Proč jsem si knihu vybrala?
Knihu jsem si vybrala z důvodu, že mě téma prokrastinace a celkově jak využít svůj čas na maximum velmi zajímá. Ráda se v knihách na toto téma dozvídám, jak lépe zužitkovat můj čas, potenciál a neutíkat při každé příležitosti na Instagram a další sociální sítě, které podporují moji prokrastinaci. Vybrala jsem z knihy pár metod či jen myšlenek, které mě zaujaly.
Buzer-lístek:
Buzel lístek je nástroj pro budování akceschopnosti. Díky němu trénujeme naší vůli. Pomůže nám odnaučit se kouřit, posouvat budík, ale také zdravěji jíst, brzo vstávat či sportovat. Základem této metody je tabulka, kterou vyplňujeme každý den, je vytvořena vždy na měsíc. Vyplníme tam naše negativní návyky a co chceme zlepšit. Například při brzkém vstávání si dáme limit na 7:30 a u pohybu uběhnout 100 metrů. Na konci dne u každého návyku zaznamenáváme, jak jsme ho splnili tečkami (červenou, zelenou či modrou). Tato metoda se zdá být poměrně primitivní, ale v tom je to skvělé. Když se nám podaří náš buzer-lístek plnit 20 dní, budeme vstávat dřív či běhat delší vzdálenosti. Je důležité, když jednou vynecháme vrátit se zase na začátek. Například já si od příštího roku budu zaváděl svůj buzer-lístek a budu tam mít: brzké vstávání, otužování a cvičení.
Komfortní zóna davu, místo, kde se rodí zlo.
V této kapitole mě zaujala tato myšlenka efektu stáda= člověk dělá něco, protože to dělají i ostatní. Nechce být vystaven sociálnímu tlaku, kdyby se od stáda odlišil. Právě opuštění davu je jeden z projevů schopnosti, která se jmenuje hrdinství. Hrdinství může nastat, když přihlížíte dopravní nehodě, zastavíte své auto a zavoláte pomoc nebo pomůžete slečně, kterou někdo obtěžuje na ulici. Prostě nepřihlížíte situaci jako lidé kolem vás, kteří nic nedělají. Jak trénovat hrdinství? V knize se popisuje pravidlo 3 vteřin. Jakmile přijde situace, kde můžeme využít naše hrdinství do 3 vteřin, jakmile nad tím začneme více přemýšlet vytvoříme si v hlavě nesmyslné scénáře proč máme radši zůstat na místě a nic neudělat. Příklad hrdinství: dát se do řeči s cizím člověkem, promluvit ve velké skupině lidí. Tato kapitola mě zaujala, protože i já se chci stát hrdinou a chtěla bych jim být často.
Flow lístek:
Jak dlouhodobě zvyšovat náš stav flow? Tato metoda pomáhá zvyšovat orientaci na pozitivní minulost. Základem Flow lístku je, si každý den vypsat tři pozitivní věci, které se nám staly a vedle nich si na stupnici 1-10 poznamenáme, jak jsme byli v daný den spokojení. Můžou to být i maličkosti, ale i ty nám pomůžou zlepšit naši náladu a být na sebe hrdí. Náš flow lístek si můžeme kdykoliv zpětně projít a získáme tak jakousi zpětnou vazbu o naší minulé spokojenosti. Kniha také poskytuje šablony každé metody, která k její vyplnění potřebuje tabulku což mi přijde velmi užitečné.
Můj názor na knihu:
V knize bylo hodně naučných věcí, a i ty, které mi byly známe. Například stav flow, který, jsme probírali na crossfertilizaci. O knize by se dalo básnit do nekonečna, ale hlavní je, co si z ní vezmeme. Myslím si, že samotným čtením se mi vrývala myšlenka být více produktivní a motivace k tomu začít můj buzer-lístek je veliká.