Moderní time management


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 05.03.2021

Moderní time management   Kruse Kevin

Moderní time management

Zdvojnásobte svou produktivitu, aniž byste se cítili přepracovaní

Autor: Kruse Kevin

 

Proč právě tato kniha?

Vybrala jsem si tuto knihu díky doporučení Otty. Navíc toto téma pro mě bylo a je velmi důležité, protože se chci naučit lépe si plánovat svůj čas a práci. 


O čem tedy kniha je?

Kniha je velmi dobře strukturovaná. Je rozdělená na kapitoly a každá kapitola obsahuje typy a tajemství různých odvětví pro usnadnění vašeho souboje s časem a životem. 

 

Tajemství č. 1: Čas je vaším nejcennějším a nejvzácnějším zdrojem.

Číslo 1440. Upozorňuje na toto číslo, protože každý den má 1440 minut. Když si to uvědomíme, měli bychom si každou minutu vážit více než kdy před tím. Už si dobře rozmyslíme, zda dáme svou minutku času každému, kdo o ni požádá. Autor doporučuje si toto číslo vytisknout velkým fontem a vyvěsit si to všude, kde nám má připomínat drahocenné minutky.

 

Tajemství č. 2: Určete si nejdůležitější úkol (NÚ) a pracujte na něm každý den před tím, než začnete dělat cokoli jiného.

Je důležité prioritizovat! Nedělejme nejdřív věci, které se nám nejvíce chtějí, ale které nejvíce hoří a potřebují vyřídit. Protože, jak už jsme zjistili čas máme přesně daný a s tím nemůžeme manipulovat. Ale s věcmi, které musíme a nemusíme udělat, ano.

 

Tajemství č. 3: Pracujte podle kalendáře, ne podle seznamu úkolů.

Toto tajemství pro mě byl velký šok, protože jsem expertka na seznamy úkolů. Moc ráda si odškrtávám, co stihnu splnit. I když kalendář jsem také používala, tak spíš jen na důležité deadliny dopředu, a ne na každodenní bázi. Začala jsem praktikovat psát si vše nutné do kalendáře a opravdu to je lepší. Mám mnohem více přehled o schůzkách a callech, na které nesmím zapomenout a baví mě si to zapisovat.  

 

Tajemství č. 4: Prokrastinaci lze překonat, pokud dokážete porazit své budoucí já, které vás jinak přiměje dělat nesprávné já.  

Jde o přijetí zodpovědnosti za své činy. Když neuděláme věci včas, nemůžeme se později divit, že nestíháme a nevychází nám věci podle plánů. V knize je poznámka, že jediný rozdíl mezi úspešnými, a ne tak úspěšnými lidmi, je ten, že mají větší disciplínu.

 

Tajemství č. 5: Smiřte se s tím, že vždy bude potřeba udělat ještě víc, než se udělat dá.

 

Tajemství č. 6: Vždy u sebe noste zápisník.

S tím se ještě musím trochu více ztotožnit, protože nejsem zvyklá si věci zapisovat do papírů. Spíše využívám technologie jako notebook nebo mobil. Ale jak už jsem zmiňovala, začala jsem si aspoň psát do hmotného kalendáře, a nejen do mobilního. A to už vnímám jako pokrok.

 

Tajemství č. 7: Elektronická pošta je skvělý nástroj, s jehož pomocí vám jiní lidé mohou vnucovat své priority. Proto si nenechte svůj program diktovat složkou s doručenou poštou.

 

Tajemství č. 8: Plánujte svou účast na poradách až jako poslední možnost pro případy, kdy nemůžete využit jinou formu komunikace.

 

Tajemství č. 9: Řekněte ne na všechno, co nepodporuje vaše aktuální cíle.

Znovu prioritizujte! Každé ano znamená ne, něčemu jinému. Toto pravidlo se mi moc líbí a snažim si to momentálně často uvědomovat.

 

Tajemství č. 10: Osmdesát procent výsledků je dáno pouze dvaceti procenty činností.

Paretovo pravidlo – toto pravidlo jsem už znala. O to víc mi dává smysl. Tím, že je zmiňováno už ve 4 knížce, co jsem za poslední dobu četla, dosvědčuje, že to opravdu funguje.

 

Tajemství č. 11: Soustřeďte svůj čas pouze na věci, při kterých využijete své jedinečné silné stránky a dovednosti.

