství chápu jako neustálou touhu být v něčem opravdu dobrý, neustále posouvat své možnosti a učit se nové věci.

Z mé vlastní zkušenosti musím říct, že dosáhnout osobního mistrovství je opravdu těžké. Na koních jezdím už 15 let. Tento sport naprosto miluji. Každý den se učím nové věci a přes to mám pocit, že jsem na začátku. Díky této knize jsem si dala osobní dlouhodobí cíl a to dosáhnout osobního mistrovství v jezdectví.

Mentální modely: Druhou disciplínu by si měl uvědomit každý. Mentální modely se mi hrozně spojují s předsudky, které společnost má. Například já jsem blondýna. Ve společnosti je známá spousta vtipů o blondýnách. Blondýny obecně jsou tam hloupé a jednoduché. Často s tímto předsudkem bojuji a není to nic příjemného. Dále se mi mentální modely malinko spojily se "snem planety". Přijde mi to jako určité naprogramování, které jsme neměli možnost si vytvořit sami.

Sdílená vize: Tato disciplína je dokonce povinná na zkoušku týmové dovednosti. Každý tým by měl mít svou sdílenou vizi. Vize dokáže nakopnout a dodat motivaci ve špatném období. U nás v týmu bylo velmi obtížné týmovou vizi vytvořit. Takže jsme našly nejlepší možní řešení. Nakreslíme obraz, který vyvěsíme v Timi a každý člen týmu si v něm najde své. Zatím co se budeme stále snažit sdílenou vizi najít.

Týmové učení: Čtvrtá disciplína je v Timi velmi důležitá. Jedná se o vzdělávání celého týmu. Takže se každý z nás snaží dělat užitečné prezentace a přinášet nám je do training session. Celý tým se dozví spoustu zajímavých informací a naučí se něco nového. Po prezentaci můžeme využít na sdělení našich dojmů dialog, nebo na rozebrání našich dojmů diskusi, což jsou dvě komunikační techniky v týmu.

Systémové myšlení: Autor knihy vyzdvihuje systémové myšlení jako nejdůležitější tedy pátou disciplínu. Celá organizace je celek. Všechny věci fungují v závislosti jedna na druhé. Vezměte si například auto. Na první pohled vypadá jako celek, ale je složeno z tisíců součástek a dílku, aby bylo schopno se rozjet.


Veškeré učení je běh na dlouhou trať. Troufnu si říct, že je to cesta při které nikdy nedojdeme na konec, pouze se budeme posouvat v úrovních našeho vědění a poznání.


Závěr?

Kniha se mi velice líbila, bylo zajímavé spojovat některé věci s mým reálným životem. Knihu vřele doporučuji, moc hezky se mi četla, dostala jsem z ní spoustu informací a PS: je za tři body!



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Adam Šulc - 28.01.2021 - 14:45


Líbí se mi, že si definice konkrétních disciplín přirovnáváš k reálním situacím a využíváš tak mnemotechnické pomůcky, mám to podobně a u spousty věcí mi to pomáhá. V eseji mi trochu chybí reflexe na disciplíny v souvislosti s praxí.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: