Kam se poděl můj Sýr?


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 19.01.2021

Kam se poděl můj Sýr?   Spencer Johnson

Kam se poděl můj Sýr?

Autor: Spencer Johnson

 

Proč právě tato kniha?

Tuto knihu jsem si vybrala z důvodu častého odkazovaní na ni od mnoha lidí v mém okolí. Přišel mi zajímavý název a já si ji prostě musela přečíst.  


O čem tedy kniha je?

Kniha popisuje proces změn. Jak změny působí na určité osobnosti a tvory. Jak každý vnímáme změny odlišně. Jak každému trvá odlišně dlouho doba přijímání změn.

 

Co mi kniha přinesla?

Kniha mi připomněla velmi důležitou hodnotu – neupínat se na věci, lidi ani chování. Je důležité brát neustále v potaz, že změny přicházejí a je to přirozený proces, který potřebujeme. Jinak bychom nerostli a nerozšiřovali si obzory znalostí. Změny jsou náročné, ale nevyhnutelné. Proto je jednodušší si to přiznat a ulehčit si celý tento proces. Nestěžovat si to celé ještě vlastní tvrdohlavostí a nechutí ke změně. Takže s chutí vstříc změnám!


Hlavní myšlenky knihy:

-       Změny se stávají.

-       Sýr se někdy přesouvá.

-       Předvídejte změny.

-       Buďte připraveni na to, že Sýr se může přesunout.

-       Vnímejte změny.

-       Čichejte k Sýru často, abyste poznali, kdy začíná plesnivět.

-       Na změnu reagujte rychle.

-       Čím dřív se vzdáte starého Sýra, tím dřív se můžete těšit z Nového Sýra.

-       Změňte se.

-       Běžte tam, kde je Sýr.

-       Radujte se ze změny!

-       Prožijte dobrodružství a radujte se z chuti Nového Sýra!

-       Buďte připraveni se znovu změnit a radujte se opět ze života.

-       Sýr se opět může přesunout.


Závěr:

Kniha je krátká a čte se velice hezky. Já ji přečetla za jeden večer. Moc se mi líbí struktura obsahu. Vše podstatné je zvýrazněno a ty nejdůležitější myšlenky se opakují a jsou vypsány ve velkých sýrech. Aby se v tom člověk hezky vyznal, na konci knihy je stručně vypsán seznam faktů, na které bychom všichni měli myslet a vracet se k nim.

 

Metody a citáty, které mě zaujaly:

-      Kam se poděl můj Sýr?“ je příběh o změnách, ke kterým dochází v Bludišti, v němž čtyři zábavné postavičky hledají „Sýr“ - Sýr je metaforou toho, co v životě chceme, ať už je to zaměstnání, partnerský vztah, peníze, dům, svoboda, dobré zdraví, společenské uznání, duševní vyrovnanost nebo jen zábava jako jogging či golf.

-      Protože The Ken Blanchard Company se neustále mění jako každá firma, která chce nejen přežít, ale být úspěšná i v budoucnosti.

-      Leňův strach se proměnil ve zlobu a nechtěl nic slyšet.

-      Uvědomil si, že opouští své pohodlí a jistotu. Cítil, jak je přitahován zpátky do známého teritoria - přestože tam už dlouho nenašel žádný Sýr.

-      Věděl, že někdy trocha strachu může být užitečná. Máte-li strach, že se situace zhorší, když nic neuděláte, může vás to povzbudit k činnosti. Strach však není dobrý, když se bojíte natolik, že vám to brání v jakékoli činnosti.

-      Čichejte k Sýru často, abyste poznali, kdy začíná plesnivět.

-      „Co bych udělal, kdybych se nebál?“ Bál se častěji, než byl ochoten přiznat dokonce i sám

-      Když překonáte strach, osvobodíte se.

-      Čím jasněji viděl obraz Nového Sýra, tím víc věřil, že Sýr najde. Představa radosti z nalezení Nového Sýra, ještě než ho najdu, mě k němu dovede.

-      Čím dřív se vzdáte starého Sýra, tím dřív najdete Nový Sýr.

-      Jít do neznáma je lepší, než zůstat tam, kde nic není. Beňo si uvědomil, že to, čeho se bojíme, není tak strašné jako to, co si představujeme.

-      Dnes věděl, že změny jsou přirozené, ať už je očekáváte nebo ne. Změna vás může překvapit pouze tehdy, když ji neočekáváte.

-      Staré názory vás nedovedou k Novému Sýru.

-      Když si uvědomíte malé změny včas, snáze se přizpůsobíte větším změnám, které teprve přijdou.

-      Musel si přiznat, že největší překážku máme sami v sobě a že se nic nezlepší, dokud se nezměníme my sami. Možná nejdůležitější z toho všeho je uvědomit si, že vždycky existuje Nový Sýr ať už o tom víme nebo ne a že jím budeme odměněni, když překonáme svůj strach a nebudeme se bát dobrodružství.Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (1):Adam Šulc - 30.01.2021 - 11:51


Zajímavé myšlenky, které si myslím, že jsou trefné pro dnešní dobu, kdy jsou naše životy plné změn. Vybavíš si například nějakou vlastní situaci, kdy jsi se bála změny a "komplikovala" jsi sama sobě situace vlastní tvrdohlavostí? Jak jsi se u toho cítila? Došlo nakonec ke změně nebo ne? Posunul Tě celý proces někam?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Společnost

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

02.12.2021

Kategorie: Koučování

Body: 0

02.12.2021

Sleduj nás na sociálních sítích: