Konec prokrastinace
Proč ji?
Díky tomu, že můj den je často nabitý od rána až do večera a uvědomuji si, že bych mnoho aktivit mohl zvládnout rychleji a spoustu dalších ještě za den zvládnout, tak jsem se rozhodl si přečíst tuhle knížku, abych třeba zjistil, jak pracovat s mojí prokrastinací a jak zefektivnit více můj den. Nejtěžší je pro mě vždy se dokopat k té dané povinnosti. Krásný příklad jsou psaní esejí na knihy, které jsem už dávno přečetl a nedokázal jsem se dokopat k jejich napsání.
Co jsem si z knihy odnesl?
Je důležité si na úvod říci, že pokud máme pocit, že velmi často prokrastinujeme, neznamená to hned, že jsme líný a flákáme se.
Prokrastinace je jedním z největších nepřátel produktivity a úspěchu. Často se stává, že lidé nechtějí dělat něco, co je pro ně těžké nebo nezajímavé, a tak se rozhodnou odložit to na později. Bohužel, čím déle to odložíte, tím větší bude pravděpodobnost, že se tím nikdy nebudete chtít zabývat a nakonec to dokonce zcela zapomenete.
Motivace
Existuje mnoho důvodů, proč lidé prokrastinují, ale jedním z nejvýraznějších důvodů je nedostatek motivace. Pokud nemáte dostatečný zájem nebo účel, může být těžké motivovat se k něčemu, co považujete za nudné nebo zbytečné.
Jedním z nejlepších způsobů, jak se vypořádat s prokrastinací, je najít si dostatek motivace. Pokud chcete dokončit projekt nebo dosáhnout cíle, musíte si uvědomit, proč je to pro vás důležité a jak vám to může pomoci do budoucna. Pokud chceme například napsat esej, musíme si uvědomit, co se stane, když esej nenapíšeme hned po přečtení knihy a jak nám může napsání eseje prospět našemu budoucímu vzdělání.
Plánování
Dalším způsobem, jak se vypořádat s prokrastinací, je plánování. Pokud si stanovíte jasné termíny dokončení projektů, budete přesně vědět, co a kdy musíte udělat. Můžete si například naplánovat, kdy napíšete diplomovou práci, kdy dokončíte tvorbu webu, kolik času na něm strávíte a jaké jsou vaše konkrétní cíle.
Prostředí
Důležité je také nalezení správného pracovního prostředí. Pokud pracujete v prostředí, které vás rozptyluje, bude těžké se soustředit a dodržovat termíny. Vyberte si místo, kde se můžete soustředit a být produktivnější.
Organizace a prioritizace
Významnou roli v boji proti prokrastinaci hraje také organizace a prioritizace. Je důležité si rozvrhnout svůj čas a rozdělit si své úkoly podle důležitosti a naléhavosti. Díky Leadership programu jsem si uvědomil, abychom si vždy zorganizovali různé projekty do jednotlivých dnů. Nejhorší, co můžeme udělat je přebíhat z jednoho projektu na druhý. Díky naší velké rozlítanosti se nebudeme nikdy stoprocentně soustředit na daný úkol a naše efektivita práce bude rázem horší.
Paretovo pravidlo
V neposlední řadě je dobré si uvědomit, že dokonalost není vždy nutná a že občas stačí udělat jen to nejlepší, co můžete. Pokud se vám nedaří dokončit úkol, protože se snažíte udělat vše dokonale, může to vést k dalšímu odkládání. Je důležité si uvědomit, že je lepší dokončit úkol včas, i když to nebude dokonalé, než nechat úkol nedokončený. Prostě 80:20.
Tipy a triky z této knihy:
Závěr
Nakonec je důležité si uvědomit, že prokrastinace může negativně ovlivnit vaše mentální zdraví a sebevědomí. Pokud budete stále odkládat věci a povinnosti, můžete se cítit frustrovaní a nespokojení sami se sebou. Proto je důležité udržet si pozitivní přístup a zůstat motivovaný. Dodržování termínů vám dá pocit spokojenosti a sebeúcty, což pomůže zlepšit vaše duševní zdraví a sebevědomí.
Díky knize jsem si připomněl základní tipy a metody, jak lépe využívat svůj čas a jak zlepšit a zefektivnit svůj den. Ve výsledku jsem možná od knihy očekával více, nicméně pokud si vezmete ke srdci alespoň část toho, co jsem například napsal v této eseji, tak se vám zaručuji, že problém s prokrastinací už nebude mít. Proto dávám středně silný palec hore!