 

Tajemství č. 12: Dávkujte si práci do určitých dnů týdne podle opakujících se témat.

Je dobré si naplánovat minimálně týden dopředu a systematicky. Když máme opakující se schůzky (témata) je dobré si to plánovat pravidelně a ve stejný čas, zvykneme si na ten systém a bude se nám pracovat lépe. To momentálně využívám s cally a prací na projektech a vyhovuje mi to, protože se na to vše můžu připravit a vím kolik času na co mám.

 

Tajemství č. 13: Pokud nějaký úkol zvládnete za méně než 5 minut, udělejte ho hned.

Tohle mi přijde naprosto skvělý. Tak jednoduchý fakt, který ale ušetří spoustu času. Protože když ty věci neuděláme hned, stejně na nás budou čekat a budeme se k nim muset vracet, tím pádem budeme víckrát ve stejné situaci a budeme mít boj sami se sebou, jestli to už uděláme nebo ne. Místo toho abychom to udělali hned a měli od toho klid. Příklad uklízení – když si po sobě uklidíme vždy hned nádobí do myčky, nemusíme později přendávat a skládat všechny věci z linky a dřezu.

 

Tajemství č. 14: Prvních 60 minut každého dne se věnujte rituálům, které posílí vaši mysl, tělo i ducha.

Toto pravidlo je důležité a dobré pro podpoření naší energie a zdraví. Jde o návyk pracovat a dělat věci, na které potřebujeme nejvíce energie, hned po ránu. Ať už jde o cvičení, běh nebo klidnou snídani a čtení. Jde o to, abychom nastartovali den v klidu a bez stresu. Protože jinak máme celý den uspěchaný a vystresovaný a nejsme tak produktivní.

 

Tajemství č. 15: Produktivita závisí na energii a soustředění, ne na čase.

 

Systém E – 3C: E – energie, C – capture (zapisujte), C – calendar (plánujte), C – concentrate (soustřeďte se)

 

Co mi kniha přinesla? Co jsem využila v praxi?

Kniha mi přinesla úplně nové perspektivy k tomu, jak koukat na svůj čas a vážit si ho. Do praxe jsem převedla zapisování si do kalendáře, dělat NÚ a věci které mi zaberou méně než 5 minut hned! Také jsem začala dávat větší hodnotu dřívějšímu vstávání a chtěla bych se dopracovat k radosti ze vstávání. Protože jsem spíše noční člověk, brzké vstávání mi dělá často problém. Také jsem ráda, že autor zmiňuje důležitost v energii a zdraví, protože mi sport a pohyb neskutečně pomáhá a teď jsem mnohem klidnější, že neprokrastinuju, když jdu běhat nebo cvičit, ale dodávám si energii do další práce.


Hlavní myšlenka knihy:

Knihou se nám snaží říct, že nejde ani tolik o ten čas, jako spíš, jak ten čas využíváme.

 

Závěr:

Kniha se mi četla dobře a rychle. Autor píše stručně, nic neokecává. Zahrnuje v knize, jak své příběhy, tak i příběhy známých a úspěšných lidí, více to člověka zasáhne než jen pouhé rady a tipy bez podložených zkušeností. Některé věci jsem si osvojila a k některým si buď ještě najdu cestu, nebo zjistím, že mi nevyhovují. Ke knize bych se chtěla určitě někdy vrátit a zjistit, jak jsem postoupila se svým time managementem.

 

Metody a citáty, které mě zaujaly:

 

Více času získat nelze, ale více energie ano.

 

„Nestačí jen hodně toho dělat, pracovití jsou i mravenci. Důležité je, co děláme.“ – Henry David Thoreau

 

„Peníze můžu buď získat, nebo ztratit. Ale čas můžu jedině ztratit. Proto ho musím utrácet s rozmyslem.“

 

„Špatná zpráva je, že čas letí. Dobrá zpráva je, že vy jste pilot.“ – Michael Altshuer

 

„Nic není tak zbytečné jako dělat to, co by se nemuselo dělat vůbec.“ – Peter Drucker

 

 Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (1):- 18.03.2021 - 21:45


Skvělá esej. Je v ní velmi zajímavý obsah. Líbí se mi, že rovnou přenášíš do praxe a v eseji na to reflektuješ!

Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Společnost

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

02.12.2021

Kategorie: Koučování

Body: 0

02.12.2021

Sleduj nás na sociálních sítích: