O knize Kam se poděl můj sýr jsem slýchala od začátku nástupu do Tiimi, finální motivací proč si ji přečíst byla měnící se světová situace a nutnost adaptace na rychlé změny, ať už mentální, tak ekonomická/politické.
Kniha je napsána velice jednoduše a skvěle se čte. Doprovází ji ilustrace sýrů s hlavními myšlenkami, vše je popisováno jednoduchými metafory.
Celá kniha vypráví příběh o dvou lidech a dvou myších, všichni mají stejný cíl - najít v bludišti sýr, který jim zajistí potravu a blahobyt. Myši ukazují intuitivní chování a bez váhání se pouští do hledání sýru, lidé naopak demonstrují myšlenkové pochody, které mohou vést k učení se a lepším výsledkům, ale zároveň také k pochybám a obavám, které jim ve změně brání.
Myšlenky knihy:
Celá kniha je sice krásně jednoduše napsaná, ale ke konci mě už metafora sýra iritovala a celé sdělení mi nepřišlo tak náročné na tak zdlouhavé vypisování.
ATP
Hlavní myšlenka změny a adaptace na ní je do života podnikatele nepostradatelná a osobně věřím, že kdo změnu vidí jako příležitost se v nikdy neztratí. Díky knize jsem si lépe uvědomila a zreflektovala, jak já sama reaguji na změny, a že mám ještě velký prostor pro zlepšení a větší zvědomění si celého procesu - primárně fáze předvídání a vnímání změny již v začátku.
A otázka z knihy, která ve mně nejvíce zarezonovala:
Co bys udělal/a kdyby ses nebál/a?